Archiwum artykułów Lipiec 2024

Korytarz życia i jazda na suwak zgodnie z przepisami

31.7.2024

Przepisy wprowadzają jednoznaczne zasady zachowania kierowców w dwóch istotnych dla bezpieczeństwa i płynności ruchu drogowego sytuacjach: gdy zachodzi potrzeba umożliwienia służbom ratowniczym szybkiego dotarcia na miejsce zdarzenia drogowego, a także gdy występuje zwężenie (...)

Świadczenie aktywnie w żłobku

31.7.2024

Od 1 października 2024 r. ruszy program Aktywny Rodzic, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Komu i na jakich zasadach przysługuje świadczenie aktywnie w żłobku?

Szkodliwe treści w Internecie - trzeba reagować

31.7.2024

W jaki sposób opiekunowie mogą uchronić swoje pociechy przed negatywnymi konsekwencjami kontaktu dzieci ze szkodliwymi treściami w Internecie? Co zrobić, gdy dziecko może być sprawcą cyberprzemocy?

Świadczenie aktywnie w domu

31.7.2024

Od 1 października 2024 r. ruszy program Aktywny Rodzic, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Komu i na jakich zasadach przysługuje świadczenie aktywnie w domu?

Jak uzyskać świadczenie „Aktywny rodzic”?

28.7.2024

1 października 2024 r. ruszy program „Aktywny rodzic”, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Program ma ułatwić rodzicom pogodzenie zadań związanych z rodzicielstwem oraz aktywizacją zawodową. Wnioski o świadczenia można składać do ZUS od 1 października (...)

Jak rodzice winni zarządzać majątkiem dziecka?

22.7.2024

Władza rodzicielska obejmuje również zobowiązanie rodziców do zarządu majątkiem dziecka. Są oni zobowiązani sprawować zarząd z należytą starannością. Niektórych czynności związanych z zarządem majątkiem dziecka rodzice mogą dokonywać samodzielnie, inne zaś wymagają uzyskania zezwolenia (...)

Co powinna zawierać umowa o zakazie konkurencji?

22.7.2024

W sytuacji gdy pracownik posiada szczególnie ważne informacje, które w razie ujawnienia mogłyby narazić pracodawcę na szkodę, pracodawca może zawrzeć z pracownikiem umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy.

Kiedy jest możliwe odwołanie pracownika z urlopu?

22.7.2024

Pracownikowi przysługuje z mocy ustawy prawo do nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Urlop powinien zostać wykorzystany w naturze i pracownik nie może się zrzec prawa do urlopu wypoczynkowego. W praktyce zdarzają się jednak wyjątki, kiedy w czasie przebywania pracownika na urlopie wypoczynkowym (...)

Kiedy odpowiada się za czyn zabroniony, a kiedy za niewykonanie umowy?

15.7.2024

Życie codzienne, zarówno konsumenta, jak i przedsiębiorcy, nie jest pozbawione nieprzewidzianych zdarzeń, szkód, wypadków, które powodowane są bądź przez kontrahenta, zleceniobiorcę, pracownika, bądź przez osobę niezwiązaną z nami żądną umową. Na tym gruncie wyłania się zagadnienie (...)

Co można potrącić z wynagrodzenia za pracę?

15.7.2024

Wynagrodzenie za pracę podlega ochronie. Jednym z jej sposobów jest zakaz dokonywania potrąceń z wynagrodzenia za pracę. Przepisy wyraźnie wyliczają przypadki i należności, które mogą podlegać potrąceniu. Kolejno Kodeks pracy określa kolejność, granice oraz terminy dokonywania potrąceń. (...)

Umowa o administrowanie nieruchomością przez dewelopera

15.7.2024

Kwestie zarządu nieruchomością wspólną regulowane są osobną umową o sprawowanie zarządu, często zamieszczaną w jednym dokumencie z umową deweloperską. Nie można bagatelizować postanowień dotyczących zarządu, uznając że skoro są to obowiązki dewelopera, to nie ma konieczności tak (...)

Ochrona sygnalistów od września

8.7.2024

Ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów wchodzi w życie generalnie 25 września 2024 r. Dowiedz się, co warto wiedzieć o ochronie sygnalistów.

Klauzule niedozwolone a prawa konsumenta

8.7.2024

Niedozwolone (abuzywne) klauzule umowne są to klauzule nieuzgodnione indywidualnie z konsumentem, które określają jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszają jego interesy. Jak konsuemnt może dochodzić swych praw?

Kolejna odsłona programu „Dobry Start”

3.7.2024

Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie w wysokości 300 zł z programu „Dobry Start”. Dofinansowanie na wyprawkę przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność – to do (...)

Zastrzeżenie własności rzeczy sprzedanej

1.7.2024

Kodeks cywilny wśród kilku rodzajów umowy sprzedaży przewiduje także możliwość dokonania sprzedaży z zastrzeżeniem własności rzeczy sprzedanej. Mamy z tym rodzajem do czynienia wtedy, gdy sprzedawca zastrzegł sobie własność sprzedanej rzeczy ruchomej aż do uiszczenia ceny. W takiej sytuacji (...)

Nieuzasadnione rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia

1.7.2024

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia ma szczególny charakter, gdyż w takim przypadku stosunek pracy wygasa z dniem jego rozwiązania - bez upływu okresu wypowiedzenia. W Kodeksie pracy pracodawcy przysługują środki prawne na wypadek nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy (...)

Czym jest wypowiedzenie zmieniające i jakie są jego skutki dla pracownika?

1.7.2024

Zgodnie z Kodeksem Pracy, nawiązanie stosunku pracy oraz ustalenie warunków pracy i płacy wymaga zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika. Umowa o pracę charakteryzuje się równością podmiotów, co oznacza, że żadna ze stron nie może arbitralnie i uznaniowo zmieniać sytuacji prawnej (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika