Wezwanie do usunięcia braków

Pytanie:

"Czy art.130[1] paragraf 4 kodeksu postępowania cywilnego dotyczy jedynie postępowania uproszczonego? "

Odpowiedź prawnika: Wezwanie do usunięcia braków

Dnia 25 marca 2002 r. (Dz.U.2002 nr 26 poz.265) skreśleniu uległ art. 130[1] par.1 kodeksu postępowania cywilnego stanowiący o obowiązku zwrotu pisma przez sąd bez wzywania do jego poprawienia lub uzupełnienia, jeżeli pismo procesowe, które powinno być wniesione na urzędowym formularzu, nie zostało wniesione na tym formularzu, formularz został nieprawidłowy wypełniony albo nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania innych warunków formalnych. W związku z tym w przypadku braków w pozwie wniesionym na urzędowym formularzu znajdzie zastosowanie ogólny przepis o brakach w piśmie procesowym (art. 130 kodeksu postępowania cywilnego). Jeżeli więc pozew wniesiony na urzędowym formularzu nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych przewodniczący początkowo wezwie stronę pod rygorem zwrócenia pisma do poprawienia lub uzupełnienia go w terminie tygodniowym. Dopiero po bezskutecznym upływie tego terminu przewodniczący zwróci pismo stronie. W terminie tygodniowym od dnia doręczenia zarządzenia o zwrocie pozwu powód może wnieść go ponownie. Jeżeli pozew nie jest dotknięty brakami wywołuje wówczas skutek od daty pierwotnego wniesienia. Skutek taki nie następuje w razie kolejnego zwrotu pozwu. W związku z tym art. 130[1] paragraf 4 kodeksu postępowania cywilnego dotyczący możliwości ponownego wniesienia przez powoda pisma procesowego w terminie tygodniowym od dnia doręczenia zarządzenia o zwrocie pozwu odnosi się obecnie nie tylko do pism procesowych co do których istnieje obowiązek wniesienia ich na urzędowym formularzu (taki obowiązek istnieje właśnie w postępowaniu uproszczonym), ale także do wszystkich innych pism procesowych. Przepis ten nie dotyczy więc tylko i wyłącznie postępowania uproszczonego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • halusia 2012-08-22 11:07:35

    jako dziadkowie złożyli,smy wniosek,o możliwość widywania się z małoletnimi wnukami.Rodzice dzieci są po rozwodzie.przez dwa lata starszy wnuk(5l)przyjeżdzał do nas w każdy wekend,często ze swoim ojcem,młodszy rzadziej,poniewaz miał wtedy kilka miesięcy,później b.synowa nie chciała go dawać,bo jak twierdziła ,że nas mało zna.od stycznia 2012r ojciec dziecka przebywa za granicą i od tej pory b.synowa utrudnia nam kontaktów z wnukami.Mójsyn,tzn.ojciec dzieci.po dużych perypetiach kontaktuje się z dziećmi telefonicznie,a chciałby u nas na skype,ponieważ narazie nie może przyjechać do Polski.Starszy wnuk jest z nami bardzo związany,ciągle o nas pyta,stąd złożenie tego wniosku.sprawa się ciągle odwleka,bo sprawa z sądu okręgowego została przesłana do Rejonowego,a teraz dostałam wezwanie do usunięcia braków pisma procesowego tzn podać adres jca dzieci i złożyć dodatkowy opis wniosku.nie bardzo wiem co mam zrobic.czy może mi ktoś pomóc?H


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika