Archiwum artykułów Czerwiec 2024

Wcześniejsza emerytura nauczycielska

30.6.2024

Od września 2024 r. obowiązują nowe przepisy regulujące emeryturę (nowelizacja wprowadziła do Karty Nauczyciela art. 88a.). Zgodnie z nim nauczyciele spełniający określone warunki mogą przejść na emeryturę w wieku niższym niż 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni).

Dofinansowanie wycieczek szkolnych

27.6.2024

„Podróże z klasą” i „Kto Ty jesteś? – Polak mały” - to nowe propozycje Ministra Edukacji dla uczniów i przedszkolaków. W czerwcu br. rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych dla uczniów i różnego (...)

Kiedy szpital przerwie ciążę?

24.6.2024

Prawo w Polsce pozwala przerwać ciążę, jeżeli jest wynikiem przestępstwa lub zagraża życiu i zdrowiu kobiety. Według resortu zdrowia szpital, który podpisał umowę z NFZ, ma obowiązek wykonać to świadczenie – nawet gdy lekarz powołuje się na klauzulę sumienia.

Opaski dla pacjentów w szpitalach

24.6.2024

6 kwietnia 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 kwietnia 2024 r. w sprawie warunków, sposobu i trybu zaopatrywania pacjentów szpitala w znaki identyfikacyjne oraz sposobu postępowania w razie stwierdzenia ich braku.

Unieważnienie małżeństwa ze względu na wiek

24.6.2024

Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że osoba, która nie ukończyła 18 lat, nie może zawrzeć związku małżeńskiego. Przewiduje jednak wyjątkowo, iż z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła 16 lat. Zezwolenie takie jest możliwe, (...)

Kiedy reklama jest nieuczciwa?

24.6.2024

Definicje czynów nieuczciwej konkurencji w zakresie reklamy podaje ustawa z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Ustawa reguluje kwestię zapobiegania i zwalczania nieuczciwej konkurencji w działalności gospodarczej, w szczególności produkcji przemysłowej i rolnej, budownictwie, (...)

Rozwód - sprawdź co musisz wiedzieć?

20.6.2024

Jakie są przesłanki uzyskania rozwodu? Kiedy sąd nie da rozwodu? Czego można żądać w pozwie rozwodowym? Gdzie złożyć pozew rozwodowy? Na te i inne pytanie w temacie rozwodu odpowiadamy poniżej.

Zasada równego traktowania w zatrudnieniu

17.6.2024

Jedną z podstawowych zasad prawa pracy jest zasada równego traktowania w zatrudnieniu. W związku z dostosowywaniem prawa polskiego do wymogów prawa Unii Europejskiej, zasada równego traktowania ze względu na płeć została rozszerzona na inne jeszcze kryteria. Zakaz dyskryminacji ze względu na (...)

Roszczenia współmałżonka w przedmiocie utrzymania rodziny

17.6.2024

Charakter świadczeń alimentacyjnych, zasądzonych w przypadku separacji faktycznej, orzeczenia separacji, orzeczenia rozwodu, jest odmienny od roszczeń jednego z małżonków w przedmiocie utrzymania rodziny w czasie trwania małżeństwa. Obowiązek współdziałania małżonków dla dobra rodziny (...)

Współuprawnieni i współzobowiązani - czyli co to jest solidarność?

17.6.2024

Niejednokrotnie zdarza się taka sytuacja, gdy samodzielne dokonanie pewnej czynności może się wydawać trudne lub niemalże niemożliwe, a co najmniej ryzykowne. Reguła ta ma zastosowanie w każdej dziedzinie życia, zaliczając w to płaszczyznę cywilnoprawną. Zaciągnięcie zobowiązania w kilka (...)

Kto może uzyskać bon energetyczny?

11.6.2024

Od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa z dnia 23 maja 2024 r. o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Zakłada ona ograniczenie wzrostu cen energii w drugiej połowie 2024 roku dla osób z niższym dochodem, które (...)

Władza rodzicielska przy rozwodzie

11.6.2024

Orzekając rozwód, sąd obligatoryjnie orzeka o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania (...)

Wakacje kredytowe w 2024 roku

11.6.2024

Od 1 czerwca br. wybrani kredytobiorcy mogą skorzystać z tzw. nowych wakacji kredytowych - zmienione w stosunku do wcześniejszych rozwiązań w tym zakresie.

Uznanie długu przez dłużnika

10.6.2024

W doktrynie polskiego prawa cywilnego i orzecznictwie sądowym utrwalił się podział oświadczeń w przedmiocie uznania długu na właściwe i niewłaściwe uznanie długu. Dowiedz się, na czym polega uznanie długu?

Postępowanie w sprawie o dział spadku

10.6.2024

Z chwilą otwarcia spadku między współspadkobiercami powstaje wspólność majątku spadkowego. Ich sytuacja prawna regulowana jest wówczas przez przepisy dotyczące współwłasności w częściach ułamkowych, które stosuje się odpowiednio do wspólności majątku spadkowego. Aby jednak spadkobiercy (...)

Wzajemna reprezentacja małżonków w przypadku przemijającej przeszkody

3.6.2024

Zgodnie z art. 29 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w razie przemijającej przeszkody, która dotyczy jednego z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu, drugi małżonek może za niego działać w sprawach zwykłego zarządu, w szczególności może bez pełnomocnictwa pobierać przypadające (...)

Z jakich przyczyn można wypowiedzieć umowę o pracę?

3.6.2024

W artykule niniejszym omówione zostały poszczególne przyczyny wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę wraz z oceną ich zasadności. Nie da się jednoznacznie określić czy dana przyczyna ujęta abstrakcyjnie, bez odniesienia do danego przypadku, jest uzasadniona czy nie. Przyczyna uzasadniająca (...)

Zakaz zastępowania umowy o pracę umową cywilnoprawną

3.6.2024

Jak kodeks pracy charakteryzuje stosunek pracy? W art. 22 Kodeksu pracy w § 1 stwierdzono, że przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a (...)

Jak chronić swoje dobra osobiste?

3.6.2024

Jeżeli chodzi o dobra osobiste to ich katalog otwarty zawarty jest w przepisie art. 23 k.c. Doktryna i orzecznictwo doprecyzowuje charakter tych dóbr oraz metody ich ochrony. Gdy nasze dobra osobiste są naruszane przez czyjeś działanie, możemy szukać ochrony  na gruncie prawa cywilnego a także (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika