Cofnięcie zażalenia w sprawie karnej

Pytanie:

"W sądzie odbyła się sprawa rozpatrującą zasadność złożonego przeze mnie zażalenia na odmowę wszczęcia postępowania przez prokuratora. Zostały na rozprawie wpisane w protokół zalecenia sądu o powołanie świadka itp i wyznaczono termin kolejnej rozprawy. Nie mam sił na dalsze rozprawy. Od dnia rozprawy nie upłynęło jeszcze 7 dni. Czy mogę zrezygnować z dalszego prowadzenia sprawy i w jaki sposób to formalnie załatwić?"

Odpowiedź prawnika: Cofnięcie zażalenia w sprawie karnej

Zażalenie jest jednym ze środków odwoławczych przewidzianych w prawie karnym. Art. 431 kodeksu postępowania karnego stanowi materialną podstawę cofnięcia tego środka. Stanowi on, że środek odwoławczy można cofnąć. Prawo do cofnięcia środka odwoławczego ma podmiot, który go wniósł. Jednakże nie jest możliwe cofnięcie środka odwoławczego, wniesionego na korzyść oskarżonego, chyba że wyrazi on na to zgodę. Cofnięcie środka odwoławczego dopuszczalne jest aż do rozstrzygnięcia sprawy przez instancję odwoławczą. Powinno ono nastąpić w formie pisma procesowego odpowiadającego warunkom art. 119 kpk (zawierającego oznaczenie organu, do którego jest skierowane, oraz sprawy, której dotyczy, oznaczenie oraz adres wnoszącego pismo, treść wniosku lub oświadczenia, w miarę potrzeby z uzasadnieniem oraz datę i podpis składającego pismo). Dopuszczalne jest również ustne cofnięcie środka odwoławczego na rozprawie odwoławczej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Klara 2019-08-05 09:56:22

    witam złożyłam zażalenie na męża o znęcanie psychiczne, ale im więcej spotkań z osobami które powinny mi pomóc, tym więcej stresu i złego podejścia z ich strony, nie chcę więcej tego przechodzić, jakie pismo powinnam złożyć i gdzie, żeby to anulować? wniosek założyłam 2 tyg temu


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika