Archiwum artykułów Luty 2024

Rodzina 800+ na nowy okres świadczeniowy

29.2.2024

1 lutego br. ruszył nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy w ramach programu Rodzina 800+, który będzie obowiązywał od 1 czerwca br. Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną.

Skarga do Narodowego Funduszu Zdrowia

29.2.2024

Pacjent ma prawo korzystać ze świadczeń, które są udzielane w placówkach opieki zdrowotnej. NFZ nadzoruje realizację warunków umów, które zawiera z placówkami. Swoje zastrzeżenia można zgłosić do odpowiednich instytucji. Dowiedz się, co powinna (...)

Gwarancja a rękojmia

26.2.2024

Reklamację możemy złożyć zarówno z tytułu rękojmi (odpowiedzialność sprzedawcy), jak i z tytułu gwarancji (odpowiedzialność gwaranta). Są to dwie możliwe podstawy prawne do dochodzenia roszczeń za wadliwy towar i wyłącznie do konsumenta należy wybór, z której z nich skorzysta. (...)

Podział majątku wspólnego w sprawie rozwodowej

26.2.2024

W wielu przypadkach sprawa rozwodowa nie dotyczy tylko i wyłącznie samej instytucji małżeństwa. Mogą lub są rozpatrywane na niej także kwestie władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi, czy też np. alimentów. Rozpatrywana może być także kwestia podziału majątku wspólnego.

Przepisy aktu o usługach cyfrowych wchodzą w życie

23.2.2024

Unijny akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA) zaczął obowiązywać w Unii Europejskiej. W Ministerstwie Cyfryzacji odbyły się już konsultacje dotyczące ogólnych założeń, na których ma być oparta polska ustawa wdrażająca regulację. Nowe przepisy mają poprawić (...)

Strategie efektywnego rozliczania PIT-37 za rok 2023

20.2.2024

W pierwszych miesiącach każdego roku wielu Polaków pochyla się nad kwestią rozliczeń podatkowych. Dominującym dokumentem w tym procesie jest PIT-37, co potwierdzają statystyki – to właśnie ten formularz jest najczęściej wybierany przez podatników. Znajomość szczegółów (...)

Jak sprawić, aby rozliczenie PIT było wygodne i korzystne

19.2.2024

Aby rozliczenie podatku dochodowego było zarówno komfortowe, jak i ekonomicznie opłacalne, warto podjąć odpowiednie kroki i skorzystać z dostępnych na rynku narzędzi. W dobie cyfrowej transformacji, sezon rozliczeniowy nie musi już być źródłem stresu czy obaw o ewentualne błędy (...)

Sekurytyzacja wierzytelności - aspekty prawne

19.2.2024

Na rozwiniętych rynkach kapitałowych sekurytyzacja stanowi popularny sposób na pozyskiwanie finansowania. Tymczasem w Polsce szersze wykorzystanie sekurytyzacji napotyka na liczne trudności. Są one związane przede wszystkim z niezbyt przyjaznym środowiskiem prawnym. Dlatego też przed podjęciem (...)

Ochrona dóbr osobistych

19.2.2024

Dobra osobiste są atrybutem każdej osoby fizycznej. Ze względu na ich charakter, dobra osobiste są nieodłącznie związane z człowiekiem, bez względu na stan jego zdrowia czy psychiki. Dlatego też są one niezbywalne i niedziedziczne - czyli prawa do dóbr osobistych gasną ze śmiercią osoby, (...)

PIT za 2023: Kompendium wiedzy dla podatników

14.2.2024

Rozliczenie PIT jest corocznym obowiązkiem każdego podatnika w Polsce. W 2023 roku, wraz z nowymi regulacjami i możliwościami, proces ten nabiera dodatkowych niuansów, które wymagają szczegółowej analizy i zrozumienia. Czy wiesz, do kiedy rozliczyć PIT 2023? Jakie są opcje (...)

Rozliczenie PIT-37 za rok 2023: Przewodnik Krok po Kroku

13.2.2024

Zbliża się okres rozliczeń podatkowych, a jednym z najczęściej wypełnianych formularzy przez podatników jest PIT-37 za 2023. Dokument ten dotyczy większości osób uzyskujących dochody z pracy najemnej, umów zlecenia, czy też emerytur i rent. W tym artykule przyjrzymy się (...)

Kto może dostać rentę z tytułu niezdolności do pracy?

12.2.2024

Renta inwalidzka przysługuje osobie, którą uznano za całkowicie lub częściowo niezdolną do wykonywania pracy zarobkowej z powodu stanu zdrowia. Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Za częściowo niezdolną do pracy uznaje (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika