Jak zabezpieczyć syna przed płaceniem alimentów na ojca?

Pytanie:

"Bardzo proszę o poradę. Mój mąż odszedł od nas 10 lat temu, pozostawiając mnie i naszego syna. Teraz mój syn skończył 19-lat, dostał się na dobre studia, pracuje generalnie bardzo dobrze radzi sobie w życiu Mój mąż ma zasądzone alimenty, które i tak sam nie płaci (komornik ściąga zadłużenie). Moje pytanie brzmi następująco: jak zabezpieczyć mojego syna żeby w przyszłości nie musiał płacić alimentów na rzecz swojego ojca zwyrodnialca. "

Odpowiedź prawnika: Jak zabezpieczyć syna przed płaceniem alimentów na ojca?

Sporządzoną na Pani potrzebę opinię prawną oparliśmy na przepisach:

  • ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuÅ„czy (Dz. U. 2012 poz. 788 tekst jednolity).

W opinii wykorzystano także fragmenty orzeczeń sądowych oraz stanowisko doktryny prawniczej.

RozpatrujÄ…c przedstawionÄ… kwestie, należy odwoÅ‚ać siÄ™ do przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuÅ„czego, dotyczÄ…cych obowiÄ…zku alimentacyjnego. Jak wskazuje art. 128 k.r.o., obowiÄ…zek dostarczania Å›rodków utrzymania, a w miarÄ™ potrzeby także Å›rodków wychowania (obowiÄ…zek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeÅ„stwo. NastÄ™pny przepis precyzuje, że obowiÄ…zek alimentacyjny obciąża zstÄ™pnych przed wstÄ™pnymi, a wstÄ™pnych przed rodzeÅ„stwem; jeżeli jest kilku zstÄ™pnych lub wstÄ™pnych – obciąża bliższych stopniem przed dalszymi. Natomiast krewnych w tym samym stopniu obciąża obowiÄ…zek alimentacyjny w częściach odpowiadajÄ…cych ich możliwoÅ›ciom zarobkowym i majÄ…tkowym. Wedle art. 132 k.r.o., obowiÄ…zek alimentacyjny zobowiÄ…zanego w dalszej kolejnoÅ›ci powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiÄ…zanej w bliższej kolejnoÅ›ci albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiÄ…zkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu Å›rodków utrzymania jest niemożliwe lub poÅ‚Ä…czone z nadmiernymi trudno- Å›ciami.

Powyżej przytoczone przepisy wskazujÄ… na możliwość domagania siÄ™ alimentów od syna przez rodzica – wszak rodzic jest krewnym w linii prostej. Nie w każdym przypadku jednak żądanie alimentów przez ojca od syna bÄ™dzie mogÅ‚o znaleźć uzasadnienie. Aby tak siÄ™ staÅ‚o, muszÄ… zostać speÅ‚nione kodeksowe przesÅ‚anki, a ich istnienie stwierdza sÄ…d prawomocnym orzeczeniem zasÄ…dzajÄ…cym alimenty.

NajważniejszÄ… przesÅ‚ankÄ™, która musi zostać speÅ‚niona, aby w ogóle można byÅ‚o mó- wić o zasÄ…dzeniu alimentów od syna na rzecz ojca, wskazuje art. 133 k.r.o. Stanowi on, że rodzice obowiÄ…zani sÄ… do Å›wiadczeÅ„ alimentacyjnych wzglÄ™dem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać siÄ™ samodzielnie, chyba że dochody z majÄ…tku dziecka wystarczajÄ… na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do Å›wiadczeÅ„ alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje siÄ™ w stanie niedostatku.

Aby wiÄ™c ojciec mógÅ‚ skutecznie wysunąć wobec syna żądanie alimentów, konieczne jest, aby znajdowaÅ‚ siÄ™ w niedostatku. PojÄ™cie to nie zostaÅ‚o zdefiniowane w prawie, stÄ…d też należy odwoÅ‚ać siÄ™ do orzecznictwa sÄ…dów i doktryny prawniczej, konkretyzujÄ…cej jego znaczenie.

Jak wskazaÅ‚ SÄ…d Najwyższy w wyroku z dnia 5 maja 1998 r., I CKN 95/98, „przepis art. 133 § 2 k.r.o. posÅ‚ugujÄ…c siÄ™ pojÄ™ciem niedostatku nie okreÅ›la, co należy rozumieć pod pojÄ™ciem niedostatku. PewnÄ… wskazówkÄ™ interpretacyjnÄ… w tym zakresie zawiera art. 135 § 1 k.r.o. Z jego brzmienia można wnosić, iż niedostatek wystÄ™puje wtedy, gdy uprawniony nie może w peÅ‚ni wÅ‚asnymi siÅ‚ami, z wÅ‚asnych Å›rodków, zaspokoić swych usprawiedliwionych potrzeb. Potrzeby te to potrzeby tak materialne jak i niematerialne, przy czym potrzeby każdego czÅ‚owieka ksztaÅ‚tujÄ… siÄ™ inaczej. Obydwa te rodzaje potrzeb sÄ… ze sobÄ… sprzężone i tylko ich Å‚Ä…czne zaspokojenie zapewnia godziwÄ… egzystencjÄ™. W takim kontekÅ›cie można mówić o zaspokojeniu potrzeb usprawiedliwionych, które każdy uprawniony powinien mieć zapewnione. SÄ… one uzależnione od indywidualnych cech uprawnionego, tj. od wieku, stanu zdrowia, zawodu, pozycji spoÅ‚ecznej i dotychczasowej stopy życiowej.”

Podobnie wypowiedziaÅ‚ siÄ™ SN wyrokiem z dnia 20 stycznia 2000 r., I CKN 1187/99, wskazujÄ…c, że niedostatek wystÄ™puje nie tylko wtedy, gdy uprawniony do alimentacji nie posiada żadnych Å›rodków utrzymania, lecz okreÅ›la także i takÄ… sytuacjÄ™ materialnÄ… osoby uprawnionej, gdy nie może ona w peÅ‚ni zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb.

Warto również wskazać wyrok Naczelnego SÄ…du Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 października 2011 r., II FSK 631/10, w którym wskazano, że niedostatek nie musi wiÄ…- zać siÄ™ z sytuacjÄ…, w której wierzyciel alimentacyjny nie ma żadnych Å›rodków utrzymania, gdyż wystarczy, aby nie byÅ‚ on w stanie samodzielnie zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb w zakresie utrzymania i wychowania. O osobie ubiegajÄ…cej siÄ™ o alimenty z powodu niedostatku można mówić wówczas, gdy nie potrafi ona zaspokoić samodzielnie swych potrzeb na poziomie zbliżonym do minimum socjalnego, przy czym. "Nie potrafi" to znaczy, że nie posiada dostatecznych Å›rodków pomimo podejmowania staraÅ„, by je pozyskać.

Analiza powyższego orzeczenia pozwala wysnuć wniosek, że brak staraÅ„ dotyczÄ…cych pozyskania Å›rodków do życia – czyli wprowadzenie siÄ™ w stan niedostatku w dużej mierze z wÅ‚asnej winy – może stanowić istotny czynnik dotyczÄ…cy uprawnienia do alimentów. Trudno bowiem jednakowo traktować sytuacjÄ™ osoby, która pozostaje w niedostatku ze wzglÄ™du na niezależne od niej czynniki (np. wiek, stan zdrowia, chorobÄ™), a osobÄ™, która jest w niedostatku np. ze wzglÄ™du na niechęć do podjÄ™cia pracy.

Taki poglÄ…d prezentuje również M. Andrzejewski w komentarzu do Kodeksu rodzinnego i opiekuÅ„czego:

Od dawna nie budzi wÄ…tpliwoÅ›ci zasadność oddalenia powództwa o alimenty wytoczonego przez osobÄ™, która w zawiniony sposób popadÅ‚a w niedostatek. Przyjmuje siÄ™ powszechnie, że niedostatek jest przesÅ‚ankÄ… powstania obowiÄ…zku alimentacyjnego, gdy jego przyczynÄ… sÄ… okolicznoÅ›ci niezależne od woli osoby ubiegajÄ…cej siÄ™ o alimenty, a Å›wiadczenia alimentacyjne nie przysÅ‚ugujÄ… osobie zdolnej do pracy, jeÅ›li z wÅ‚asnej winy nie wykorzystuje ona swoich zdolnoÅ›ci, albo bez uzasadnionej przyczyny rezygnujÄ…cej z dochodów (A. Szpunar, Stosowanie art. 5 k.c. w sprawach o alimenty, Pal. 1989, nr 5–7).

SÄ…d Najwyższy uznaÅ‚ za nadużycie prawa do żądania alimentów doprowadzenie siÄ™ przez powoda do stanu niedostatku w celu szykanowania pozwanych. Fakt niedostatku osoby niepodejmujÄ…cej prób zaradzenia trudnej sytuacji, a tym bardziej żądanie alimentów przez osobÄ™, która popadÅ‚a w niedostatek w konsekwencji hulaszczego trybu życia, nie uprawnia do ich uzyskania (wyrok SN z dnia 4 maja 1972 r., III CRN 48/72, RPEiS 1973, z. 2).

Dodajmy, że postawa taka nie tylko nie uprawnia do dochodzenia alimentów, ale tak- że jest podstawÄ… odmowy przyznania wsparcia z pomocy spoÅ‚ecznej (art. 2 ust. 2 i art. 11 u.p.s.)1 .

Nawet jeżeli sÄ…d uzna, że ojciec znajduje siÄ™ w stanie niedostatku, nie bÄ™dzie to jeszcze musiaÅ‚o oznaczać „automatycznego” zasÄ…dzenia alimentów na rzecz jego osoby. Bardzo istotne znaczenie ma w tym zakresie art. 144(1) k.r.o., który wskazuje, że zobowiÄ…zany może uchylić siÄ™ od wykonania obowiÄ…zku alimentacyjnego wzglÄ™dem uprawnionego, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia spoÅ‚ecznego. Nie dotyczy to obowiÄ…zku rodziców wzglÄ™dem ich maÅ‚oletniego dziecka.

IstniejÄ… wiÄ™c sytuacje, w których osoba zobowiÄ…zana może uchylić siÄ™ od swojego obowiÄ…zku – np. syn może uchylić siÄ™ od obowiÄ…zku alimentacyjnego na rzecz ojca. Kodeks odwoÅ‚uje siÄ™ do klauzuli „zasad współżycia spoÅ‚ecznego”, która – podobnie jak pojÄ™cie „niedostatku” – nie jest sprecyzowana w przepisach. Przyjmuje siÄ™, że chodzi tu o pewne ogólne zasady, rzÄ…dzÄ…ce relacjami miÄ™dzyludzkimi czy rodzinnymi; stÄ…d też należaÅ‚oby rozważyć, czy w omawianym przypadku – gdy ojciec uchyla siÄ™ od ciążącego na nim obowiÄ…zku alimentacyjnego – nie mamy do czynienia z naruszeniem zasad współżycia spoÅ‚ecznego.

Możliwość uchylenia siÄ™ od obowiÄ…zku alimentacyjnego ze wzglÄ™du na zasady wspóÅ‚- życia spoÅ‚ecznego zostaÅ‚a uznana już w starszym orzecznictwie sÄ…dowym. SÄ…d Najwyższy w uchwale z dnia 16 grudnia 1987 r. III CZP 91/86 stwierdziÅ‚, że:

W praktyce zdarzajÄ… siÄ™ przypadki rażącego naruszenia przez osobÄ™ uprawnionÄ… do alimentacji zasad współżycia w rodzinie. Takie sytuacje faktyczne wystÄ™pujÄ… zarówno przy istnieniu obowiÄ…zku alimentacyjnego rodziców wzglÄ™dem ich dziecka nie mogÄ…cego jeszcze rozpocząć samodzielnej dziaÅ‚alnoÅ›ci zawodowej i zarobkowej (art. 133 § 1 k.r.o.), jak i przy alimentowaniu rodziców przez ich dzieci oraz wykonywaniu obowiÄ…zku alimentacyjnego pomiÄ™- dzy innymi krewnymi (art. 133 § 2 k.r.o.), a także przy alimentacji małżonka w czasie trwania małżeÅ„stwa i po jego ustaniu (art. 27 i 60 k.r.o.). Rażąco niewÅ‚aÅ›ciwe postÄ™powanie uprawnionego może polegać miÄ™dzy innymi na: a) zachowaniach godzÄ…cych w życie i zdrowie czÅ‚onka rodziny, b) zachowaniach naruszajÄ…cych godność, dobre imiÄ™ i inne dobra osobiste czÅ‚owieka, c) zawinionym popadniÄ™ciu w niedostatek lub umyÅ›lnym wywoÅ‚aniu sytuacji prowadzÄ…cej do żądania alimentów.

Zawinione zachowania sÄ… powszechnie potÄ™piane w spoÅ‚eczeÅ„stwie i nie można zakÅ‚adać, ażeby osoba doznajÄ…ca krzywdy w każdym przypadku mimo to zobowiÄ…zana byÅ‚a do Å›wiadczenia alimentów na rzecz osoby jÄ… krzywdzÄ…cej, tylko dlatego, że obowiÄ…zek alimentacyjny wynika z pokrewieÅ„stwa, małżeÅ„stwa albo z innych wiÄ™zów, z którymi ustawa Å‚Ä…czy ten obowiÄ…zek.

W kodeksie rodzinnym i opiekuÅ„czym przewidziane zostaÅ‚y przypadki, w których ustawodawca uzależnia skutki prawne od zasad współżycia spoÅ‚ecznego (art. 56 § 2, art. 144 k.r.o.). W odniesieniu do pozostaÅ‚ych stosunków prawnorodzinnych istnieje możliwość odwoÅ‚ania siÄ™ do klauzuli generalnej zawartej w art. 5 k.c.

Odmowa przyznania Å›rodków utrzymania z powoÅ‚aniem siÄ™ na zasady współżycia spo- Å‚ecznego powinna mieć miejsce bardzo rzadko, w przypadkach szczególnie uzasadnionych i wówczas, gdy budzÄ… one powszechnÄ… dezaprobatÄ™.

Możliwość wykorzystania art. 144(1) k.r.o. w opisanym przypadku wskazuje także M. Andrzejewski w cytowanym wcześniej komentarzu:

DÅ‚ugo trwaÅ‚ spór o dopuszczalność dochodzenia alimentów przez osobÄ™, bÄ™dÄ…cÄ… w niedostatku, która postÄ™powaÅ‚a w stosunku do pozwanego w sposób naganny, czy to okazujÄ…c mu lekceważenie, czy też żywiÄ…c doÅ„ nienawiść, a w szczególnoÅ›ci, jeÅ›li wystÄ™powaÅ‚ o alimenty w stosunku do dorosÅ‚ego dziecka rodzic, który nie Å‚ożyÅ‚ na jego utrzymanie i wychowanie, lekceważąc swe obowiÄ…zki, za co sÄ…d pozbawiÅ‚ go wÅ‚adzy rodzicielskiej. Tradycyjny poglÄ…d gÅ‚osiÅ‚, iż tego rodzaju okolicznoÅ›ci nie mogÄ… być podstawÄ… oddalenia roszczenia o alimenty. Omawiany przepis jest natomiast jednoznacznÄ… podstawÄ… dla oddalenia powództwa2 .

Należy również wskazać na art. 87 k.r.o., wedle którego rodzice i dzieci obowiÄ…zani sÄ… do wzajemnego szacunku i wspierania siÄ™. Naruszenie zasad wynikajÄ…cych z tego przepisu może również stanowić przesÅ‚ankÄ™ wskazujÄ…cÄ… na naruszenie zasad współżycia spoÅ‚ecznego, a co za tym idzie – możliwość uchylenia siÄ™ od alimentacji. Trudno bowiem wymagać od dorosÅ‚ego już dziecka, które zdobywa wÅ‚asnÄ… pracÄ… Å›rodki na utrzymanie, Å‚ożenia Å›rodków na ojca, który wczeÅ›niej rozmyÅ›lnie lekceważyÅ‚ obowiÄ…zki rodzinne, alimentacjÄ™ czy wrÄ™cz pozostawaÅ‚ we wrogim stosunku do syna.

RozpatrujÄ…c kwestiÄ™ alimentacji należy jednak wyraźnie wskazać, że nie jest możliwe zrzeczenie siÄ™ prawa do alimentacji ani w żaden inny sposób „zabezpieczenie” na przyszÅ‚ość przed możliwoÅ›ciÄ… wytoczenia powództwa przez osobÄ™ uprawnionÄ…. Istnieje wyÅ‚Ä…cznie możliwość uchylenia siÄ™ od obowiÄ…zku alimentacyjnego na wskazanych wyżej podstawach. Oznacza to, że Pani syn nie może w tej chwili zrobić niczego, co zabezpieczyÅ‚oby go na przyszÅ‚ość przed żądaniami ojca dotyczÄ…cymi alimentacji. W opisanej sprawie prawo nie daje możliwoÅ›ci dziaÅ‚ania z wyprzedzeniem i np. pozbawienia ojca prawa do alimentów na przyszÅ‚ość.

WÅ‚aÅ›ciwÄ… chwilÄ… na dziaÅ‚anie bÄ™dzie dopiero moment, w którym ojciec wystÄ…pi przeciwko synowi na drogÄ™ sÄ…dowÄ… z pozwem o alimenty. W takim przypadku syn powinien otrzymać odpis pozwu i bÄ™dzie mógÅ‚ bronić siÄ™ przed żądaniami ojca. Konieczne bÄ™dzie wiÄ™c powoÅ‚anie siÄ™ w toku procesu sÄ…dowego na fakt, że żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia spoÅ‚ecznego i przytoczenie w tym celu odpowiednich argumentów. W chwili obecnej zasadne bÄ™dzie wyÅ‚Ä…cznie zbieranie dowodów Å›wiadczÄ…cych o postÄ™powaniu ojca sprzecznym z zasadami współżycia spoÅ‚ecznego.

Syn powinien w przyszÅ‚oÅ›ci móc udowodnić, że zachowania ojca wobec niego byÅ‚y sprzeczne z zasadami współżycia spoÅ‚ecznego – a wiÄ™c ojciec nie interesowaÅ‚ siÄ™ nim ani jego stanem zdrowia (mimo problemów zdrowotnych syna) i nie dopeÅ‚niaÅ‚ obowiÄ…zków rodzinnych, w tym nie Å‚ożyÅ‚ na jego utrzymanie, zaÅ› alimenty musiaÅ‚y być Å›ciÄ…gane w drodze egzekucji komorniczej.

ReasumujÄ…c, podstawowym warunkiem zasÄ…dzenia alimentów na rzecz ojca od syna jest to, aby ojciec znajdowaÅ‚ siÄ™ w stanie niedostatku – który bÄ™dzie niezależny od niego. W sprawie nie jest możliwe zabezpieczenie siÄ™ na przyszÅ‚ość przed żądaniami ojca wobec syna. Jeżeli takie jednak bÄ™dÄ… miaÅ‚y miejsce, konieczne bÄ™dzie podjÄ™cie przez syna Å›rodków obrony i wskazanie, że zasÄ…dzenie alimentów od dziecka na ojca bÄ™dzie sprzeczne z zasadami wspóÅ‚- życia spoÅ‚ecznego. Możliwe to bÄ™dzie w toku procesu, np. w odpowiedzi na pozew.

 


 

1 Andrzejewski M., Dolecki H., Haberko J., Lutkiewicz-Rucińska A., Olejniczak A., Sokołowski T., Sylwestrzak A., Zielonacki A., Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, LEX, 2013.

2 Ibidem.



Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika