Prawa autorskie do zdjęć na stronach internetowych

Pytanie:

W jaki sposób przedstawia się sprawa praw autorskich przy wykorzystaniu zdjęć umieszczanych na różnych stronach internetowych? Dajmy na to, prowadzę serwis krajoznawczy, w którym to utworzyłem dział - Australia. Zostały w nim wykorzystane zdjęcia z różnych serwisów, w tym z serwisu (przykładowo) australiana.net.pl. Wszystkie wykorzystane zdjęcia mają w podpisie z jakiego źródła pochodzą. Na stronie australiana.net.pl nie ma w żadnym miejscu informacji, że nie można wykorzystywać, czy też kopiować materiałów na niej zawartych. Wykorzystane zdjęcia nie są też autorstwa osoby prowadzącej serwis australiana.net.pl. Czy w jakiś sposób zostaną złamane prawa autorskie przez to, że zamieszczę przedmiotowe zdjęcia?

Masz inne pytanie do prawnika?

16.4.2005

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Prawa autorskie do zdjęć na stronach internetowych

Tak, będzie to złamanie autorskich praw majątkowych do opisanych zdjęć przez Pana. Dla ochrony żadnego utworu w rozumieniu prawa autorskiego (w tym zdjęć) nie jest potrzebne wyraźne zastrzeżenie. Ochronie podlegają  mocy prawa, a nie w wyniku zastrzeżenia. Zatem wykorzystanie tych zdjęć w opisany w pytaniu sposób stanowi naruszenie przepisów prawa autorskiego.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż musiałby Pan uzyskać tzw. licencję (umowa licencyjna w prawie autorskim to umowa zezwalająca na korzystanie z jakiegoś utworu w konkretnym zakresie). Skoro zdjęcia nie są autorstwa osoby prowadzącej ów drugi serwis, to w celu uzyskania zgody na wykorzystanie zdjęć powinien Pan się najpierw dowiedzieć, komu przysługują autorskie prawa majątkowe do nich. Proszę pamiętać, że umieszczenie na stronach internetowych jakichkolwiek przejawów twórczości nie uprawnia nikogo do swobodnego ich wykorzystywania.

Porady prawne

Podsumowując, co do zasady wyłączne prawo do korzystania z utworu przysługuje tylko jego twórcy (wynika to z artykułu 17 prawa autorskiego). Skoro tak, to co do zasady należy nie tylko uzyskać zgodę autorów owych zdjęć (tu pozostaje jeszcze kwestia odpowiedzialności za naruszenie dóbr osobistych, jeżeli są to zdjęcia osób), ale także zawrzeć stosowną umowę pisemną o udzielenie licencji i ustalenie z tego tytułu wynagrodzenia. Gdyby - na przykład - zamieszczał Pan tekst, właściwie tylko cytaty, wtedy powołanie źródła byłoby raczej wystarczające. Jednak w tym wypadku kopiowanie zdjęc z innych stron bez uzyskania zgody autora jak i bez zawarcia stosownej umowy jest oczywistym naruszeniem prawa autorskiego, konkretnie autorskich praw majątkowych. A skoro tak, to twórca lub obecny właściciel może żądać od Pana na podstawie artykułu 79 prawa autorskiego przede wszystkim zaniechania naruszeń, czyli de facto usunięcia ze stron wspomnianych zdjęć oraz wydania uzyskanych korzyści albo zapłacenia w podwójnej, a w przypadku gdy naruszenie jest zawinione, potrójnej wysokości stosownego wynagrodzenia z chwili jego dochodzenia. Osoba taka może również żądać naprawienia wyrządzonej szkody, jeżeli działanie naruszającego było zawinione. Poza tym niezależnie od powyższych roszczeń osoba taka może się domagać, ażeby sprawca zawinionego naruszenia dokonanego w ramach działalności gospodarczej uiścił odpowiednią sumę pieniężną z przeznaczeniem na Fundusz Promocji Twórczości. Suma ta nie może być niższa niż dwukrotna wysokość uprawdopodobnionych korzyści odniesionych przez sprawcę z dokonanego naruszenia.

Jedyną możliwością korzystania z cudzego utworu jest tzw. dozwolony użytek, o czym więcej w artykule Kiedy możesz korzystać z cudzego utworu bez umowy? (dozwolony użytek)

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Akt o usługach cyfrowych

Akt o usługach cyfrowych

Pierwsze wspólne przepisy dotyczące obowiązków i odpowiedzialności pośredników na jednolitym rynku otworzą nowe możliwości świadczenia usług cyfrowych ponad granicami przy równoczesnym zapewnieniu wysokiego poziomu ochrony użytkowników bez względu (...)

Warunki i licencje umieszczania utworów na stronach internetowych

Warunki i licencje umieszczania utworów na stronach internetowych

Pomimo częstego pomijania tego faktu przez osoby tworzące strony internetowe, prawo autorskie zobowiązuje je do dbałości o prawa twórców umieszczanych na stronach zdjęć, fragmentów tekstu czy muzyki. Wskazania wymaga, że w razie potrzeby autor może domagać się zaprzestania (...)

Fair play w internecie?

Fair play w internecie?

Parlament Europejski przyjął 26 marca 2019 r. nowe przepisy dotyczące praw autorskich w internecie. Platformy internetowe ponoszą odpowiedzialność za treści zamieszczane przez użytkowników. Niektóre zamieszczone materiały, takie jak memy lub GIF-y, zostały wyłączone (...)

Utwory publikowane w nabywanym serwisie internetowym - opinia prawna

Utwory publikowane w nabywanym serwisie internetowym - opinia prawna

Stan faktycznyPan X chce zakupić serwis internetowy. Na stronach serwisu znajdują się krótkie informacje, sprawozdania, felietony. Czy autorzy tych treści mają do nich prawa? Czy autor może żądać usunięcia swoich artykułów ze stron serwisu? Autorzy publikowali treści na stronach (...)

Portal zamieszczający przeglądy i omówienie artykułów prasowych - opinia prawna

Portal zamieszczający przeglądy i omówienie artykułów prasowych - opinia prawna

    Stan faktycznyZamierzam prowadzić tematyczny portal internetowy zajmujący się przeglądem informacji z mediów publicznych na wybrane tematy (głównie gospodarcze i społeczne). Podstawowym źródłem informacji dla serwisu ma być prasa oraz inne portale (...)

Jak nie dać się cyberprzemocy?

Jak nie dać się cyberprzemocy?

Co trzeci nastolatek, który doświadczył przemocy w Internecie, nikomu o tym nie powiedział, nikogo nie poprosił o pomoc - to jeden z wniosków badania NASK "Nastolatki 3.0". Jak radzić sobie z tym problemem? ##baner## Mniej niż zero – cyberzło Jak wspomniano, agresja w Internecie (...)

Uporczywe nękanie - stalking, czyli co grozi stalkerowi?

Uporczywe nękanie - stalking, czyli co grozi stalkerowi?

Wraz z rozwojem techniki coraz więcej osób staje się ofiarami uporczywego nękania. Jak się bronić przed stalkerem? Stalking – czyli co? "Stalking" to określenie pochodzące z języka angielskiego i oznacza „skradanie się” lub „podchody”. Pod koniec lat (...)

Jak skorzystać z bonu turystycznego 500+?

Jak skorzystać z bonu turystycznego 500+?

Polski Bon Turystyczny Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla polskich rodzin oraz branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią COVID-19. Za pomocą bonu można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce do końca marca 2022 r. ##baner## Ważne (...)

Wakacje bez ochrony danych...

Wakacje bez ochrony danych...

Wakacje mogą Cię sporo kosztować. Bądź czujny! Wakacje - dla wielu to czas zasłużonego relaksu i oderwania od codziennych spraw. Podczas gdy jedni korzystają z odpoczynku, niektórzy czekają na potknięcie tych pierwszych, wykorzystując wszelkie informacje pozwalające dokonać (...)

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?

Wracając z urlopu, zamiast do pracy, możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić. Uwaga, przemytnicy wykorzystują nieświadomych (...)

Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży

Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na wakacjach - pod okiem rodziców Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo (...)

Cyfrowe propozycje Komisji Europejskiej

Cyfrowe propozycje Komisji Europejskiej

Przejrzyste platformy internetowe Większa przejrzystość użytkowania, efektywniejsze rozstrzyganie sporów, obserwatorium monitorujące wpływ nowych przepisów na rynek cyfrowy – KE zaproponowała nowe przepisy dla platform internetowych zapewniające małym przedsiębiorstwom (...)

Nabycie niektórych rodzajów usług i praw a koszty

Nabycie niektórych rodzajów usług i praw a koszty

Koszty uzyskania przychodów związanych z nabyciem niektórych rodzajów usług i praw Poniższe wyjaśnienie dotyczy nowych przepisów art. 15e ustawy z dnia 15 lutego 1992  r. o podatku dochodowym od osób prawnych, które weszły w życie 1 stycznia 2018 (...)

Opodatkowanie VAT zbycia nieruchomości komercyjnych

Opodatkowanie VAT zbycia nieruchomości komercyjnych

Ministerstwo Finansów przygotowało objaśnienia dot. opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji zbycia nieruchomości komercyjnych. Jest to wynik prowadzonych od września 2018 r. konsultacji podatkowych. Sprawdź, jak należy interpretować przepisy dot. VAT od zbycia (...)

Przygotuj się na wakacje

Przygotuj się na wakacje

Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie (...)

Zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów do honorarium autorskiego

Zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów do honorarium autorskiego

Interpretacja MF Minister Finansów w dniu 15 września 2020 r. wydał interpretację ogólną Nr DD3.8201.1.2018. Wynika z niej, że na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów z (...)

Nowe (przekształcone) unijne rozporządzenie roamingowe

Nowe (przekształcone) unijne rozporządzenie roamingowe

13 kwietnia 2022 r. opublikowano w Dzienniku Urzędowym UE tekst przekształconego rozporządzenia roamingowego - rozporządzenie PE i Rady UE 2022/612 z dnia 06.04.2022 r. w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii. Znowelizowane przepisy wchodzą (...)

Dane dzieci bezpieczne w Internecie

Dane dzieci bezpieczne w Internecie

Wraz z rozwojem nowych technologii liczba zagrożeń związanych z utratą danych stale rośnie. Najbardziej narażone na nie są dzieci. Dostęp do nieodpowiednich treści to niewątpliwie jedno z największych zagrożeń, jakie czyha na najmłodszych użytkowników. Niestety, większość (...)

Wyjazd zagraniczny - o czym warto pamiętać?

Wyjazd zagraniczny - o czym warto pamiętać?

O czym należy pamiętać, podpisując umowę z biurem podróży? Jeśli wybierasz się w podróż z organizatorem wycieczki lub korzystasz z jakichś usług turystycznych, sprawdź dokładnie podpisywaną umowę, zwracając uwagę szczególnie na postanowienia, jakie często kwestionuje (...)

Kiedy odbędzie się rekrutacja rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i na studia na rok 2020/2021?

Kiedy odbędzie się rekrutacja rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i na studia na rok 2020/2021?

Terminy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021 – MEN ogłosiło konsultacje Nowe terminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2020/2021, terminy składania dokumentów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół (...)

Oznaczanie treści reklamowych przez influencerów w mediach społecznościowych

Oznaczanie treści reklamowych przez influencerów w mediach społecznościowych

Rekomendacje Prezesa UOKiK Promujesz telefon w zamian za zniżkę na produkty tej marki? Reklamujesz swoje książki lub testujesz kosmetyki otrzymane w paczce PR? Jesteś influencerem? Czy wiesz, jak prawidłowo oznaczyć wymienione treści? Przeczytaj tezy z rekomendacji Prezesa UOKiK. Rekomendacje (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Publikacja czyjegoś dzieła bez zgody autora

Publikacja czyjegoś dzieła bez zgody autora

Umieszczam na własnych stronach internetowych artykuły i inne informacje związane z prowadzoną przeze mnie działalnością gospodarczą. Ostatnio znalazłam w papierowym wydaniu gazety X swój artykuł skopiowany z Internetu i podpisany moim imieniem i nazwiskiem. Jestem autorką tego tekstu i nikt (...)

Wykorzystanie cudzych zdjęć w internecie

Wykorzystanie cudzych zdjęć w internecie

Duży sklep internetowy wykorzystał w swoich aukcjach autorskie zdjęcia zaczerpnięte z aukcji wystawianych przez osobę prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą? Należy dodać, że zdjęcia zostały wykonane autentycznym przedmiotom znajdującym się w posiadaniu osoby prowadzącej (...)

Prawo autorskie do zdjęć z II wojny światowej

Prawo autorskie do zdjęć z II wojny światowej

Na aukcji internetowej zakupiłem zdjęcia z okresu II wojny światowej, z okresu Kampanii Wrześniowej wykonane w Polsce. Zdjęcia prawdopodobnie wykonane przez żołnierzy niemieckich, jak większość zdjęć wykonywana w tym okresie dla celów propagandowych (prawdopodobnie - bo ostatecznie nie jest (...)

Podanie nazwiska autora zdjęcia

Podanie nazwiska autora zdjęcia

Kieruję instytucją kultury, która wydaje materiały poligraficzne dotyczące organizowanych przez nią imprez. W tych materiałach często zamieszczane są zdjęcia artystów, którzy w imprezach tych biorą udział, a zatrudniani są na umowę o dzieło. Czy mamy obowiązek w tym poligraficznych (...)

Wykorzystanie zdjęcia budynku

Wykorzystanie zdjęcia budynku

Będę wykonywać zdjęcia nieruchomości. Niektóre z nich będą wykonane z zewnątrz (z ulicy i z terenu posesji), a niektóre wewnątrz. Docelowo będą one służyć w biurze nieruchomości do promocji sprzedawanych obiektów. Może się okazać, że niektóre z fotografii będę chciał wykorzystać (...)

Zasady publikacji fragmentów artykułów

Zasady publikacji fragmentów artykułów

Na jakich zasadach można publikować w internecie fragmenty artykułów z gazet np. do 50% treści z podaniem źródła? Czy jeśli ktoś sobie tego nie życzy to nie można nawet 10% artykułu zacytować? Zgodnie z artykułem 25 ustawy o prawie autorskim wolno rozpowszechniać w celach informacyjnych (...)

Darmowe udostępnianie utworów muzycznych

Darmowe udostępnianie utworów muzycznych

Czy udostępnianie na stronach internetowych mp3 z notką, że należy je skasować po 24h jest legalne? Czy nagrywanie płytek z mp3 i wysyłanie pocztą do ludzi z notką: "Jeżeli macie modem lub inne problemy ze ściągnięciem plików zmówcie sobie płytkę, ale musicie ją zniszczyć po 24h od (...)

Podział i charakterystyka praw autorskich

Podział i charakterystyka praw autorskich

Jak wygląda w polskim prawie kwestia praw autorskich, czy mają one jakiś podział? Jak wygląda sprawa licencji? Prawo autorskie wyróżnia dwa rodzaje praw:· autorskie prawo materialne oraz· autorskie prawo osobiste.Zgodnie z założeniami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, (...)

Zrzeczenie się praw autorskich

Zrzeczenie się praw autorskich

Prowadzę serwis internetowy z artykułami. Zatrudniłam osobę, która pisze dla mnie artykuły w zamian za wynagrodzenie. Osoba ta generalnie trudni się pisaniem różnych artykułów dla różnych serwisów. Chciałabym podpisać z tą osobą odpowiedni dokument w którym oświadczyłaby ona, iż (...)

Kopiowanie tekstów z internetu

Kopiowanie tekstów z internetu

Nasza strona internetowa (komercyjna strona biura podróży) została skopiowana (sam tekst, nie grafika) przez inne biuro podróży i jest wykorzystywana dla celów komercyjnych. W jaki sposób możemy wymóc na nich usunięcie naszych materiałów i jakie prawo do zadośćuczynienia nam przysługuje? (...)

Popełnienie plagiatu podczas pisania pracy magisterskiej.

Popełnienie plagiatu podczas pisania pracy magisterskiej.

Zamierzam napisać pracę magisterską. Zamierzam ją napisać na podstawie mojej pracy licencjackiej (poszerzyć ją). Czy będzie to plagiat (autoplagiat)? Opinia prawna dla Państwa sporządzona powstała w oparciu o przepisy:  -ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (...)

Prawa autorskie niemajątkowe do strony internetowej

Prawa autorskie niemajątkowe do strony internetowej

Jaka istnieje różnica między prawami autorskimi majątkowymi i niemajątkowymi, w jakim zakresie stosuje się to do stron internetowych? Trzeba podkreślić odmienność autorskich praw osobistych i majątkowych. Autorskie prawa osobiste, inaczej niż majątkowe, są bezterminowe i immanentnie związane (...)

Prawa do filmow reklamowych

Prawa do filmow reklamowych

Chodzi mi o prosta rzecz, czyli jak to jest z uprawnieniami do filmów reklamowych które emitowany są w tv lub znajdują się często na YouTube - czy umieszczanie takich filmów na własnym portalu lub na swoim koncie na serwisie YouTube jest niezgodne z prawem? Ewentualnie kto jest właścicielem (...)

Upublicznianie zdjęć

Upublicznianie zdjęć

Znalazłam w Internecie zdjęcia moich dzieci (na jednym z popularnych portali społecznościowych) i zostały wstawione bez mojej zgody, a nawet ta osoba wie, że nie życzę sobie, aby te zdjęcia dalej tam były umieszczone. Dodam, że są to zdjęcia moich nieletnich dzieci. Co mogę zrobić by wpłynąć (...)

Jak przygotować się do zakupu mieszkania z licytacji komorniczej?

Jak przygotować się do zakupu mieszkania z licytacji komorniczej?

Witam serdecznie, chcę zakupić mieszkanie z licytacji komorniczej. Nie ukrywam że natrafiłem na naprawdę ciekawą ofertę i chciałbym jak najszybciej stać się jej właścicielem. Dlatego pisze do Państwa z prośbą o pomoc w przygotowaniu się na procedury związane z zakupem mieszkania przez (...)