Postępowanie układowe spółki z o.o.

Pytanie:

"Czy w trakcie postępowania układowego dłużnika - spółki z o.o., dłużnik ten (jego zarząd) może odrębnie zaspokoić jednego z wierzycieli (jeszcze sprzed ogłoszenia układu), spłacając mu całość długu niezależnie od toczącego się postępowania? Czy np. członek zarządu takiej firmu może niejako "prywatnie" z własnych środków uregulować taki dług? Zaznaczam, że wcale nie mam na myśli zmuszania go do tego poprzez wywieranie jakichś bezprawnych presji na niego."

Odpowiedź prawnika: Postępowanie układowe spółki z o.o.

Prawo upadłościowe i naprawcze wprowadza ogólną zasadę, wedle której układ obejmuje wszystkie wierzytelności upadłego, z wyjątkiem wszakże tych, które są wyraźnie wyłączone przepisami rangi ustawowej. W zgodzie z treścią art. 272 ustawy, układem obejmuje się wszystkie wierzytelności w stosunku do upadłego powstałe przed dniem ogłoszenia upadłości, łącznie z wierzytelnościami zabezpieczonymi przez przeniesienie na zabezpieczenie własności rzeczy, wierzytelności lub innego prawa, odsetkami od tych wierzytelności za cały czas opóźnienia spełnienia świadczenia, jak również wierzytelności zależne od warunku, jeżeli warunek ziścił się w czasie wykonywania układu. Artykuł 273 prawa upadłościowego wprowadza jednak kategorię należności, które nie są objęte układem, nawet jeżeli powstały przed ogłoszeniem upadłości. Treść tego przepisu stanowi w istocie odpowiedź na postawione wyżej pytanie.

Do wierzytelności nie objętych układem zalicza się:

  1. należności alimentacyjnych oraz rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci,
  2. wierzytelności o wydanie mienia, o którym mowa w art. 70 ustawy,
  3. wierzytelności, które za zgodą sędziego-komisarza zostały spłacone,
  4. wierzytelności, za które upadły odpowiada w związku z nabyciem spadku po ogłoszeniu upadłości, po wejściu spadku do masy upadłości,
  5. składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe,
  6. wierzytelności ze stosunku pracy oraz wierzytelności zabezpieczonej na mieniu upadłego hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym i hipoteką morską, chyba że wierzyciel wyraził zgodę na jej objęcie układem. Zgoda na objęcie wierzytelności układem powinna być wyrażona w sposób bezwarunkowy i nieodwołalny, najpóźniej przed przystąpieniem do głosowania nad układem. Zgoda może być wyrażona także ustnie do protokołu.

Stąd uznać wypada, iż poza postępowaniem układowym mogą być zaspokojone jedynie należności wymienione w art. 273 Prawa upadłościowego i naprawczego.

Prosimy także o zapoznanie się z treścią artykułu Skutki zawarcia układu w upadłości


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika