Darowizna na rzecz córki a uniknięcie postępowania egzekucyjnego

Pytanie:

Mam problem. Obawiam się, że niedługo może zostać wszczęte przeciwko mnie postępowanie egzekucyjne. Obecnie jestem właścicielem nieruchomości budynkowej. Czy poprzez darowiznę na rzecz mojej córki mogę uniknąć utraty domu mieszkalnego?

Masz inne pytanie do prawnika?

28.1.2012

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Darowizna na rzecz córki a uniknięcie postępowania egzekucyjnego

Jeżeli Pan w wyniku wykupienia mieszkania stanie się jego właścicielem, komornik będzie mógł skierować postępowanie egzekucyjne również do tego mieszkania.

Pewną próbą uniknięcia egzekucji z mieszkania mogłoby być wyzbycie prawa własności tego mieszkania. Proponuje Pan darowiznę na rzecz Pana córki. W takim przypadku, jako przedmiot prawa własności osoby trzeciej, budynek ten wyłączony byłoby spod egzekucji prowadzonej wobec Pana, a jednocześnie mógłby Pan mieszkać w tym lokalu.

Niestety nie ma pewności, że takie rozwiązanie okaże się skuteczne, a to ze względu na możliwość na uregulowaną w Kodeksie cywilnym instytucję ochrony wierzyciela w razie niewypłacalności dłużnika.

Jeżeli więc Pani ojciec dokona na Pani rzecz darowizny tego mieszkania, wierzyciele będą mogli domagać się przed sądem uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do nich i bez przeszkód prowadzić egzekucję z tego mieszkania.

 

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: