Podstawa prawna odszkodowania

Pytanie:

Czy w ramach ustawy o ochronie danych osobowych, poszkodowanemu (dokumenty z danymi osobowymi znaleziono na śmietniku) przysługuje jakieś odszkodowanie. Jeżeli tak to z jakiego artykułu, jaka jest podstawa do wyliczenia szkody i czy konieczne jest wniesienie powództwa.

Masz inne pytanie do prawnika?

9.5.2002

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Podstawa prawna odszkodowania

Na podstawie ustawy o ochronie danych osobowych poszkodowany nie może żądać odszkodowania. Można to zrobić na podstawie ogólnych zasad prawa cywilnego, tj. na podstawie art. 415 i n. k.c. Należy jednak wówczas wykazać szkodę spowodowaną przetwarzaniem lub też brakiem zabezpieczenia już posiadanych danych osobowych oraz winę sprawcy. Jeżeli ujawnienie danych osobowych naruszyło nasze dobra osobiste, można skorzystać z ich ochrony przewidzianej w art. 23 i n. k.c. Wówczas należy wykazać naruszenie dóbr, lub tylko zagrożenie ich naruszenia, natomiast ciężar dowodu, iż naruszenie nie było bezprawne ciąży już na stronie pozwanej. Odszkodowanie można uzyskać na drodze sądowej, poprzez wniesienie pozwu.

 

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

faktury z apteki a ochrona danych

24.2.2020 przez: donna_ru

Rejestr zbioru danych osobowych

24.2.2020 przez: Dorean

Odpowiedź urzędu na skargę

22.7.2018 przez: lzur1

Skradzione wrażliwe dane osobowe

15.7.2018 przez: Ronon49