Ważność szkoleń BHP

Pytanie:

Przez jaki okres ważne są szkolenia bhp wstępne, podstawowe i okresowe? Czy pracownicy biurowi mogą podlegać tylko szkoleniom wstępnym, gdy tak ustali prezes firmy?

Masz inne pytanie do prawnika?

15.7.2014

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Ważność szkoleń BHP

Nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy (wstępne) nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę. Pracodawca jest obowiązany odbyć szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie niezbędnym do wykonywania ciążących na nim obowiązków. Szkolenie to powinno być okresowo powtarzane. Szkolenie jest prowadzone jako szkolenie wstępne i szkolenie okresowe. Szkolenie wstępne (nie ma co do tego okresu terminu ważności) jest przeprowadzane w formie instruktażu według programów opracowanych dla poszczególnych grup stanowisk i obejmuje:

Porady prawne
  1. szkolenie wstępne ogólne, zwane dalej „instruktażem ogólnym”; (przez pytającego rozumiane jako podstawowe)

  2. szkolenie wstępne na stanowisku pracy, zwane dalej „instruktażem stanowiskowym”.

Instruktaż ogólny odbywają, przed dopuszczeniem do wykonywania pracy, nowo zatrudnieni pracownicy, studenci odbywający u pracodawcy praktykę studencką oraz uczniowie szkół zawodowych zatrudnieni w celu praktycznej nauki zawodu. Instruktaż stanowiskowy przeprowadza się przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Pracownik wykonujący pracę na kilku stanowiskach pracy powinien odbyć instruktaż stanowiskowy na każdym z tych stanowisk. W przypadku wprowadzenia na stanowisku, zmian warunków techniczno-organizacyjnych, w szczególności zmian procesu technologicznego, zmian organizacji stanowisk pracy, wprowadzenia do stosowania substancji o działaniu szkodliwym dla zdrowia albo niebezpiecznym oraz nowych lub zmienianych narzędzi, maszyn i innych urządzeń - pracownik zatrudniony na tym stanowisku odbywa instruktaż stanowiskowy przygotowujący go do bezpiecznego wykonywania pracy w zmienionych warunkach. Zatem do czasu dokonania zmian w stanowisku pracy - szkolenia wstępne w zakresie instruktażu stanowiskowego są ważne.

Szkolenie okresowe ma na celu aktualizację i ugruntowanie wiedzy i umiejętności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zaznajomienie uczestników szkolenia z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym zakresie. Szkolenie okresowe odbywają:

  1. osoby będące pracodawcami oraz inne osoby kierujące pracownikami, w szczególności kierownicy, mistrzowie i brygadziści;

  2. pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych;

  3. pracownicy inżynieryjno-techniczni, w tym projektanci, konstruktorzy maszyn i innych urządzeń technicznych, technolodzy i organizatorzy produkcji;

  4. pracownicy służby bezpieczeństwa i higieny pracy i inne osoby wykonujące zadania tej służby;

  5. pracownicy administracyjno-biurowi i inni niewymienieni w pkt 1-4, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych przeprowadza się w formie instruktażu, nie rzadziej niż raz na 3 lata, a na stanowiskach robotniczych, na których występują szczególnie duże zagrożenia dla bezpieczeństwa lub zdrowia pracowników, nie rzadziej niż raz w roku. Szkolenie okresowe osób wymienionych w pkt 1 i 3-5 powinno być przeprowadzane w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego nie rzadziej niż raz na 5 lat, a w przypadku pracowników administracyjno-biurowych nie rzadziej niż raz na 6 lat. Pracodawca ustala, po konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami, częstotliwość i czas trwania szkolenia okresowego pracowników zatrudnionych na określonych stanowiskach, biorąc pod uwagę rodzaj i warunki wykonywania prac na tych stanowiskach. Pierwsze szkolenie okresowe osób zatrudnionych na stanowiskach wymienionych w pkt 1 przeprowadza się w okresie do 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach, natomiast osób zatrudnionych na stanowiskach wymienionych w pkt 2-5 - w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach. Z pierwszego szkolenia okresowego może być zwolniona osoba, która przedłoży aktualne zaświadczenie o odbyciu w tym okresie u innego pracodawcy wymaganego szkolenia okresowego lub odbyła w tym okresie szkolenie okresowe wymagane dla osoby zatrudnionej na stanowisku należącym do innej grupy stanowisk, jeżeli jego program uwzględnia zakres tematyczny wymagany programem szkolenia okresowego obowiązującego na nowym stanowisku pracy.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Badania lekarskie i szkolenia BHP w dobie koronawirusa

Badania lekarskie i szkolenia BHP w dobie koronawirusa

Zatrudniasz pracownika? Kończą Ci się badania okresowe? - w związku z zagrożeniem związanym z COVID-19 wprowadzono przepisy szczególne. Przeczytaj, jakie zmiany obowiązują w zakresie wykonywania profilaktycznych badań lekarskich pracowników oraz szkoleń BHP. Badania wstępne (...)

Pakiet MŚP już w Sejmie

Pakiet MŚP już w Sejmie

Kolejne ułatwienia i oszczędności dla przedsiębiorców? Status "małego podatnika” w PIT i CIT uzyskają firmy o sprzedaży do 2 mln euro rocznie (obecnie jest to 1,2 mln euro); wartość pracy małżonka będzie można wliczyć w koszt uzyskania przychodu; jednorazowo będzie można (...)

Uproszczenia dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym

Uproszczenia dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym

Nowa ustawa usprawnia procedury, likwiduje zbędne obciążenia biurokratyczne i wprowadza rozwiązania, które ułatwią prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Nowelizacja, tzw. pakiet MŚP, stanowi kolejny etap realizacji rządowej „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”. (...)

RODO w pracy - przetwarzanie danych w miejscu pracy.

RODO w pracy - przetwarzanie danych w miejscu pracy.

Niniejszy artykuł uwzględnia zmiany wynikające z postanowień ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) oraz nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzonej ustawą z 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych.   Rozporządzenie 2016/679 dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony (...)

Pakiet MŚP czeka tylko na podpis Prezydenta

Pakiet MŚP czeka tylko na podpis Prezydenta

Wartość pracy małżonka będzie można wliczyć w koszt uzyskania przychodu; jednorazowo możliwe będzie rozliczenie straty podatkowej do wysokości 5 mln zł; blisko 6 milionów pracowników najmniej wypadkowych branż uwolnimy od obowiązku okresowych szkoleń BHP; skróci się (...)

Obowiązki bhp przedsiębiorcy wobec zleceniobiorcy – czy zgodnie z przepisami trzeba szkolić i badać współpracownika?

Obowiązki bhp przedsiębiorcy wobec zleceniobiorcy – czy zgodnie z przepisami trzeba szkolić i badać współpracownika?

W pierwszej kolejności należałoby udzielić odpowiedzi, czy na przedsiębiorcy spoczywają wobec zleceniobiorcy jakiekolwiek obowiązki z zakresu bhp, a następnie – jeżeli tak jest – jakie to obowiązki, a w szczególności czy dotyczą one szkoleń i badań zleceniobiorcy. Co (...)

Co każdy powinien wiedzieć z dziedziny BHP?

Co każdy powinien wiedzieć z dziedziny BHP?

O czym powinien pamiętać pracownik w zakresie BHP?  Prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy  Prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy wynika m.in. z art. 66 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Jego gwarantem są obowiązki pracodawcy dotyczące (...)

Zmiany dotyczące ochrony pracy kobiet w ciąży oraz karmiących piersią

Zmiany dotyczące ochrony pracy kobiet w ciąży oraz karmiących piersią

Rok 2017 jest przełomowym dla polskiego rynku pracy. Większość zmian, jakie zaczęły obowiązywać (lub też zaczną w kolejnych miesiącach) w bieżącym roku, dotyczy ochrony pracy kobiet w ciąży i matek karmiących. Geneza zmian Przedstawiciele władz Unii Europejskiej uznali, że przepisy (...)

Pracodawcy już znają szczegółowe zasady szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy

Pracodawcy już znają szczegółowe zasady szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy

1 lipca 2005 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Określa ono: szczegółowe zasady szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, zakres szkolenia, wymagania dotyczące treści i realizacji programów (...)

Nieprawidłowości w pizzerii

Nieprawidłowości w pizzerii

W firmie prowadzącej działalność handlowo-gastronomiczną w S. inspektorzy OIP Wrocław przeprowadzili kontrolę mającą na celu ocenę przestrzegania przez pracodawcę przepisów prawa pracy, w tym wybranych przepisów bhp oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. (...)

BHP na uczelniach i w akademikach

BHP na uczelniach i w akademikach

Rektor jest ustawowo zobowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki osobom pobierającym w uczelni naukę lub odbywającym zajęcia praktyczno-techniczne albo wykonującym prace na rzecz uczelni. W związku z tym 2 sierpnia 2007 r. zacznie obowiązywać rozporządzenie Ministra (...)

Dbajmy o bezpieczeństwo w pracy

Dbajmy o bezpieczeństwo w pracy

Jakie są najczęstsze wypadki przy pracy? Jak im zapobiec? O czym musi pamiętać każdy pracownik? – Z okazji Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy resort pracy przypomniał najważniejsze zasady.  Jakie są zagrożenia w pracy?  Jak podaje Główny Urząd (...)

Szkolenia a czas pracy - opinia prawna

Szkolenia a czas pracy - opinia prawna

Stan faktycznyJestem pracownikiem działu marketingu. W zeszłym tygodniu pracodawca skierował cały nasz zespół na szkolenie z zakresu technik negocjacji, które odbywało się w piątek i w sobotę. W piątek szkolenie było przeprowadzane w siedzibie naszej firmy, a w sobotę (wtedy (...)

Działania PIP w czasie pandemii

Działania PIP w czasie pandemii

Państwowa Inspekcja Pracy w czasie pandemii realizuje swoje ustawowe zadania wykorzystując dostępne środki prawne, organizacyjne i osobowe  Państwowa Inspekcja Pracy jest organem powołanym do sprawowania nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów (...)

O kontrolach pracy sezonowej, w gastronomii i małym handlu

O kontrolach pracy sezonowej, w gastronomii i małym handlu

Problemy związane z sezonową pracą dzieci i młodzieży w okresie wakacyjnym oraz z przestrzeganiem prawa pracy w zakładach branży turystycznej, małych placówkach handlowych i gastronomicznych - były tematem spotkania 31 lipca br. w Głównym Inspektoracie Pracy kierownictwa inspekcji (...)

Opinia PKPP Lewiatan w sprawie ustanowienia Krajowej strategii na rzecz bezpieczeństwa i higieny pracy

Opinia PKPP Lewiatan w sprawie ustanowienia Krajowej strategii na rzecz bezpieczeństwa i higieny pracy

Proponowane kierunki rozwiązań strategicznych stanowią nie tylko realizację wspólnotowej strategii Unii Europejskiej, ale także wychodzą naprzeciw oczekiwaniom społecznym. W pełni popieramy przedstawione rozwiązania w projekcie uchwały i załącznikach. Jednak obawiamy się, że przedłożone (...)

Prace społeczne pod lupą inspektora

Prace społeczne pod lupą inspektora

Inspektor pracy OIP Gdańsk w wyniku przeprowadzonej kontroli w Urzędzie Gminy w L., ustalił że:pracodawca (wójt), w okresie od 2007 r. do dnia kontroli, nie wypłacał pracownikom należnego wynagrodzenia, z tytułu nadzorowania prac społecznie użytecznych, wykonywanych na terenie gminy przez (...)

Ważność i konsekwencje umowy w sprawie szkolenia zawartej z pracodawcą - opinia prawna

Ważność i konsekwencje umowy w sprawie szkolenia zawartej z pracodawcą - opinia prawna

Stan faktyczny Pracownik podpisał z pracodawcą umowę cywilnoprawną określającą konsekwencje rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą przed upływem określonego w niej terminu. W chwili obecnej pracownik zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę zawartej na czas oznaczony. W związku z zawartą (...)

Rok szkolny 2018/2019 - co nowego dla uczniów i nauczycieli?

Rok szkolny 2018/2019 - co nowego dla uczniów i nauczycieli?

Rok szkolny 2018/2019 – drugi rok wprowadzania zmian w systemie edukacji Nowy rok szkolny 2018/2019 to kolejny etap wdrażania zmian w edukacji. Następna tura podwyżek dla nauczycieli, wsparcie finansowe dla samorządów, szerokopasmowy internet i multimedialne tablice w szkołach, a (...)

Mandat za bombki

Mandat za bombki

W czasie kontroli w firmie, prowadzącej produkcję bombek choinkowych, inspektorzy OIP Wrocław stwierdzili rażące nieprawidłowości, tym m.in.: brak szkoleń bhp pracowników  brak dokonania oceny ryzyka zawodowego, które wiąże się z wykonywaną pracą  brak ustalenia rodzaju (...)

Rada Ochrony Pracy rozpatrzyła sprawozdanie inspekcji

Rada Ochrony Pracy rozpatrzyła sprawozdanie inspekcji

  Likwidacja bezpośrednich zagrożeń życia i zdrowia 53,5 tys. pracowników, wyeliminowanie nieprawidłowości z zakresu legalności zatrudnienia dotyczących 160 tys. świadczących pracę osób, wyegzekwowanie dla 150 tys. poszkodowanych pracowników należności na kwotę (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Przeprowadzanie szkoleń z zakresu BHP

Przeprowadzanie szkoleń z zakresu BHP

Firma szkoleniowa chce przeprowadzać szkolenia BHP dla firm. Posiada wpis do ewidencji działalności gospodarczej PKD 80.42.B. Jakie powinna spełniać warunki, wpisy, aby przeprowadzać szkolenia wstępne, okresowe, dla służby BHP (dla robotników, pracowników administracyjno - biurowych, kierowników, (...)

Szkolenie w zakresie towarów ADR

Szkolenie w zakresie towarów ADR

Prowadzę firmę szkoleniową z zakresu BHP jako osoba fizyczna. Czy mogę organizować kurs na przewóz materiałów niebezpiecznych ADR? Jakie wymogi muszę spełnić i na czym polega egzamin? Prowadzenie szkolenia w zakresie przewozu materiałów niebezpiecznych ADR wymaga spełnienia wielu wymogów (...)

Przechowywanie dokumentacji szkoleń BHP pracownika

Przechowywanie dokumentacji szkoleń BHP pracownika

Firma zatrudniająca 18 pracowników, nie zatrudnia specjalisty od spraw BHP. Szkolenia pracowników wykonuje firma zewnętrzna. Szkoleniowiec z poprzedniej firmy po przeprowadzonym szkoleniu przekazywał pracownikowi do podpisu zaświadczenie o szkoleniu wstępnym, które następnie jako jeden z dokumentów (...)

Szkolenie okresowe inspektora BHP

Szkolenie okresowe inspektora BHP

Osoba która ukończyła studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcję inspektora BHP w zakładzie pracy. Czy po roku czasu od ukończenia studiów podyplomowych w zakresie BHP, aby w dalszym ciągu móc pełnić funkcję inspektora BHP, osoba taka powinna odbyć szkolenie (...)

Wzór karty szkolenia wstępnego w dziedzinie bhp

Wzór karty szkolenia wstępnego w dziedzinie bhp

Pracownicy naszej firmy przed przystąpieniem do pracy przechodzą wstępne szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Stosujemy wzór kart szkolenia wstępnego w dziedzinie bhp obowiązujący od 1 lipca 2005r. Czy na odwrotnej stronie karty szkolenia wstępnego bhp instruktor bhp ma obowiązek (...)

Szkolenie BHP

Szkolenie BHP

Jestem dyrektorem instytucji kultury funkcjonującej na zasadach przedsiębiorstwa państwowego. Zatrudniam na umowę zlecenie BHP-owca, który ostatnio poinformował mnie, że jestem jedyną osobą w instytucji uprawnioną do przeprowadzania instruktażu stanowiskowego oraz ogólnego BHP dla nowo przyjętych (...)

Szkolenia BHP dla praktykantów

Szkolenia BHP dla praktykantów

Firma przyjęła na bezpłatne praktyki absolwenckie osobę w wieku do 26lat. Praktyki dotyczą administracji biurowości.Przez kogo taka osoba powinna zostać przeszkolona w zakresie BHP ? (pracodawcę, który odbył szkolenie kierownicze?, inspektora ds. BHP? , czy inną osobę ?). Ustawa o praktykach (...)

Szkolenie pracownika

Szkolenie pracownika

Czy pracodawca ma prawo domagać się od pracownika zwrotu kosztów szkoleń w następującym przypadku: Pracownik został nakłoniony do podpisania aneksu do umowy o pracę (pod sankcją nieprzyjęcia do pracy), w którym była mowa, że pracodawca wyśle go na szkolenie warte 10.000zł i należność (...)

Szkolenie BHP a praca u nowego pracodawcy

Szkolenie BHP a praca u nowego pracodawcy

Czy pracownik, który odbył szkolenie z zakresu BHP u poprzedniego pracodawcy musi przechodzić to szkolenie jeszcze raz u nowego? Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie (...)

Szkolenie wstępne bhp a kolejna umowa o pracę

Szkolenie wstępne bhp a kolejna umowa o pracę

Zatrudniłem pracownika od 06.2007 r. do 30.09.2007 r. na stanowisku elektryk. Tego samego pracownika chcę zatrudnić od 01.02.2008r . na tym samym stanowisku. Czy karta szkolenia BHP wstępnego i stanowiskowego z poprzedniego zatrudnienia będzie aktualna od 01.02.2008 r. ? Czy jednak muszę przeszkolić (...)

Szkolenie BHP w dzień wolny od pracy

Szkolenie BHP w dzień wolny od pracy

Firma zorganizowała szkolenie BHP w dzień wolny od pracy dla swoich pracowników w jaki sposób firma powinna zapłacić za te godziny, czy powinny to być 100-ki czy może 50-ki? Zgodnie z art. 237[3]. § 3 kodeksu pracy szkolenia bhp odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Dlatego też (...)

Szkolenie pracownika poza godzinami pracy

Szkolenie pracownika poza godzinami pracy

Chciałbym dowiedzieć się, czy jest dozwolony przypadek pracy w godzinach nocnych (i tylko w nocnych) przez sześć dni w tygodniu włącznie z każdą niedzielą przez okres niemal czterech lat? Czy można nakazać pracownikowi uczestnictwo w szkoleniu po pracy w godzinach nocnych zaraz przed południem (...)

Szkolenie pracownika z zakresu BHP

Szkolenie pracownika z zakresu BHP

Pracownik obsługujący maszynę powinien zostać przeszkolony w zakresie bhp. Ile czasu na to ma pracodawca? Ile czasu ma pracodawca na zlecenie badań okresowych dla nowo przyjętego pracownika? Zgodnie z artykułem Art. 237[3] kodeksu pracy nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania (...)

Nowe stanowisko pracy a BHP

Nowe stanowisko pracy a BHP

Jestem dyrektorem instytucji. Zatrudniam od roku pracownika na stanowisku referenta ds. marketingu. Od 1 maja zmieniam nazwę jego stanowiska pracy na: referent ds. technicznych wpisując mu jednocześnie w zakres obowiązków nowe czynności, m.in. pracę fizyczną (przenoszenie sprzętu itp.). Czy (...)

Szkolenie BHP przy przyjęciu pracownika

Szkolenie BHP przy przyjęciu pracownika

Zatrudniam nowego pracownika. Wiem, iż nowo zatrudniona osoba powinna przejść instruktaż ogólny, stanowiskowy, a następnie szkolenie podstawowe. Osoba ta ma ważne do 2008 roku szkolenie BHP z poprzedniego zakładu pracy. Czy to szkolenie jest także ważne dla nowego pracodawcy? Czy badania lekarskie (...)