Archiwum artykułów Sierpień 2024

Wymagania BHP dla stanowisk wyposażonych w ekrany

28.8.2024

Pracodawca ma obowiązek w taki sposób zorganizować stanowiska pracy wyposażone w monitory ekranowe, aby spełniały one określone minimalne wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) oraz ergonomii.

Jednolity Plik Kontrolny na żądanie

28.8.2024

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to zbiór danych, generowany z systemów informatycznych podmiotu gospodarczego (przez bezpośredni eksport danych), który zawiera informacje o operacjach gospodarczych za dany okres. JPK posiada układ i format (schemat XML), który (...)

Transport sanitarny - kto może skorzystać?

27.8.2024

Transport sanitarny polega na przewiezieniu pacjenta do podmiotu leczniczego (np. szpitala czy przychodni) bądź z podmiotu do domu, jeżeli pacjent nie może samodzielnie się poruszać. Transport sanitarny odbywa się karetką, w której pacjent ma zapewnioną opiekę personelu medycznego.

Płatności kartami w aplikacji mObywatel

26.8.2024

W aplikacji mObywatel użytkownicy mogą od niedawna regulować swoje zobowiązania wobec urzędów nie tylko za pomocą BLIKA, ale też używając kart płatniczych. Wkrótce funkcja będzie dostępna również na portalu mObywatel.gov.pl. Pilotaż nowej metody płatności rozpoczął (...)

Jak nie dać się oszukać przy rezerwacji noclegu i zakupach online?

26.8.2024

Planując wyjazd, istnieje ryzyko natknięcia się na oszustwa, jak np. fałszywe oferty noclegów, nieistniejące obiekty, nieprawdziwe oferty wyjazdowe czy fałszywe informacje o miejscu. Zakupy online, również te związane z urlopami, mogą być pułapką. Warto zachować ostrożność, (...)

Zakaz konkurencji w umowach o pracę

26.8.2024

Pracowniczy zakaz konkurencji jest to zakaz prowadzenia przez pracownika działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy. Dotyczy to nie tylko prowadzenia przez pracownika odrębnej działalności gospodarczej, lecz również wykonywania pracy w ramach umowy o pracę lub na innej podstawie na rzecz innego (...)

Kara umowna - wybrane zagadnienia

26.8.2024

W obrocie gospodarczym coraz większym powodzeniem cieszy się instytucja kary umownej. Jest ona zastrzega w różnego rodzaju kontraktach, np. w umowach zlecenia czy w umowach przedwstępnych, ponieważ upraszcza ona dochodzenie odszkodowania.

Brak zapłaty wynagrodzenia za pracę

26.8.2024

       Zgodnie z art. 22 § 1 kodeksu pracy, przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Zatem (...)

Obowiązek prowadzenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej

21.8.2024

Dokumentowanie udzielanych pacjentom świadczeń zdrowotnych w dokumentacji medycznej to obowiązek podmiotów leczniczych. Przepisy określają również, w jakich przypadkach istnieje obowiązek prowadzenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej przez placówki medyczne. Podmioty (...)

Unieważnienie małżeństwa z powodu pokrewieństwa lub powinowactwa

19.8.2024

Zasadą kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jest zakaz zawierania małżeństwa przez krewnych w linii prostej, rodzeństwo oraz powinowatych w linii prostej. Co jest pokrewieństwem w rozumieniu prawa? Co jest powinowactwem w rozumieniu prawa? Czy powinowaci mogą zawrzeć związek małżeński? Co rozstrzyga (...)

Wakacje składkowe od 2024 r.

12.8.2024

Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne za wybrany miesiąc. Dotyczy to osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą albo zatrudniają do 9 osób. Sprawdź, jakie warunki trzeba (...)

Umowa przewozu osób i rzeczy

12.8.2024

Kodeks cywilny, regulujący umowę przewozu, ogranicza umowę przewozu do przewozu rozumianego jako usługa świadczona przez przewoźnika, tj. przedsiębiorstwo transportowe wykonujące działalność przewozową w sposób stały i zarobkowy. Konstrukcja umowy przewozu w kodeksie cywilnym obejmuje (...)

Jak można dokonać zmian w stosunku pracy?

12.8.2024

Zmiana stosunku pracy polega na zmianie ustalonych warunków pracy (np. wynagrodzenia, rodzaju pracy, miejsca pracy). Może być dokonana na podstawie porozumienia zmieniającego lub wypowiedzenia zmieniającego. 

Czy można odwołać wykonaną darowiznę?

12.8.2024

Umowa darowizny znajduje częste zastosowanie w stosunkach pomiędzy bliskimi sobie osobami. Przekazanie własności różnych przedmiotów majątkowych, może być wyrazem naszej dobroczynności, sympatii lub wdzięczności dla innej osoby. Jednakże po pewnym czasie może okazać się, że w naszej (...)

Podział majątku wspólnego konkubentów

12.8.2024

Aktualnie obowiązujące przepisy prawa nie regulują wprost zasad podziału majątku osób, które żyły w konkubinacie, a które postanowiły się rozstać, w przeciwieństwie do szeroko omówionych, tak w orzecznictwie, jak i doktrynie, zasad podziału majątku między małżonkami. Mimo iż brak (...)

Czego dotyczy zasiedzenie?

11.8.2024

Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. Zasiedzenie jest więc sposobem nabycia własności przez upływ czasu. Zasiedzenie jest sposobem nabycia własności, który nie zobowiązuje osoby nabywającej ją w ten sposób do dania (...)

Nieterminowa wypłata wynagrodzenia

5.8.2024

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest terminowe i prawidłowe wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia, stanowi o tym art. 94 pkt 5 kodeksu pracy. Pracodawca jest obowiązany przy tym wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach (...)

Miarkowanie kary umownej

5.8.2024

Instytucja kary umownej została uregulowana w Kodeksie cywilnym (art. 483 i nast.). Zgodnie z nim można w umowie zastrzec, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy. Jest to więc zryczałtowana (...)

Unieważnienie małżeństwa zawartego przez pełnomocnika

5.8.2024

Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje możliwość ważnego zawarcia małżeństwa przez pełnomocnika. Pełnomocnik działając w imieniu przyszłego małżonka, dokonuje czynności prawnej, która wywiera bezpośredni skutek dla reprezentowanego, czyli powoduje zawarcie związku małżeńskiego (...)

Jak wnioskować o bon energetyczny?

4.8.2024

Od 1 sierpnia do 30 września br. trwa nabór wniosków o bon energetyczny. Wysokość jednorazowego dofinansowania to może być nawet 1200 zł. Bon energetyczny jest wsparciem przysługującym w drugiej połowie roku, czyli od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. Przysługuje tylko gospodarstwom (...)

Faktoring - istota i zastosowanie

1.8.2024

Spośród wielu nowych typów umów, które znajdują szerokie zastosowanie w naszym systemie prawnym, factoring jest instytucją mało znaną i niedocenianą przez przedsiębiorców. Umowa factoringu jest rodzajem umowy nienazwanej. Oznacza to, że nie jest unormowana ustawowo. Jej treść w głównej (...)

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim.

1.8.2024

Pracodawca powinien zapewnić pracownicy wracającej po urlopie macierzyńskim  możliwość powrotu na dotychczasowe miejsce pracy na dotychczasowych warunkach zatrudnienia co do miejsce oraz wynagrodzenia. 

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika