Klauzula wekslowa "bez protestu"

Pytanie:

"Co oznacza adnotacja bez protestu w deklaracji wekslowej oraz na wekslu?"

Odpowiedź prawnika: Klauzula wekslowa "bez protestu"

Klauzula "bez protestu" jest jedną z klauzul wekslowych, która może zostać umieszczona na wekslu. Umieszczenie takiej klauzuli ułatwia dochodzenie wierzytelności z weksla w momencie kiedy dłużnik wekslowy odmawia przyjęcia weksla bądź zapłaty. Klauzulę "bez protestu" może umieścić każdy ze zobowiązanych wekslowo.

Umieszczenie zobowiązania do zapłacenia weksla "bez protestu" w deklaracji wekslowej ma ten skutek, że wypełniający weksel "in blanco" może wypełnić weksel dodając taką klauzulę, gdyż wynika to ze zgodnego porozumienia zawartego w deklaracji.

Zgodnie z art. 44 Prawa Wekslowego: „odmowa przyjęcia lub zapłaty powinna być stwierdzona protestem z powodu nieprzyjęcia lub niezapłacenia weksla". Taki protest jest sporządzany przez notariusza, w określonym w ustawie terminie. Dopiero sporządzenie protestu umożliwia tzw.  zwrotne poszukiwanie. – czyli żądanie zapłaty od poprzedniego indosanta, wystawcy lub innego dłużnika wekslowego.

Jeżeli na wekslu umieszczona jest klauzula „bez protestu”, oznacza to iż w razie zwrotnego poszukiwania,  można żądać zapłaty bez sporządzania protestu, przy czym zastrzeżenie takie, pochodzące od wystawcy, skuteczne jest wobec wszystkich dłużników wekslowych (a więc wobec żadnego z nich nie trzeba sporządzać protestu). Jeżeli zastrzeżenie "bez protestu" pochodzi od indosanta lub od poręczyciela, nie trzeba sporządzać protestu tylko wobec osoby która umieściła taką klauzulę, koniecznym jest jednak sporządzenie protestu przeciwko pozostałym osobom. Z powyższego wynika, iż najlepiej, aby takie zastrzeżenie pochodziło od wystawcy, wtedy ma ono sens ekonomiczny.

Więcej wiadomości na temat klauzul wekslowych znajduje się w artykule: Klauzule wekslowe - czyli co możesz dodatkowo zamieścić w wekslu?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika