Kredyt denominowany a dewizowy

Pytanie:

Bank udzielił mi kredytu we CHF znam kurs wg. jakiego przeliczono mi ten kredyt znam wartość kredytu we frankach, wpływ na moje konto jest w PLN. Harmonogram spłat rat kapitałowych jak i odsetek jest przedstawiony we CHF. Ja zanim dokonam spłaty raty jak i % za dany miesiąc przeliczam wg. kursu CHF i dokonuję wpłaty w PLN. Proszę o przeanalizowanie danej sytuacji i odpowiedź, czy jest to kredyt dewizowy czy tylko denominowany, bo jest to chyba istotne przy rozliczeniu różnic kursowych.

Masz inne pytanie do prawnika?

14.2.2009

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Kredyt denominowany a dewizowy

Kredyt dewizowy różni się od kredytu walutowego (denominowanego). Kredyt denominowany jest to normalny kredyt złotówkowy, którego spłata jest tylko uzależniona od kursu waluty, na podstawie której liczone są raty kredytowe w złotówkach. Z kolei kredyt dewizowy, jest to kredyt zaciągany i spłacany w walucie obcej.

W opisanym stanie faktycznym, mamy do czynienia z kredytem denominowanym, albowiem jest on udzielony i spłacany w złotówkach, natomiast transze oraz raty są przeliczane na podstawie aktualnego kursu CHF.

Porady prawne
Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne