PCC od pożyczki dla pracownika

Pytanie:

Spółka z o. o. udzieliła niskooprocentowaną pożyczkę długoterminową swojemu pracownikowi. Udzielanie pożyczek jak też inne usługi finansowe nie są przedmiotem działalności w/w spółki. Jest to sytuacja sporadyczna. Czy któraś ze stron tej umowy powinna zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych i ewentualnie w jakiej wysokości?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: PCC od pożyczki dla pracownika

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do tej ustawy. Załącznik 4 poz. 3 zwalnia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług usługi pośrednictwa finansowego, z wyłączeniem:

  1. działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,

  2. usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,

  3. usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),

  4. usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, - 00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,

  5. usług ściągania długów oraz faktoringu,

  6. usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,

  7. usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,

  8. transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,

  9. transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.

Ponieważ udzielanie pożyczek pieniężnych przez pracodawcę swoim pracownikom mieści się w zakresie wskazanym w załączniku nr 4 do ww. ustawy (nie znajduje się na liście), stąd udzielenie takiej pożyczki zwolnione jest od podatku VAT.

Natomiast podstawa do zwolnienia danej czynności prawnej od podatku od czynności cywilnoprawnych znajduje się w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z tym przepisem czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług, bądź zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

  • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

  • umowy spółki i jej zmiany,

  • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych,

nie są objęte obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Reasumując, udzielenie pożyczki pracownikowi przez spółkę, będącą jego pracodawcą zwolnione jest w zadadzie zarówno z zapłaty podatku VAT, jak i z podatku od czynności cywilnoprawnych. Takie rozumowanie znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych (tak np.: postanowienie Naczelnika Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z 5 października 2005 r., nr ZP/436-14/05; Postanowienie Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z 12 października 2005 r., nr PUS.V.436/ /09/05).

Wiele organów podatkowych jest jednak zdania, iż opodatkowaniu VAT podlegają (jako zwolnione od podatku usługi udzielania pożyczek poza systemem bankowym) jedynie pożyczki udzielane w okolicznościach wskazujących na zamiar udzielania pożyczek w sposób częstotliwy (tak np.: Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku w piśmie z 7 stycznia 2005 r., nr PO/005-0050/04). Przyjęcie takiego stanowiska oznacza, że pozostałe pożyczki udzielane przez podatników VAT (tj. pożyczki udzielane w okolicznościach, które nie wskazują na zamiar ich udzielania w sposób częstotliwy) podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Rozstrzygającą okolicznością w kwestii podlegania regulacjom ustawy o VAT jednorazowej czynności dokonywanej przez wnioskodawcę jest ustalenie, czy jednostka, zawierając stosowną umowę cywilnoprawną z pożyczkobiorcą, będzie działać w okolicznościach wskazujących na zamiar dokonywania czynności tego rodzaju w sposób częstotliwy (tak: Decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie z 18 maja 2005 r., sygn. IS. II/2-443/883/04).

Potrzebujesz porady prawnej?

Jaki podatek od czynności cywilnoprawnych trzeba zapłacić od pożyczki?

Jaki podatek od czynności cywilnoprawnych trzeba zapłacić od pożyczki?

Przedmiot opodatkowania PCC w przypadku pożyczki Przedmiotem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) są m.in.:  umowa pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, zmiany umów pożyczki, jeżeli powodują podwyższenie podstawy opodatkowania (...)

Z jakiego wsparcia aktywizacyjnego mogą korzystać bezrobotni?

Z jakiego wsparcia aktywizacyjnego mogą korzystać bezrobotni?

Instrumenty rynku pracy wspierają podstawowe usługi rynku pracy. Osoby bezrobotne mogą korzystać z wielu form aktywizacji zawodowej, przewidzianych ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Opisano je w niniejszym artykule. Dodatek aktywizacyjny  Dodatek (...)

Pakiet dot. tarczy antykryzysowej uchwalony przez Sejm

Pakiet dot. tarczy antykryzysowej uchwalony przez Sejm

Sejm przyjął pakiet antykryzysowy dla pracodawców i pracowników Bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochrona zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego oraz program inwestycji publicznych – z tych pięciu filarów składa się tzw. tarcza antykryzysowa. (...)

Pakiet dot. tarczy antykryzysowej

Pakiet dot. tarczy antykryzysowej

Rząd przyjął pakiet antykryzysowy, który pomoże pracodawcom i pracownikom. Jutro zostanie on skonsultowany z opozycją. Rozwiązania zaakceptowane przez rząd Ochrona zatrudnienia i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu projektów ustaw, które (...)

Nie zgłosiłeś pożyczki? Zapłacisz więcej

Nie zgłosiłeś pożyczki? Zapłacisz więcej

Za niezgłoszenie pożyczki, na którą podatnik powołuje się w trakcie kontroli skarbowej, płatnik zostanie ukarany wyższą stawką podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 20 procent wartości tej utajonej pożyczki. Dotyczy to jednak tylko tych pożyczek, których wartość przekracza (...)

Jakie zmiany mogą zajść w podatku od czynności cywilnoprawnych?

Jakie zmiany mogą zajść w podatku od czynności cywilnoprawnych?

Dnia 27 czerwca 2006 r. wpłynął do sejmu rządowy projekt o zmianie ustawy o podatku od spadku i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Projekt przewiduje ochronę interesów majątkowych członków najbliższej rodziny, zgodność przepisów z prawem UE, realizację (...)

Co się bardziej opłaca darowizna czy pożyczka? - opinia prawna

Co się bardziej opłaca darowizna czy pożyczka? - opinia prawna

Stan faktyczny Rodzice chcą mi podarować 200 000 zł, które przeznaczę na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup swojego pierwszego mieszkania. Jakie grożą mi konsekwencję jeśli nie zgłoszę tej darowizny do urzędu skarbowego? Pracuję od ok. 7 lat i moje zarobki wynoszą ok. 90 tys. rocznie, (...)

Tarcza antykryzysowa - ułatwienia dla firm

Tarcza antykryzysowa - ułatwienia dla firm

Tarcza antykryzysowa przewiduje szereg ułatwień dla przedsiębiorstw na czas epidemii.  Tarcza antykryzysowa przyjęta przez Sejm, teraz zajmie się nią Senat W piątek 27 marca, podczas drugiego dnia 8. posiedzenia Sejmu, posłowie pracowali w nadzwyczajnych warunkach. Po raz pierwszy całość (...)

Nieujawnione źródła przychodów – trzeba pilnować wydatków

Nieujawnione źródła przychodów – trzeba pilnować wydatków

    Jaki podatek dochodowy trzeba zapłacić od przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach? Za przychody z tzw. innych źródeł ustawa uznaje m.in. przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach. Jeżeli podatnik nie jest w stanie wykazać (...)

Zmiany w podatku od czynności cywilnoprawnych na 2007 rok

Zmiany w podatku od czynności cywilnoprawnych na 2007 rok

Wchodząca w życie w zasadzie 1 stycznia 2007 roku ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wprowadza istotne zmiany w zakresie przedmiotu opodatkowania, zwolnień oraz podmiotów zobowiązanych (...)

Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.

Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.

Podstawowe zasady zatrudniania cudzoziemców (oprócz obywateli państw UE, EOG i Szwajcarii) od 1 stycznia 2018 r. dla pracodawców Co się zmieniło? Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi: zawężenie do prac, które nie będą objęte zezwoleniem (...)

Co trzeba wiedzieć o kredycie mieszkaniowym?

Co trzeba wiedzieć o kredycie mieszkaniowym?

Wady i zalety kredytu Oczywiście najlepszy byłby odwrotny porządek rzeczy – najpierw sobie uskładać, a potem kupić za własne pieniądze mieszkanie i nie zapożyczać się na całe życie. Jest jednak inaczej, tylko nielicznym udaje się odwrócić proces zakupu własnego kąta. Pewne (...)

Tarcza 4.0 w Sejmie

Tarcza 4.0 w Sejmie

Obrona polskich firm, miejsc pracy, kredytobiorców i samorządów Czasowa, zwiększona ochrona polskich firm – w momencie, w którym spadły ich wyceny – przed wrogim przejęciem przez inwestorów spoza UE; osłona finansowa dla samorządów; ułatwienia (...)

Tarcza antykryzysowa w skrócie

Tarcza antykryzysowa w skrócie

Ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu ustaw, które składają się na tarczę antykryzysową. ##baner## Kluczowe rozwiązania tarczy antykryzysowej Pakiet ten przewiduje on m.in.:  zwolnienie ze składek (...)

10 działań antykryzysowych dla firm

10 działań antykryzysowych dla firm

Tarcza dla Rozwoju pomoże firmom dotkniętym skutkami epidemii Rząd chce kontynuować pomoc dla przedsiębiorców, którzy są dotknięci kryzysem wywołanym przez COVID-19. Tak, jak na wiosnę, celem jest ratowanie firm i ochrona Polaków przed bezrobociem. Wsparcie polegać będzie (...)

Co to jest spółka cicha i jaki jest jej status w porządku prawnym?

Co to jest spółka cicha i jaki jest jej status w porządku prawnym?

  Co oznacza zasada swobody zawierania umów? Przewidziana kodeksem cywilnym naczelna zasada prawa cywilnego mówi o tym, że strony mogą dowolnie ustalać treść stosunku prawnego, jaki na podstawie zawieranej umowy między nimi zaistnieje (zasada swobody zawierania umów). (...)

MF szykuje uproszczenia podatkowe

MF szykuje uproszczenia podatkowe

3xP w praktyce   Mniej biurokracji w podatkach, niższe podatki dla biznesu i inwestycji, bardziej przyjazne przepisy oraz wzrost bezpieczeństwa podatników – to kluczowe uproszczenia, nad którymi pracuje Ministerstwo Finansów (MF). Zmiany są zgodne z filozofią (...)

Wczasy pod gruszą - co kryje się pod tym pojęciem?

Wczasy pod gruszą - co kryje się pod tym pojęciem?

Pomoc ze strony pracodawcy Pracodawca, w ramach działalności socjalnej, może pomóc pracownikom, ich rodzinom, a także emerytom i rencistom, którzy kiedyś pracowali w danej firmie, w zorganizowaniu wypoczynku. Jest wiele możliwości i pomysłów na spędzenie urlopu przypadającego (...)

Tarcza antykryzysowa po zmianach

Tarcza antykryzysowa po zmianach

Ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu ustaw, które składają się na tarczę antykryzysową. Przedsiębiorcy złożyli ponad milion wniosków o wsparcie z instrumentów tarczy antykryzysowej. Zakład (...)

Projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych

Projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez minister rozwoju. Obrona polskich (...)

Ochrona roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy

Ochrona roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy

Czego dotyczą zmiany? 1 października br. wchodzi w życie nowa ustawa z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Reguluje ona zasady, zakres i tryb ochrony roszczeń pracowniczych w razie niemożności ich zaspokojenia z powodu niewypłacalności (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Obowiązek podatkowy z tytułu udzielenia pożyczki

Obowiązek podatkowy z tytułu udzielenia pożyczki

Sp. z o.o. zarejestrowana w Polsce chce udzielić pożyczki innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (pożyczkodawca nie ma wpisanej w KRS działalności związanej z udzielaniem pożyczek). (...)

Pożyczka od stuprocentowego udziałowca

Pożyczka od stuprocentowego udziałowca

Spółka XYZ zamierza zawrzeć umowę pożyczki na 100 tys. PLN ze spółką WRA S.A. Spółka WRA jest 100% udziałowcem spółki XYZ. Jaką opłatę należy wnieść, na jakiej deklaracji należy złożyć (...)

Odsetki od pożyczki a VAT

Odsetki od pożyczki a VAT

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, będąca płatnikiem podatku VAT udziela pożyczki Sp. z o.o. Pożyczki tej udziela nie jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą, ale (...)

Podatek od pożyczki dla firmy zagranicznej

Podatek od pożyczki dla firmy zagranicznej

Osoba fizyczna zamieszkała w Polsce chce pożyczyć pieniądze spółce z siedzibą za granicą (i bez zakładu lub oddziału w Polsce). Pożyczkodawca jest jednocześnie głównym udziałowcem pożyczkobiorcy. (...)

Wystawiony weksel a Urząd Skarbowy

Wystawiony weksel a Urząd Skarbowy

Prowadzę firmę. Planuję w zamian za przekazanie mi gotówki przez mojego ojca, która zostanie przeznaczona na zakup towaru, wystawić mu weksel. Gotówka zostanie przekazana z reki do reki (nie będzie (...)

Pożyczka udzielona spółce jawnej przez sp. z o.o.

Pożyczka udzielona spółce jawnej przez sp. z o.o.

Czy i w jakiej wysokości opodatkowana jest pożyczka udzielona spółce jawnej przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? Czy na wysokość ewentualnego podatku ma wpływ fakt, że wspólnikami/udziałowcami (...)

Depozyt nieprawidłowy a PCC

Depozyt nieprawidłowy a PCC

Po przeczytaniu opinii z dnia 09.06.2006 pod tytułem "Czy musisz zapłacić podatek, gdy najbliższa rodzina oddaje ci do dysponowania gotówkę - opinia prawna" mam pytania dotyczące różnicy w traktowaniu (...)

Pożyczka udzielona sp. z o.o. przez wspólników

Pożyczka udzielona sp. z o.o. przez wspólników

Dwie osoby będące osobami fizycznymi, które jednocześnie są wspólnikami w sp. z o.o., otrzymały kredyt z banku na budowę domu. Chcą pieniądze z kredytu pożyczyć sp. z o.o., w której są wspólnikami. (...)

Umowa przechowania a depozyt nieprawidłowy

Umowa przechowania a depozyt nieprawidłowy

Dający do przechowania przelewa na konto Przechowującego kwotę pieniędzy, którą ten przelewa na swoje drugie konto w tym samym banku i tam przechowuje jakiś dłuższy czas. To drugie konto na którym (...)

Umowa pożyczki w spółce

Umowa pożyczki w spółce

Spółka z o.o. chce udzielić pożyczki swojemu jedynemu wspólnikowi i jednocześnie prezesowi jednoosobowego zarządu. Konieczna będzie umowa pożyczki w formie aktu notarialnego. Pożyczkobiorca mieszka (...)

Zamiana pożyczki na kapitał zakładowy

Zamiana pożyczki na kapitał zakładowy

Jedyny wspólnik spółki z o.o. chce przekonwertować pożyczkę, którą udzielił spółce z o.o., na kapitał zakładowy. Jakie podatki należy zapłacić od tej transakcji? Zgodnie z art. 1 ustawy (...)

Przekonwertowanie pożyczki na dopłaty

Przekonwertowanie pożyczki na dopłaty

Spółka zagraniczna będąca jedynym udziałowcem nowopowstałej spółki polskiej z o.o. udzieliła jej w połowie 2007 r. rocznej pożyczki w wysokości blisko 2 mln euro, którą w chwili obecnej postanowiła (...)

PCC od pożyczki dla sp. z o.o.

PCC od pożyczki dla sp. z o.o.

W 2006 r. zagraniczny udziałowiec udzielił spółce z o. o. pożyczki, umowa została podpisana również w 2006. Czy wówczas podlegało to podatkowi od czynności cywilnoprawnych? Zgodnie z art. 9 (...)

Umorzenie pożyczki dla byłego pracownika spółki

Umorzenie pożyczki dla byłego pracownika spółki

Decyzją zarządu umorzono byłemu pracownikowi niespłaconą część pożyczki mieszkaniowej w kwocie 14.000 zł. Faktycznie - pracownik ten nie spełniał żadnych warunków na skorzystanie z pomocy (...)

Nieoprocentowana pożyczka dla pracownika

Nieoprocentowana pożyczka dla pracownika

Czy firma może udzielić pracownikowi nieoprocentowanego kredytu na zakup samochodu? Jeśli tak, to jakie to rodzi konsekwencje składkowo-podatkowe dla firmy i pracownika? Oczywiście firma może udzielić (...)

FORUM PRAWNE

ZUS i zadłużenie

ZUS i zadłużenie Witam Proszę o rade w nast sprawie; Prowadziłem kiedyś firmę, która okazała się niewypałem, w ten sposób dorobiłem się mnóstwa długów, wtym zaległości w Zusie obecnie (...)

Jak długo w BIK

Jak długo w BIK Wzięłam kredyt w SKOKu dla znajomych, nie spłacili 3 ostatnich rat ( w sumie 380 zł)- spłaciłam je sama ale znalazłam się nawindykacji i "czrnej liście w BIK Jestem tam już (...)

POMOCY !!!!!!!!!

POMOCY !!!!!!!!! 2 członków zarządu pobierało sukcesywnie (40 czekami) gotówkę z banku, nie wpłacali jej do kasy Spółki z o.o., twierdząc że są Zarządem i to ich odpowiedzialność- później (...)

Citifinancial

Citifinancial kolejny bank lichwiarski. reklamują się, że oprocentowanie pożyczek jest od 15,99% ...... taaaaaaa, jasne.. Prawda jest taka, że oprocentowanie realne wynosi w przedzoale 50-120 %, z (...)

Brak wynagrodzenia przez rok

Brak wynagrodzenia przez rok Witam zainteresowanych Użytkowników, do których zwracam się o pomoci rady jak postąpić w poniższej sprawie. Proszę nie oceniać mojej naiwności oraz apeluję o rzeczową (...)

nagrywanie rozmów przez firmy windykacyjne + przedawnienie

nagrywanie rozmów przez firmy windykacyjne + przedawnienie Mam problem dotyczący konkretnie firmy kruk. Ponieważ mam zadłużenie (idea) z 2001 roku które przejeła firma windykacyjna (które już (...)

Fundusz socjalny

Fundusz socjalny W moim zakładzie kwota świadczeń socjalnych jest zależna od dochodu na osobę, a nie jak w wielu innych firmach - stała kwota niezależnie od dochodu, przecież pracuje tylko pracownik (...)

mieszkanie z hipoteką darowizna a małżeństwo

mieszkanie z hipoteką darowizna a małżeństwo Witam! Prosze o możliwie kompetentne odpowiedzi. Aby dobrze nakreślic sytuyacje opiszę to głębiej. Otórz sprawa wyglada tak: posiadam pieniadze które (...)

EGB Propozycja ugody

EGB Propozycja ugody Witam W dniu dzisiejszym dostałam listem zwykłym PROPOZYCJĘ UGODY z firmy EGB INVESTMENT S.A. dotyczy zadłużenia wobec strzała Sp. z o.o. z tytułu zawartj umowy z GE Money (...)

kredyt inwestycyjny

kredyt inwestycyjny Witam serdecznie, Mam pytanie odnośnie prawa bankowego, sprawa jest dosyć skomplikowana, jeżeli Państwo pozwolą, pokrótce postaram ją opisać. W 2014 oraz 2015 roku prowadziłam (...)

Porady prawne