Odpowiedź prawnika: Uprawnienia dłużnika - firma windykacyjna
Domyślamy się, iż w przedstawionym pytaniu chodzi o firmę, którą udziela pożyczek/kredytów (których ewentualnie spłata jest rozkładana na raty). Z opisu wynika także, iż jest Pan (czy raczej był) dłużnikiem tej firmy. W opisanym stanie faktycznym najprawdopodobniej miał miejsce przelew wierzytelności. Zgodnie z artykułem 509 kodeksu cywilnego „Wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki”.

Prawo chroni dłużnika w dobrej wierze - dłużnik, który nie wie o przelewie, może w dobrej wierze dokonywać pewnych czynności ze zbywcą wierzytelności lub wobec niego, w tym m.in. spełnić do jego rąk świadczenie, mimo że nie jest on już osobą uprawnioną do przyjęcia go (bardzo prawdopodobne, iż tak właśnie było w Pana przypadku). Zbywca ma jednak obowiązek zawiadomienia dłużnika o przeniesieniu wierzytelności. Niewykonanie tego obowiązku nie powoduje bezskuteczności umowy przelewu może jednak wywołać ujemne skutki dla nabywcy wierzytelności. Spełnienie bowiem świadczenia do rąk zbywcy przed zawiadomieniem dłużnika o przelewie będzie skuteczne również wobec nabywcy, chyba że dłużnik wiedział (bez względu na źródło tej wiedzy) o przelewie. Innymi słowy w Pana sytuacji sprawę komplikuje to, iż jak sam Pan napisał wiedział Pan o przejęciu wierzytelności z informacji prasowych. W takim wypadku firma windykacyjna w świetle prawa może ciągle domagać się od Pana spełnienia (spłacenia) długu.
Podsumowując należy stwierdzić, iż firma windykacyjna swoim działaniem nie narusz prawa, a co za tym idzie Pan nie ma uprawnienia do tego, by móc żądać czy to ustalenia zobowiązania (ono z punktu widzenia prawa nie budzi wątpliwości), czy to odszkodowania.
