Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych Kwiecień 2024

Reprezentacja spółki z o.o. przed sądem

29.4.2024

Spółka z o.o. otrzymała wezwanie na rozprawę przed sądem cywilnym (jako pozwana). Czy Spółkę z o.o. może reprezentować każda osoba, która posiada pełnomocnictwo od Zarządu Spółki, czy tylko taka, która posiada odpowiednie uprawnienia adwokackie? Czy prawdą jest, że Spółkę może (...)

Darowizna a zgoda małżonka

29.4.2024

Chciałbym zrobić darowiznę pieniężną dla mojego brata i siostry. Przelew chce zrobić ze swojego konta osobistego. Chciałbym się dowiedzieć czy potrzebuje zgodę żony (mamy wspólność majątkową), a jeżeli tak to czy ma być ona być spisana na piśmie w jakie formie np. umowy, oświadczenia? (...)

Zmiana żądania separacji na rozwód

29.4.2024

Czy można już po wniesieniu do sądu pozwu o separację i złożeniu w tym pozwie wniosku o podział majątku wspólnego, zmienić zdanie w tej kwestii w ten sposób, że samodzielnie zawrzeć przed notariuszem rozdzielność majątkową wraz z jego podziałem i w trakcie posiedzenia pojednawczego (...)

Dwie spółki o tej samej nazwie

22.4.2024

Chciałem zawiązać sp. z o.o. nową, o takiej samej nazwie jak już istniejąca na rynku. Czy jest to możliwe? Oczywiście spółka nowa różni się udziałowcami, kapitałem i zarządem, choć siedziba miasta jest ta sama? Czy spółka zostanie zarejestrowana w KRS?

Odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności

22.4.2024

Powiatowy Zespół Do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności wydał orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zaliczając nieletnią do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Matka w imieniu nieletniej złożyła odwołanie do sądu okręgowego - sądu pracy za pośrednictwem Wojewódzkiego Zespołu (...)

Umowa znosząca rozdzielność majątkową

22.4.2024

W ubiegłym roku oświadczyliśmy z mężem, że wyłączamy obowiązującą dotychczas w naszym małżeństwie współność ustawową i ustaliliśmy, że obowiązywać nas będzie rozdzielność majątkowa. Dzisiaj stwierdziliśmy, że chcielibyśmy znieść tą rozdzielność i nadal mieć wspólność (...)

Osoby uprawnione do pochówku zmarłego

22.4.2024

Zmarł mój ojciec. Jestem jego jedynym dzieckiem z pierwszego małżeństwa. Ojciec z moją matką mieli ślub cywilny i kościelny. Rozwiedli się, oczywiście rozwód mieli tylko cywilny. Ojciec umierając miał trzecią żonę i ślub cywilny. Ja chciałbym aby ojciec został pochowany ze swoimi (...)

Wymeldowanie brata z domu

15.4.2024

W domu, do którego mam tytuł prawny (akt notarialny darowizny), zameldowani są i tu mieszkają moi rodzice oraz mój brat. Brat jest zdrowy, dorosły, ma pracę. Mieszka za darmo, trwa w konflikcie z ojcem. Jakie są moje możliwości w kwestii nałożenia na brata ewentualnie czynszu, bądź nakazania (...)

Pełnomocnictwo do wynajęcia mieszkania

15.4.2024

Na stałe mieszkam w Austrii i nie będę mógł jechać do Polski przez najbliższy rok. W Polsce mam mieszkanie własnościowe, które chciałbym wynająć. Chciałbym do tego upoważnić moją szwagierkę. Jak mam to zrobić? Szwagierka mieszka w Polsce, a ja nie mogę jechać do Polski. Czy mogę (...)

Wartość stanu czynnego spadku

15.4.2024

Przyjąłem zadłużony spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Chciałem się dowiedzieć jak oblicza się wartość stanu czynnego spadku.

Umowa najmu a użytkowanie mieszkania

8.4.2024

Chciałbym oddać do używania mojej cioci mieszkanie; mam jednak problem, bo nie wiem czy zawrzeć z nią umowę najmu czy może oddać jej to mieszkanie w użytkowanie (jako prawo rzeczowe) nie wiem jednak, jaka tak naprawdę jest różnica pomiędzy tymi instytucjami. Jaka jest różnica pomiędzy (...)

Nieusprawiedliwiona nieobecność a wynagrodzenie

8.4.2024

Pracownik z powodu nadużywania alkoholu ma nieusprawiedliwione nieobecności w pracy, co doprowadziło do rozwiązania stosunku pracy na podstawie art. 52 kodeksu pracy. Czy przysługuje mu wynagrodzenie za dni nieobecności?

Jak zabezpieczyć syna przed płaceniem alimentów na ojca?

8.4.2024

Bardzo proszę o poradę. Mój mąż odszedł od nas 10 lat temu, pozostawiając mnie i naszego syna. Teraz mój syn skończył 19-lat, dostał się na dobre studia, pracuje generalnie bardzo dobrze radzi sobie w życiu Mój mąż ma zasądzone alimenty, które i tak sam nie płaci (komornik ściąga (...)

Zdrada w trakcie rozwodu

8.4.2024

Trwa rozwód. Postępowanie się przedłuża. W trakcie postępowania jedna ze stron zawarła znajomość z osobą płci przeciwnej. Czy taki fakt można uznać za zdradę, skoro rozwód jest w toku? Strony przed złożeniem pozwu o rozwód przez jedną z nich, zachowały wzajemną wierność i zdrada (...)

Wynagrodzenie za służebność drogi koniecznej

8.4.2024

Nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej. Właścicielem nieruchomości, na której ma być ustanowiona służebność drogi koniecznej jest Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Czy podmiot Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe jest zobowiązany do żądania (...)

Alimenty w depozycie sądowym

2.4.2024

Spóźniłem się z zapłatą jednej kwoty alimentów. Eks małżonka natychmiast wystąpiła do komornika, który rozpoczął egzekucję z mojego wynagrodzenia. Natychmiast sam spłaciłem kwotę zaległych alimentów. Komornik odstąpił od egzekucji z wynagrodzenia, jednakże alimenty mam teraz płacić (...)

Potwierdzenie przekazania zachowku

2.4.2024

Jakim dokumentem może nastąpić potwierdzenie otrzymania i przekazania zachowku? Zachowek został wypłacony w pieniądzach w wysokości 25.000 zł. Czy musi to być potwierdzone aktem notarialnym? Czy może wystarczającym dokumentem jest oświadczenie stron potwierdzone podpisami o przekazaniu i (...)

Strych częścią wspólną

2.4.2024

Posiadam mieszkanie w bloku wielorodzinnym, który jest wspólnotą mieszkaniową. Wszystkie pomieszczenia oprócz strychu zostały zinwentaryzowane. Czy strych, pomimo iż nie jest zawarty w projekcie, ani zinwentaryzowany, jest częścią wspólną wspólnoty mieszkańców naszego bloku?

Opuszczenie lokalu przez najemcę

2.4.2024

Jestem właścicielem mieszkania. Najemca najprawdopodobniej wyprowadził się i pozostawił mieszkanie zamknięte. Nie wypowiedział umowy najmu i od dwóch miesięcy nie płaci czynszu. Wzywanie do zapłaty czy też opuszczenia lokalu jest moim zdaniem bezcelowe, ponieważ on tam nie mieszka. W jaki (...)

Pełnomocnictwo do założenia spółki

2.4.2024

Wspólnikami polskiej spółki z o. o. mają być dwie duńskie spółki. Spółki te chcą udzielić pełnomocnictwa obywatelowi Danii, który później będzie prezesem tej spółki, do założenia spółki u notariusza. Czy jest to możliwe?

Zgoda sąsiada a rozbudowa domu

2.4.2024

Mam w planach rozbudowę domu. Jest to wielkomiejska dzielnica willowa. Czy to prawda, że zgoda jest zależna od moich sąsiadów? Czy sąsiad może udaremnić rozbudowę? Plan budowy respektuje wszelkie przepisy prawa budowlanego i miejscowego planu przestrzennego.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika