Jak zabezpieczyć syna przed płaceniem alimentów na ojca?

Pytanie:

Bardzo proszę o poradę. Mój mąż odszedł od nas 10 lat temu, pozostawiając mnie i naszego syna. Teraz mój syn skończył 19-lat, dostał się na dobre studia, pracuje generalnie bardzo dobrze radzi sobie w życiu Mój mąż ma zasądzone alimenty, które i tak sam nie płaci (komornik ściąga zadłużenie). Moje pytanie brzmi następująco: jak zabezpieczyć mojego syna żeby w przyszłości nie musiał płacić alimentów na rzecz swojego ojca zwyrodnialca.

Masz inne pytanie do prawnika?

13.4.2015

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Jak zabezpieczyć syna przed płaceniem alimentów na ojca?

Sporządzoną na Pani potrzebę opinię prawną oparliśmy na przepisach:

  • ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuÅ„czy (Dz. U. 2012 poz. 788 tekst jednolity).

W opinii wykorzystano także fragmenty orzeczeń sądowych oraz stanowisko doktryny prawniczej.

RozpatrujÄ…c przedstawionÄ… kwestie, należy odwoÅ‚ać siÄ™ do przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuÅ„czego, dotyczÄ…cych obowiÄ…zku alimentacyjnego. Jak wskazuje art. 128 k.r.o., obowiÄ…zek dostarczania Å›rodków utrzymania, a w miarÄ™ potrzeby także Å›rodków wychowania (obowiÄ…zek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeÅ„stwo. NastÄ™pny przepis precyzuje, że obowiÄ…zek alimentacyjny obciąża zstÄ™pnych przed wstÄ™pnymi, a wstÄ™pnych przed rodzeÅ„stwem; jeżeli jest kilku zstÄ™pnych lub wstÄ™pnych – obciąża bliższych stopniem przed dalszymi. Natomiast krewnych w tym samym stopniu obciąża obowiÄ…zek alimentacyjny w częściach odpowiadajÄ…cych ich możliwoÅ›ciom zarobkowym i majÄ…tkowym. Wedle art. 132 k.r.o., obowiÄ…zek alimentacyjny zobowiÄ…zanego w dalszej kolejnoÅ›ci powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiÄ…zanej w bliższej kolejnoÅ›ci albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiÄ…zkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu Å›rodków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudno- Å›ciami.

Powyżej przytoczone przepisy wskazujÄ… na możliwość domagania siÄ™ alimentów od syna przez rodzica – wszak rodzic jest krewnym w linii prostej. Nie w każdym przypadku jednak żądanie alimentów przez ojca od syna bÄ™dzie mogÅ‚o znaleźć uzasadnienie. Aby tak siÄ™ staÅ‚o, muszÄ… zostać speÅ‚nione kodeksowe przesÅ‚anki, a ich istnienie stwierdza sÄ…d prawomocnym orzeczeniem zasÄ…dzajÄ…cym alimenty.

Najważniejszą przesłankę, która musi zostać spełniona, aby w ogóle można było mó- wić o zasądzeniu alimentów od syna na rzecz ojca, wskazuje art. 133 k.r.o. Stanowi on, że rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w stanie niedostatku.

Aby więc ojciec mógł skutecznie wysunąć wobec syna żądanie alimentów, konieczne jest, aby znajdował się w niedostatku. Pojęcie to nie zostało zdefiniowane w prawie, stąd też należy odwołać się do orzecznictwa sądów i doktryny prawniczej, konkretyzującej jego znaczenie.

Jak wskazaÅ‚ SÄ…d Najwyższy w wyroku z dnia 5 maja 1998 r., I CKN 95/98, „przepis art. 133 § 2 k.r.o. posÅ‚ugujÄ…c siÄ™ pojÄ™ciem niedostatku nie okreÅ›la, co należy rozumieć pod pojÄ™ciem niedostatku. PewnÄ… wskazówkÄ™ interpretacyjnÄ… w tym zakresie zawiera art. 135 § 1 k.r.o. Z jego brzmienia można wnosić, iż niedostatek wystÄ™puje wtedy, gdy uprawniony nie może w peÅ‚ni wÅ‚asnymi siÅ‚ami, z wÅ‚asnych Å›rodków, zaspokoić swych usprawiedliwionych potrzeb. Potrzeby te to potrzeby tak materialne jak i niematerialne, przy czym potrzeby każdego czÅ‚owieka ksztaÅ‚tujÄ… siÄ™ inaczej. Obydwa te rodzaje potrzeb sÄ… ze sobÄ… sprzężone i tylko ich łączne zaspokojenie zapewnia godziwÄ… egzystencjÄ™. W takim kontekÅ›cie można mówić o zaspokojeniu potrzeb usprawiedliwionych, które każdy uprawniony powinien mieć zapewnione. SÄ… one uzależnione od indywidualnych cech uprawnionego, tj. od wieku, stanu zdrowia, zawodu, pozycji spoÅ‚ecznej i dotychczasowej stopy życiowej.”

Podobnie wypowiedział się SN wyrokiem z dnia 20 stycznia 2000 r., I CKN 1187/99, wskazując, że niedostatek występuje nie tylko wtedy, gdy uprawniony do alimentacji nie posiada żadnych środków utrzymania, lecz określa także i taką sytuację materialną osoby uprawnionej, gdy nie może ona w pełni zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb.

Warto również wskazać wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 października 2011 r., II FSK 631/10, w którym wskazano, że niedostatek nie musi wią- zać się z sytuacją, w której wierzyciel alimentacyjny nie ma żadnych środków utrzymania, gdyż wystarczy, aby nie był on w stanie samodzielnie zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb w zakresie utrzymania i wychowania. O osobie ubiegającej się o alimenty z powodu niedostatku można mówić wówczas, gdy nie potrafi ona zaspokoić samodzielnie swych potrzeb na poziomie zbliżonym do minimum socjalnego, przy czym. "Nie potrafi" to znaczy, że nie posiada dostatecznych środków pomimo podejmowania starań, by je pozyskać.

Analiza powyższego orzeczenia pozwala wysnuć wniosek, że brak staraÅ„ dotyczÄ…cych pozyskania Å›rodków do życia – czyli wprowadzenie siÄ™ w stan niedostatku w dużej mierze z wÅ‚asnej winy – może stanowić istotny czynnik dotyczÄ…cy uprawnienia do alimentów. Trudno bowiem jednakowo traktować sytuacjÄ™ osoby, która pozostaje w niedostatku ze wzglÄ™du na niezależne od niej czynniki (np. wiek, stan zdrowia, chorobÄ™), a osobÄ™, która jest w niedostatku np. ze wzglÄ™du na niechęć do podjÄ™cia pracy.

Taki pogląd prezentuje również M. Andrzejewski w komentarzu do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Od dawna nie budzi wÄ…tpliwoÅ›ci zasadność oddalenia powództwa o alimenty wytoczonego przez osobÄ™, która w zawiniony sposób popadÅ‚a w niedostatek. Przyjmuje siÄ™ powszechnie, że niedostatek jest przesÅ‚ankÄ… powstania obowiÄ…zku alimentacyjnego, gdy jego przyczynÄ… sÄ… okolicznoÅ›ci niezależne od woli osoby ubiegajÄ…cej siÄ™ o alimenty, a Å›wiadczenia alimentacyjne nie przysÅ‚ugujÄ… osobie zdolnej do pracy, jeÅ›li z wÅ‚asnej winy nie wykorzystuje ona swoich zdolnoÅ›ci, albo bez uzasadnionej przyczyny rezygnujÄ…cej z dochodów (A. Szpunar, Stosowanie art. 5 k.c. w sprawach o alimenty, Pal. 1989, nr 5–7).

Sąd Najwyższy uznał za nadużycie prawa do żądania alimentów doprowadzenie się przez powoda do stanu niedostatku w celu szykanowania pozwanych. Fakt niedostatku osoby niepodejmującej prób zaradzenia trudnej sytuacji, a tym bardziej żądanie alimentów przez osobę, która popadła w niedostatek w konsekwencji hulaszczego trybu życia, nie uprawnia do ich uzyskania (wyrok SN z dnia 4 maja 1972 r., III CRN 48/72, RPEiS 1973, z. 2).

Dodajmy, że postawa taka nie tylko nie uprawnia do dochodzenia alimentów, ale tak- że jest podstawą odmowy przyznania wsparcia z pomocy społecznej (art. 2 ust. 2 i art. 11 u.p.s.)1 .

Nawet jeżeli sÄ…d uzna, że ojciec znajduje siÄ™ w stanie niedostatku, nie bÄ™dzie to jeszcze musiaÅ‚o oznaczać „automatycznego” zasÄ…dzenia alimentów na rzecz jego osoby. Bardzo istotne znaczenie ma w tym zakresie art. 144(1) k.r.o., który wskazuje, że zobowiÄ…zany może uchylić siÄ™ od wykonania obowiÄ…zku alimentacyjnego wzglÄ™dem uprawnionego, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia spoÅ‚ecznego. Nie dotyczy to obowiÄ…zku rodziców wzglÄ™dem ich maÅ‚oletniego dziecka.

IstniejÄ… wiÄ™c sytuacje, w których osoba zobowiÄ…zana może uchylić siÄ™ od swojego obowiÄ…zku – np. syn może uchylić siÄ™ od obowiÄ…zku alimentacyjnego na rzecz ojca. Kodeks odwoÅ‚uje siÄ™ do klauzuli „zasad współżycia spoÅ‚ecznego”, która – podobnie jak pojÄ™cie „niedostatku” – nie jest sprecyzowana w przepisach. Przyjmuje siÄ™, że chodzi tu o pewne ogólne zasady, rzÄ…dzÄ…ce relacjami miÄ™dzyludzkimi czy rodzinnymi; stÄ…d też należaÅ‚oby rozważyć, czy w omawianym przypadku – gdy ojciec uchyla siÄ™ od ciążącego na nim obowiÄ…zku alimentacyjnego – nie mamy do czynienia z naruszeniem zasad współżycia spoÅ‚ecznego.

Możliwość uchylenia się od obowiązku alimentacyjnego ze względu na zasady współ- życia społecznego została uznana już w starszym orzecznictwie sądowym. Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 16 grudnia 1987 r. III CZP 91/86 stwierdził, że:

W praktyce zdarzajÄ… siÄ™ przypadki rażącego naruszenia przez osobÄ™ uprawnionÄ… do alimentacji zasad współżycia w rodzinie. Takie sytuacje faktyczne wystÄ™pujÄ… zarówno przy istnieniu obowiÄ…zku alimentacyjnego rodziców wzglÄ™dem ich dziecka nie mogÄ…cego jeszcze rozpocząć samodzielnej dziaÅ‚alnoÅ›ci zawodowej i zarobkowej (art. 133 § 1 k.r.o.), jak i przy alimentowaniu rodziców przez ich dzieci oraz wykonywaniu obowiÄ…zku alimentacyjnego pomiÄ™- dzy innymi krewnymi (art. 133 § 2 k.r.o.), a także przy alimentacji małżonka w czasie trwania małżeÅ„stwa i po jego ustaniu (art. 27 i 60 k.r.o.). Rażąco niewÅ‚aÅ›ciwe postÄ™powanie uprawnionego może polegać miÄ™dzy innymi na: a) zachowaniach godzÄ…cych w życie i zdrowie czÅ‚onka rodziny, b) zachowaniach naruszajÄ…cych godność, dobre imiÄ™ i inne dobra osobiste czÅ‚owieka, c) zawinionym popadniÄ™ciu w niedostatek lub umyÅ›lnym wywoÅ‚aniu sytuacji prowadzÄ…cej do żądania alimentów.

Zawinione zachowania są powszechnie potępiane w społeczeństwie i nie można zakładać, ażeby osoba doznająca krzywdy w każdym przypadku mimo to zobowiązana była do świadczenia alimentów na rzecz osoby ją krzywdzącej, tylko dlatego, że obowiązek alimentacyjny wynika z pokrewieństwa, małżeństwa albo z innych więzów, z którymi ustawa łączy ten obowiązek.

W kodeksie rodzinnym i opiekuÅ„czym przewidziane zostaÅ‚y przypadki, w których ustawodawca uzależnia skutki prawne od zasad współżycia spoÅ‚ecznego (art. 56 § 2, art. 144 k.r.o.). W odniesieniu do pozostaÅ‚ych stosunków prawnorodzinnych istnieje możliwość odwoÅ‚ania siÄ™ do klauzuli generalnej zawartej w art. 5 k.c.

Odmowa przyznania środków utrzymania z powołaniem się na zasady współżycia spo- łecznego powinna mieć miejsce bardzo rzadko, w przypadkach szczególnie uzasadnionych i wówczas, gdy budzą one powszechną dezaprobatę.

Możliwość wykorzystania art. 144(1) k.r.o. w opisanym przypadku wskazuje także M. Andrzejewski w cytowanym wcześniej komentarzu:

Długo trwał spór o dopuszczalność dochodzenia alimentów przez osobę, będącą w niedostatku, która postępowała w stosunku do pozwanego w sposób naganny, czy to okazując mu lekceważenie, czy też żywiąc doń nienawiść, a w szczególności, jeśli występował o alimenty w stosunku do dorosłego dziecka rodzic, który nie łożył na jego utrzymanie i wychowanie, lekceważąc swe obowiązki, za co sąd pozbawił go władzy rodzicielskiej. Tradycyjny pogląd głosił, iż tego rodzaju okoliczności nie mogą być podstawą oddalenia roszczenia o alimenty. Omawiany przepis jest natomiast jednoznaczną podstawą dla oddalenia powództwa2 .

Należy również wskazać na art. 87 k.r.o., wedle którego rodzice i dzieci obowiÄ…zani sÄ… do wzajemnego szacunku i wspierania siÄ™. Naruszenie zasad wynikajÄ…cych z tego przepisu może również stanowić przesÅ‚ankÄ™ wskazujÄ…cÄ… na naruszenie zasad współżycia spoÅ‚ecznego, a co za tym idzie – możliwość uchylenia siÄ™ od alimentacji. Trudno bowiem wymagać od dorosÅ‚ego już dziecka, które zdobywa wÅ‚asnÄ… pracÄ… Å›rodki na utrzymanie, Å‚ożenia Å›rodków na ojca, który wczeÅ›niej rozmyÅ›lnie lekceważyÅ‚ obowiÄ…zki rodzinne, alimentacjÄ™ czy wrÄ™cz pozostawaÅ‚ we wrogim stosunku do syna.

RozpatrujÄ…c kwestiÄ™ alimentacji należy jednak wyraźnie wskazać, że nie jest możliwe zrzeczenie siÄ™ prawa do alimentacji ani w żaden inny sposób „zabezpieczenie” na przyszÅ‚ość przed możliwoÅ›ciÄ… wytoczenia powództwa przez osobÄ™ uprawnionÄ…. Istnieje wyłącznie możliwość uchylenia siÄ™ od obowiÄ…zku alimentacyjnego na wskazanych wyżej podstawach. Oznacza to, że Pani syn nie może w tej chwili zrobić niczego, co zabezpieczyÅ‚oby go na przyszÅ‚ość przed żądaniami ojca dotyczÄ…cymi alimentacji. W opisanej sprawie prawo nie daje możliwoÅ›ci dziaÅ‚ania z wyprzedzeniem i np. pozbawienia ojca prawa do alimentów na przyszÅ‚ość.

Właściwą chwilą na działanie będzie dopiero moment, w którym ojciec wystąpi przeciwko synowi na drogę sądową z pozwem o alimenty. W takim przypadku syn powinien otrzymać odpis pozwu i będzie mógł bronić się przed żądaniami ojca. Konieczne będzie więc powołanie się w toku procesu sądowego na fakt, że żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego i przytoczenie w tym celu odpowiednich argumentów. W chwili obecnej zasadne będzie wyłącznie zbieranie dowodów świadczących o postępowaniu ojca sprzecznym z zasadami współżycia społecznego.

Syn powinien w przyszÅ‚oÅ›ci móc udowodnić, że zachowania ojca wobec niego byÅ‚y sprzeczne z zasadami współżycia spoÅ‚ecznego – a wiÄ™c ojciec nie interesowaÅ‚ siÄ™ nim ani jego stanem zdrowia (mimo problemów zdrowotnych syna) i nie dopeÅ‚niaÅ‚ obowiÄ…zków rodzinnych, w tym nie Å‚ożyÅ‚ na jego utrzymanie, zaÅ› alimenty musiaÅ‚y być Å›ciÄ…gane w drodze egzekucji komorniczej.

ReasumujÄ…c, podstawowym warunkiem zasÄ…dzenia alimentów na rzecz ojca od syna jest to, aby ojciec znajdowaÅ‚ siÄ™ w stanie niedostatku – który bÄ™dzie niezależny od niego. W sprawie nie jest możliwe zabezpieczenie siÄ™ na przyszÅ‚ość przed żądaniami ojca wobec syna. Jeżeli takie jednak bÄ™dÄ… miaÅ‚y miejsce, konieczne bÄ™dzie podjÄ™cie przez syna Å›rodków obrony i wskazanie, że zasÄ…dzenie alimentów od dziecka na ojca bÄ™dzie sprzeczne z zasadami współ- życia spoÅ‚ecznego. Możliwe to bÄ™dzie w toku procesu, np. w odpowiedzi na pozew.


1 Andrzejewski M., Dolecki H., Haberko J., Lutkiewicz-Rucińska A., Olejniczak A., Sokołowski T., Sylwestrzak A., Zielonacki A., Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, LEX, 2013.

2 Ibidem.


Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

ObowiÄ…zek alimentacyjny wobec dziecka - opinia prawna

ObowiÄ…zek alimentacyjny wobec dziecka - opinia prawna

Stan faktyczny Mam 15 letniego syna, który urodził się w Niemczech w 1990 r. z obojga rodziców będących obywatelami polskimi. Nie byliśmy nigdy w związku małżeńskim, w 1993 roku wróciliśmy do Polski, po czym matka dziecka postanowiła wrócić do Niemiec na studia. W 1994 roku matka dziecka (...)

Konsekwencje uznania dziecka, czyli obowiÄ…zek alimentacyjny - opinia prawna

Konsekwencje uznania dziecka, czyli obowiÄ…zek alimentacyjny - opinia prawna

Stan faktyczny Za kilka miesięcy urodzę dziecko. Ojciec dziecka nie jest moim mężem. Był moim narzeczonym, jednak rozstaliśmy się, właściwie nie utrzymujemy ze sobą żadnych kontaktów. Mój były partner oficjalnie jest bezrobotny, pracuje, jak to się mówi "na czarno" i pomimo kilku szans (...)

Odpowiedzialność osoby współpracującej za zobowiązania spółki jawnej - opinia prawna

Odpowiedzialność osoby współpracującej za zobowiązania spółki jawnej - opinia prawna

  Stan faktyczny ChciaÅ‚abym siÄ™ dowiedzieć, jak wyglÄ…da odpowiedzialność za powierzone obowiÄ…zki, osoby wspóÅ‚pracujÄ…cej w firmie, tj. spóÅ‚ce jawnej, w której jest 2 wspólników, i jednym z nich jest mój małżonek. Panowie majÄ… 50/50 % udziaÅ‚ów (...)

Walka z zatorami płatniczymi

Walka z zatorami płatniczymi

Ograniczenie zatorów pÅ‚atniczych, czyli opóźnieÅ„ w pÅ‚aceniu kontrahentom – to gÅ‚ówny cel ustawy przeciwdziaÅ‚ajÄ…cej zatorom pÅ‚atniczym. Nowe prawo zacznie obowiÄ…zywać od 1 stycznia 2020 roku. Nowe rozwiÄ…zania to np.: skrócenie terminów zapÅ‚aty, (...)

Zabezpieczenie w postępowaniu rozwodowym - opinia prawna

Zabezpieczenie w postępowaniu rozwodowym - opinia prawna

Stan faktyczny W trakcie rozwodu wydano tymczasowe postanowienie sÄ…dowe nakazujÄ…ce mężowi wpÅ‚acanie tytuÅ‚em zabezpieczenia rodziny kwoty 550 zÅ‚. Mąż niestety nigdy nic nie wpÅ‚aciÅ‚. Postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia zostaÅ‚o wydane 29.11.2004 r., na podstawie art. 443 par. 1 kpc (...)

Nie jest dopuszczalna transkrypcja zagranicznego aktu urodzenia dziecka ze zwiÄ…zku partnerskiego...

Nie jest dopuszczalna transkrypcja zagranicznego aktu urodzenia dziecka ze zwiÄ…zku partnerskiego...

Nie jest możliwe wpisanie w polskim akcie stanu cywilnego zamiast ojca dziecka, "rodzica", który nie jest mężczyznÄ…, gdyż taka transkrypcja byÅ‚aby sprzeczna z podstawowymi zasadami polskiego porzÄ…dku prawnego - uznaÅ‚ NSA. Nie można uzależniać uzyskania przez obywatela polskiego (...)

Dziedziczenie ustawowe, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy po zmarłym?

Dziedziczenie ustawowe, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy po zmarłym?

Kiedy nastÄ™puje dziedziczenie ustawowe? Dziedziczenie ustawowe ma miejsce w sytuacji gdy, spadkodawca nie pozostawiÅ‚ po sobie testamentu oraz gdy osoby powoÅ‚ane do spadku nie chcÄ… lub nie mogÄ… być spadkobiercami (bo np. zmarÅ‚y przed otwarciem spadku). W razie powoÅ‚ania spadkobierców w (...)

Uregulowanie zaległości alimentacyjnych wobec dzieci poprzez przeniesienie własności mieszkania - opinia prawna

Uregulowanie zaległości alimentacyjnych wobec dzieci poprzez przeniesienie własności mieszkania - opinia prawna

Stan faktyczny Od roku 1995 jest rozwiedziony, posiadam 2 dzieci z tego zwiÄ…zku. W miÄ™dzy czasie ożeniÅ‚em siÄ™ ponownie i mam jedna córkÄ™. Od roku 1995 posiadam wyłącznie austriackie obywatelstwo. W trakcie rozwodu zostaÅ‚y uregulowane sprawy pÅ‚acenia przeze mnie alimentów (500 zÅ‚ miesiÄ™cznie). (...)

Alimenty od dziadków zamiast od ojca dziecka – opinia prawna

Alimenty od dziadków zamiast od ojca dziecka – opinia prawna

 Stan faktyczny  Ojciec mojego 7-letniego syna wyjechaÅ‚ z Polski ok. 5 miesiÄ™cy temu, prawdopodobnie ukrywa siÄ™ przed wierzycielami. ChciaÅ‚abym zÅ‚ożyć wniosek o przyznanie alimentów mojemu dziecku. Nie byliÅ›my nigdy małżeÅ„stwem. Czy mogÄ™ siÄ™ starać o alimenty od dziadków (...)

Pora na ograniczenie zatorów płatniczych

Pora na ograniczenie zatorów płatniczych

Sejm uchwaliÅ‚ ustawÄ™, która ma ograniczyć zatory pÅ‚atnicze. Nowelizacja przewiduje: skrócenie terminów zapÅ‚aty, uprawnienie prezesa UrzÄ™du Ochrony Konkurencji i Konsumentów do Å›cigania dużych przedsiÄ™biorstw generujÄ…cych najwiÄ™ksze zatory, obowiÄ…zek dla najwiÄ™kszych (...)

Podstawy ogłoszenia upadłości

Podstawy ogłoszenia upadłości

InstytucjÄ™ upadÅ‚oÅ›ci wprowadzono do systemu prawa, aby zabezpieczyć interesy wierzycieli danego podmiotu, gdy pojawia siÄ™ możliwość, że nie otrzymajÄ… zwrotu należnych im wierzytelnoÅ›ci. PostÄ™powanie upadÅ‚oÅ›ciowe dąży do szybkiego zaspokojenia wierzycieli i ochrania zwÅ‚aszcza niektóre (...)

Przygotuj siÄ™ na wakacje

Przygotuj siÄ™ na wakacje

Wakacje za granicÄ… Przed każdÄ… takÄ… zagranicznÄ… podróżą, czy to samodzielnÄ…, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poÅ›wiÄ™cić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie (...)

UnikniÄ™cie koniecznoÅ›ci pÅ‚acenia alimentów przez dzieci na rodziców – opinia prawna

UnikniÄ™cie koniecznoÅ›ci pÅ‚acenia alimentów przez dzieci na rodziców – opinia prawna

Stan faktyczny Czy można po rozwodzie lub jeszcze przed jego orzeczeniem (orzeczenie z winy żony), ale po podpisaniu rozdzielności majątkowej między małżonkami w jakiś sposób ustalić rozdzielność majątkową żony i pełnoletniej pracującej córki? Żona zamierza kupić na kredyt drugie (...)

Wykupienie mieszkania przez syna członków spółdzielni - opinia prawna

Wykupienie mieszkania przez syna członków spółdzielni - opinia prawna

Stan faktycznyRazem z mężem mamy lokatorskie spóÅ‚dzielcze prawo do lokalu. Mąż jest gÅ‚ównym lokatorem i czÅ‚onkiem spóÅ‚dzielni mieszkaniowej. Mieszkanie otrzymaliÅ›my w czasie trwania małżeÅ„stwa, a wkÅ‚ad mieszkaniowy mąż pokryÅ‚ ze swoich zarobków. oW mieszkaniu (...)

Dowody własności w trakcie sądowego działu spadku - opinia prawna

Dowody własności w trakcie sądowego działu spadku - opinia prawna

Stan faktyczny Razem z bratem po przeprowadzonej sprawie sÄ…dowej nabyliÅ›my spadek po zmarÅ‚ym 15 lat temu ojcu. W skÅ‚ad spadku wchodzi gospodarstwo rolne skÅ‚adajÄ…ce siÄ™ z 2 dziaÅ‚ek. Na  jednej z dziaÅ‚ek (mniejszej) należących do ojca, 30 lat temu wspólnie ze wspóÅ‚małżonkiem (...)

Postępowanie egzekucyjne wobec skazanego wyrokiem karnym - opinia prawna

Postępowanie egzekucyjne wobec skazanego wyrokiem karnym - opinia prawna

Stan faktyczny W 2002 roku dokonaliÅ›my wspólnie z małżonkiem darowizny na rzecz syna prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z prawem wÅ‚asnoÅ›ci znajdujÄ…cego siÄ™ na tej dziaÅ‚ce budynku mieszkalnego, z zastrzeżeniem na naszÄ… rzecz sÅ‚użebnoÅ›ci. Tego samego roku prokuratura wszczęła (...)

Nowe (przekształcone) unijne rozporządzenie roamingowe

Nowe (przekształcone) unijne rozporządzenie roamingowe

13 kwietnia 2022 r. opublikowano w Dzienniku UrzÄ™dowym UE tekst przeksztaÅ‚conego rozporzÄ…dzenia roamingowego - rozporzÄ…dzenie PE i Rady UE 2022/612 z dnia 06.04.2022 r. w sprawie roamingu w publicznych sieciach łącznoÅ›ci ruchomej wewnÄ…trz Unii. Znowelizowane przepisy wchodzÄ… (...)

Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

Komu przysÅ‚uguje zasiÅ‚ek macierzyÅ„ski? ZasiÅ‚ek macierzyÅ„ski przysÅ‚uguje: pracownikom, czÅ‚onkom rolniczych spóÅ‚dzielni produkcyjnych i spóÅ‚dzielni kóÅ‚ek rolniczych, osobom, które wykonujÄ… pracÄ™ nakÅ‚adczÄ… (czyli tzw. pracÄ™ chaÅ‚upniczÄ…, która (...)

Jak uzyskać zezwolenie na pracę sezonową?

Jak uzyskać zezwolenie na pracę sezonową?

Chcesz zatrudnić cudzoziemca do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce? Dla takiego pracownika możesz uzyskać zezwolenie na pracę sezonową (typu S). Z artykułu dowiesz się, jak je uzyskać. Jak załatwić sprawę? Sprawę można załatwić: podczas wizyty w urzędzie, listownie, elektronicznie. Wypełnij (...)

Żądanie zachowku od obdarowanego - opinia prawna

Żądanie zachowku od obdarowanego - opinia prawna

Stan faktyczny Moi rodzice mają dwoje dzieci: mnie i brata. Brat w wieku 20 lat ożenił się i wyprowadził (26 lat temu), ja wyszłam za mąż i zostałam z rodzicami w domu. Rodzice 12 września 1996 r. notarialnie przepisali mi działkę z domem w formie darowizny. Zapłaciłam od tego podatek, (...)

Uznanie dziecka - od A do Z

Uznanie dziecka - od A do Z

Co to jest uznanie dziecka i w jakich sytuacjach się je stosuje? Istnieją trzy sposoby ustalenia ojcostwa dziecka: 1. Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa, ojcem dziecka jest mąż matki; On figuruje w akcie urodzenia dziecka jako ojciec i nie ma znaczenia, czy on spłodził (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Alimenty a kieszonkowe dla dziecka

Alimenty a kieszonkowe dla dziecka

Mąż płaci na syna dobrowolne alimenty w wysokości 400 zł miesięcznie. Nie mamy rozwodu. Pieniądze przekazuje do ręki małoletniego syna, od którego pobiera pisemne pokwitowania. Od 1,5 roku (jak dowiedziałam sie niedawno) mąż przekazywał 400 zł tytułem alimentów i 100 zł jako tzw. kieszonkowe (...)

Alimenty na ojca

Alimenty na ojca

Od kilkunastu lat jestem po rozwodzie. Na dziecko (dziś 21 letnie, uczące się) zasądzone były i są alimenty, których ojciec nigdy nie płacił. Najpierw wypłacał je Fundusz a potem przekroczyłam limit i sama pracuję na kilka etatów by utrzymać i wykształcić dziecko. Sprawę skierowałam(też (...)

Podwyższenie alimentów wyrokiem sądu

Podwyższenie alimentów wyrokiem sądu

W wyroku rozwodowym wydanym osiem lat temu przyznano alimenty na rzecz mojego syna od jego ojca w najmniejszej wówczas kwocie 50 złotych ze względu na to, iż ojciec dziecka się uczył. Kiedy podjął pracę dobrowolnie płacił mi na dziecko 400 złotych i tyle mu kwitowałam. Jednak przez pewien (...)

Ugoda w sprawie zmniejszenia alimentów

Ugoda w sprawie zmniejszenia alimentów

Płacę alimenty ojcu mojego syna z poprzedniego małżeństwa. W zeszłym roku urodziło mi się dziecko z mojego drugiego małżeństwa. Ojcu mojego syna zaproponowałam ugodę w sprawie obniżenia alimentów, którą to odrzucił. Wniosłam wówczas pozew o obniżenie alimentów na rzecz pierwszego (...)

Podwyższenie alimentów

Podwyższenie alimentów

Jestem po rozwodzie. Z tego związku mam córkę na którą mam zasądzone alimenty w kwocie 600 zł, ze związku pozamałżeńskiego mam córkę, na którą miałem zasądzone alimenty w kwocie 200 zł. Obecnie jestem w związku z kobietą, która ma syna na którego mimo zasądzonych alimentów nie (...)

Ugoda z dzieckiem w sprawie alimentów

Ugoda z dzieckiem w sprawie alimentów

Płacę alimenty ojcu mojego syna z poprzedniego małżeństwa. W zeszłym roku urodziło mi się dziecko z mojego drugiego małżeństwa i wniosłam pozew o obniżenie alimentów na rzecz pierwszego syna. Sprawa w sądzie się przeciąga, a syn w przyszłym miesiącu staje się pełnoletni. Chciałabym (...)

Testament i wydziedziczenie

Testament i wydziedziczenie

Ojciec obdarował swoja jedyna wnuczkę 1/2 nieruchomości w Warszawie, która odziedziczył po swoich rodzicach. Ponadto podarował 1/2 nieruchomości w Warszawie córce (wartość całości ok.140.000). Mieszkanie spółdzielcze własnościowe w miejscowości \"X\" ( wartość ok. 40.000) rodzice przekazali (...)

Miejsce pobytu dziecka

Miejsce pobytu dziecka

Sąd orzekając rozwód powierzył obowiązki wychowywania dzieci obojgu rodzicom, natomiast ojca obciążył obowiązkiem alimentacyjnym. Sąd ustalił również, że miejscem pobytu dzieci będzie każdorazowe miejsce zamieszkania matki. Aktualnie ojciec manipuluje 16 letnim synem, żeby zemścić (...)

Przypisanie winy przy rozwodzie

Przypisanie winy przy rozwodzie

Mąż znajomej opuścił rodzinę. Po 17 latach związku wyprowadził się z domu i złożył pozew o rozwód podając, iż od 2002 roku żona "oddalała się od niego", podejrzewała go o zdradę i robiła mu awantury z tego powodu. Część "pyskówek" zostało przez niego nagranych i zamierza przedstawić (...)

Utrata uprawnień przedstawiciela ustawowego

Utrata uprawnień przedstawiciela ustawowego

Moja żona płaci alimenty na syna swojemu byłemu mężowi, ale ma pewne zaległości w opłatach. Syn niedługo kończy 18 lat. W ostatnim miesiącu przed osiągnięciem pełnoletności były mąż wnosi sprawę do komornika o ściągniecie zaległych alimentów. Kilka dni później syn osiąga pełnoletność. (...)

Alimenty od rodziców byłego męża

Alimenty od rodziców byłego męża

W maju br. wyrokiem sądu uzyskałam rozwód. Mam 9 letniego syna i zostały przyznane na jego rzecz alimenty. Posiadam także tytuł wykonawczy z datą 12.06.2003r. Niestety mój były mąż od rozprawy nie wywiązuje się z tego obowiązku.Nie jest nigdzie zatrudniony ale wiem że pracuje "na czarno" (...)

Czy moja była żona może żądać podwyższenia alimentów na mojego pełnoletniego syna?

Czy moja była żona może żądać podwyższenia alimentów na mojego pełnoletniego syna?

Mam peÅ‚noletniego syna który mieszka z mojÄ… byłą żonÄ…. Niedawno dostaÅ‚em pozew o podwyższenie alimentów na mojego syna. Czy ma Ona takie prawo? Przecież mój syn już jest peÅ‚noletni. Niniejsza opinia zostaÅ‚a sporzÄ…dzona na podstawie przepisów ustawy Kodeks rodzinny i opiekuÅ„czy (...)

Alimenty na dorosłego syna który pobiera zasiłek socjalny.

Alimenty na dorosłego syna który pobiera zasiłek socjalny.

Czy muszÄ™ Å‚ożyć alimenty na dorosÅ‚ego syna któremu przyznano zasiÅ‚ek socjalny? Czy muszÄ™ zÅ‚ożyć jakiÅ› pozew o zniesienie alimentów? Niniejsza opinia zostaÅ‚a sporzÄ…dzona na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuÅ„czy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. (...)

Pozew wzajemny o alimenty na rzecz dziecka

Pozew wzajemny o alimenty na rzecz dziecka

Matka naszego 8-letniego syna wystąpiła z pozwem o zmianę treści ugody pozasądowej i podwyższenie alimentów na rzecz syna z kwoty 100 zł do kwoty 400 zł miesięcznie. Wystąpiłem przeciwko matce z pozwem wzajemnym domagając się od matki alimentów na rzecz syna w kwocie 100 zł miesięcznie, (...)

Jak zabezpieczyć się przed długami ojca?

Jak zabezpieczyć się przed długami ojca?

Mój ojciec nagminnie sięga po kredyty. Ze względu na wysoką posadę jaką posiada, banki bardzo chętnie przyznawały mu pożyczki. Obawiamy się że w końcu jego zadłużenie przewyższy jego możliwości spłaty kredytów. Bardzo proszę o poradę w jaki sposób mogę zabezpieczyć siebie, moją (...)