Jednym z uprawnień strony wnoszącej powództwo do sądu, jest możliwość cofnięcia pozwu. Jest to przejaw woli powoda w rezygnacji dochodzenia swoich praw. Może być ona wynikiem np. przedstawienia mocnych argumentów przez drugą stronę, które powodowałyby oddalenie powództwa, porozumieniem z pozwanym, czy też spełnieniem przez niego całości roszczenia. Co ważne cofnięcie pozwu może dotyczyć całego roszczenia w nim zawartego lub tylko części.
Kiedy i jak można cofnąć pozew?
Cofnięcie pozwu następuje poprzez złożenie oświadczenia o cofnięciu w piśmie procesowym lub ustnie do protokołu posiedzenia sądu. Można tego dokonać zarówno w trakcie postępowania, jak i także po wydaniu wyroku. Co istotne, do rozpoczęcia rozprawy pozew może być cofnięty bez zezwolenia drugiej strony procesu. Natomiast później powód musi taką zgodę uzyskać chyba że, zrzeknie się on swojego roszczenia.
Jednakże sąd może uznać za niedopuszczalne cofniecie pozwu, gdy okoliczności sprawy wskazują, że dokonana czynność jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa. W razie cofnięcia pozwu poza rozprawą przewodniczący odwołuje wyznaczoną rozprawę i o cofnięciu zawiadamia pozwanego. Gdy skuteczność cofnięcia pozwu zależy od zgody pozwanego, niezłożenie przez niego oświadczenia w tym przedmiocie w powyższym terminie uważa się za wyrażenie zgody.
Jakie skutki wywołuje cofnięcie pozwu?
Pozew cofnięty nie wywołuje żadnych skutków jakie są związane z wytoczeniem powództwa. Zatem np. nie następuje przerwanie biegu przedawnienia roszczenia.
W razie skutecznego cofnięcia powództwa sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania. Natomiast w sprawach z zakresu prawy pracy i ubezpieczeń społecznych, sąd może uznać cofnięcie pozwu za niedopuszczalne także wówczas, gdyby czynność ta naruszała słuszny interes pracownika lub ubezpieczonego.
Obowiązek zwrotu kosztów
W razie cofnięcia pozwu, powód musi liczyć się z faktem, że może być zobowiązany do zwrotu drugiej stronie jej wydatków. Zgodnie bowiem z art. 203 § 2 zd. 2 k.p.c., na żądanie pozwanego powód zwraca mu koszty, jeżeli sąd już przedtem nie orzekł prawomocnie o obowiązku ich uiszczenia przez pozwanego. W sytuacji cofnięcie pozwu poza rozprawą, druga strona może w terminie dwutygodniowym, od dnia jej zawiadomienia o tym fakcie, złożyć sądowi wniosek o przyznanie kosztów.

Potrzebujesz porady prawnej?
Zmiana powództwa wpływa na wysokość opłaty
Powódka domagała się uznania za bezskuteczne wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę. Wartość przedmiotu sporu określiła na kwotę 47.000 zł. Pracodawca podał, że miesięczne wynagrodzenie powódki wynosi 9.000 zł. W toku sprawy powódka zmieniła powództwo i w miejsce roszczenia o przywrócenie do pracy zgłosiła żądanie zasądzenia odszkodowania (...)
Sprawca i ubezpieczyciel odpowiadają in solidum
Powód domagał się od pozwanego zapłaty odszkodowania za skutki wypadku. Pozwany był ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej, a ubezpieczyciel był w procesie interwenientem ubocznym. Wcześniej powód wytoczył powództwo przeciwko ubezpieczycielowi. W tamtym postępowaniu zawarł z ubezpieczycielem ugodę i cofnął pozew ze zrzeczeniem się roszczenia. W ugodzie ustalono, (...)
Wycofać pozew przeciwko pracodawcy - opinia prawna
Stan faktyczny Złożyłam pozew do sądu pracy przeciwko byłemu pracodawcy o wypłatę części wynagrodzenia (nagrody). W odpowiedzi otrzymałam zawiadomienie o terminie rozprawy oraz odpowiedź na mój pozew sporządzoną przez adwokata pracodawcy, który działając w imieniu pozwanego wnosi o ddalenie powództwa w całości oraz o zasądzenie zasadzenie od powódki na rzecz pozwanego kosztów (...)
Czynności procesowe można odwoływać
W sprawie o ustalenie nieistnienia uchwał zgromadzenia wspólników w spółce z o.o. strona pozwana podniosła zarzut zapisu na sąd polubowny. Sąd rozpatrujący sprawę uwzględnił ów zarzut w części - i w tej też części odrzucił pozew. Zażalenie na to postanowienie wniosły obie strony, natomiast już w toku postępowania zażaleniowego strona pozwana cofnęła (...)
W postępowaniu nieprocesowym nie można zrzec się roszczenia
W sprawie o ustanowienie służebności drogi koniecznej, po wydaniu nieprawomocnego postanowienia ustanawiającego służebność, wnioskodawczyni cofnęła wniosek i zrzekła się prawa służebności ustanowionej nieprawomocnym orzeczeniem. Wnioskodawczyni uważała, że ponieważ zrzekła się roszczenia, postępowanie powinno być umorzone, bez względu na stanowisko uczestniczek postępowania, (...)
Sądy gospodarcze mają przyspieszyć
Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz innych ustaw wchodzi w życie 20 marca br. Ma ona na celu usprawnienie i racjonalizację przebiegu postępowania cywilnego, w szczególności w sprawach gospodarczych. Postępowanie w sprawach gospodarczych ma być sprawniejsze i mniej sformalizowane. Poniżej wskażemy ważniejsze z planowanych zmian. Który (...)
Przyspieszenie sądów gospodarczych
Na ostateczne uchwalenie przez Sejm (po wprowadzeniu poprawek przez Senat) czeka rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Ma on na celu usprawnienie i racjonalizację przebiegu postępowania cywilnego, w szczególności w sprawach gospodarczych. Postępowanie w sprawach gospodarczych ma być sprawniejsze i mniej sformalizowane. (...)
Oświadczenie woli - Co to jest i kiedy oświadczenie woli jest nieważne?
Co to jest oświadczenie woli? Każde zachowanie się osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej. Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia (...)
Jak rodzice winni zarządzać majątkiem dziecka?
Władza rodzicielska obejmuje również zobowiązanie rodziców do zarządu majątkiem dziecka. Są oni zobowiązani sprawować zarząd z należytą starannością (artykuł 95 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Zob.: Władza" rodzicielska - prawa i obowiązki rodziców wobec dziecka Skąd najczęściej bierze się majątek dziecka? Źródłem majątku dziecka – który (...)
Klauzule niedozwolone nadal groźne
Wprawdzie afera z pozwami kierowanymi masowo przez jednego z radców prawnych przeciwko właścicielom sklepów internetowych jakby ucichła, jednakże problem nieprzestrzegania prawa i interesów klientów istnieje nadal. W 2011 roku internauci nagłośnili sprawę pozwów kierowanych w imieniu kilku konsumentów przez tarnowskiego radcę prawnego do Sądu Ochrony (...)
Zaprzeczenie ojcostwa po uznaniu dziecka - opinia prawna
Stan faktyczny Dziewczyna, z którą się spotykałem zaszła w ciążę. Gdy dziecko się urodziło wniosła sprawę do sądu o ustalenie ojcostwa. Podstawowe badania krwi nie wykluczyły mnie z grona grupy ojców. W trakcie postępowania w sprawie o ustalenie ojcostwa uznałem dziecko. Twierdzę jednak, że nie jest ono moje. Posiadam informacje, z których wynika, iż w czasie naszej znajomości, (...)
Cofnięcie pozwy po zbyciu wierzytelności
Kto po wszczęciu postępowania scedował dochodzoną w nim należność na osobę trzecią, może cofnąć pozew, chyba że osoba ta wstąpiła w jego miejsce do sprawy(...)Sędzia Grzegorz Misiurek zaznaczył, że wstąpienie do procesu nabywcy wierzytelności w miejsce jej zbywcy wymaga zgody obu stron – nie tylko strony przeciwnej, ale także zgody zbywcy jako powoda. Sędzia powołał się (...)
Nowe koszty sądowe w rozmaitych sprawach cywilnych!
Jakie przepisy należy stosować? Celem obszernej ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest generalna obniżka opłat sądowych. Niektóre jednak sprawy podrożeją. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 2 marca 2006 r. Warto sprawdzić, na wszczynanie jakich spraw lepiej jest poczekać, a z jakimi przyśpieszyć. Nowa ustawa zastąpi dotychczasową ustawę z (...)
Jak uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym?
Czym jest postępowanie nakazowe? Postępowanie nakazowe jest jednym ze szczególnych postępowań procesu cywilnego, którego skutkiem jest wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Uzyskane w ten sposób orzeczenie sądu, ma szczególną moc, nawet bez konieczności nadawania mu klauzuli wykonalności, stąd też osoba na rzecz której zostało wydane takie (...)
Zażalenie - Kiedy przysługuje zażalenie na postanowienie? Jak powinno wyglądać?
Zażalenie w postępowaniu cywilnym jest zwykłym środkiem odwoławczym, który prowadzi do zmiany lub uchylenia postanowienia sądu albo zarządzenia przewodniczącego wydanego w pierwszej instancji. Zażalenie jest tzw. środkiem względnie dewolutywnym - oznacza to, że w zasadzie rozpatrywać je powinien sąd wyższej instancji niż sąd wydający orzeczenie, jednakże są od tej zasady (...)
Elektroniczny pozew przerywa bieg przedawnienia nawet po umorzeniu postępowania
Jeśli pozwany w elektronicznym postępowaniu upominawczym wniesie sprzeciw, nakaz zapłaty traci moc, a sprawa przekazana zostaje do sądu ogólnej właściwości pozwanego. Powód jest wówczas wzywany o uzupełnienie braków pozwu, pod rygorem umorzenia postępowania (art. 505[37] § 1 k.p.c.). W pewnej sprawie pojawiła się wątpliwość, czy pozew wniesiony w elektronicznym (...)
Wyrok zaoczny - Kiedy wydawany jest wyrok zaoczny? Jak się od niego odwołać?
Wyrok zaoczny przeważnie jest wyrokiem uwzględniającym powództwo, może jednak być także wyrokiem je oddalającym. Zaoczny charakter wyroku zależy od braku udziału pozwanego w postępowaniu. Nie jest zatem istotne, czy wyrok został wydany po pierwszym posiedzeniu wyznaczonym na rozprawę, czy też po dalszych posiedzeniach - warunkiem zaocznego charakteru wyroku jest trwały brak (...)
Jak złożyć apelację od wyroku sądu cywilnego?
Apelacja jest podstawowym środkiem odwoławczym. Służy oczywiście do zaskarżania orzeczeń sądów I instancji, konkretnie zaskarżaniu merytorycznemu, czyli korzystamy z niej w sytuacji, gdy nie zgadzamy się z rozstrzygnięciem sądu I instancji. W wyniku postępowania apelacyjnego nie dochodzi oczywiście do powtórzenia całego postępowania sądu I instancji, ale ponowienia i (...)
Od 10 marca 2007 r. zaczyna obowiązywać ustawa z dnia 14 grudnia 2006 r. o zmianie ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Nowelizacja ta ma pomóc przedsiębiorcom przy rozpoczynaniu przez nich działalności gospodarczej, jak również w trakcie jej prowadzenia, zmniejszając koszty sądowe. Przewiduje ona obniżenie kosztów rejestracji w KRS m.in. spółek osobowych (...)
Kiedy możesz ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych oraz adwokata z urzędu?
Jakie są uprawnienia strony zwolnionej od kosztów sądowych w całości lub w części? Strona, która uzyskała zwolnienie od kosztów sądowych lub jest od nich zwolniona z mocy ustawy: nie wnosi opłat sądowych (tzn. wpisu od wniesienia pozwu, czy opłat kancelaryjnych pobieranych od różnego rodzaju dokumentów takich jak odpisy, zaświadczenia) ani też (...)
Zwolnienie od kosztów sądowych
Zwolnienie od kosztów z mocy ustawy Zwolnienie ustawowe uzależnione jest zarówno od rodzaju sprawy jak i od podmiotu, który występuje przed sądem. Z mocy ustawy od obowiązku uiszczania kosztów sądowych zwolnieni są: strona dochodząca ustalenia ojcostwa,( za wyjątkiem oczywistej bezzasadności powództwa, sąd wówczas może obciążyć kosztami ) lub (...)
Wszystko o protokołach w postępowaniu cywilnym...
Uwagi ogólne Zgodnie z art. 157 Kodeksu postępowania cywilnego, z przebiegu posiedzenia jawnego protokolant pod kierunkiem przewodniczącego spisuje protokół. Z posiedzenia niejawnego sporządza się zaś notatkę urzędową, jeżeli nie wydano orzeczenia. Czy sędzia może dyktować protokolantowi treść protokołu? W polskich sądach mogą być stosowane dwa sposoby (...)
Egzamin maturalny w roku 2023 oraz 2024
Co się zmienia? Minister Przemysław Czarnek, wiceminister Dariusz Piontkowski oraz dyrektor CKE Marcin Smolik podczas konferencji prasowej przedstawili najważniejsze zmiany w zasadach organizowania i przeprowadzania egzaminu maturalnego w 2023 i 2024 r. w obu formułach, tj. Formule 2015 i Formule 2023. Podczas konferencji Minister Edukacji i Nauki przypomniał, że tegorocznych maturzystów (...)
Można jeszcze wybrać opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej według skali podatkowej
Skala podatkowa lub inaczej opodatkowanie na zasadach ogólnych, to podstawowa forma opodatkowania działalności gospodarczej. Jeżeli nie wybierzesz innej formy, będziesz płacić podatek dochodowy według stawki 12% oraz 32% od nadwyżki dochodu ponad kwotę 120 tys. zł. ##baner## Co to jest skala podatkowa? Osoby fizyczne, które osiągają przychody z działalności gospodarczej, (...)
Jakie składki na ubezpieczenia społeczne płaci przedsiębiorca?
Jeśli prowadzisz firmę, to musisz płacić składki do ZUS. Przeczytaj, jakie składki musisz płacić za siebie, a jakie – za zatrudnionych pracowników, a także od jakiej podstawy liczy się wysokość składek. ##baner## Którzy przedsiębiorcy muszą płacić składki do ZUS? Musisz płacić składki do ZUS, jeśli jesteś: przedsiębiorcą zarejestrowanym w CEIDG, w tym (...)
Alimenty na dziecko - komu i na jakich zasadach przysługują?
Kiedy rodzice muszą płacić alimenty na dzieci? Prawnym obowiązkiem rodziców jest zapewnienie dziecku środków utrzymania do czasu, aż nie będzie ono w stanie utrzymywać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka pokrywają koszty związane z jego utrzymaniem i wychowaniem (sprawdź artykuł 133 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Jak długo dziecku przysługują (...)
Składka na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców w 2023 r.
W artykule przedstawiono informacje w sprawie podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenie zdrowotne w 2023 r. dla niektórych grup ubezpieczonych. Przedsiębiorcy opodatkowani według skali podatkowej albo podatkiem liniowym płacą składkę zdrowotną proporcjonalną do dochodu, rozliczający się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych płacą składkę zryczałtowaną, (...)
Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia
Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia jest uregulowana w art. 1048-1050 kodeksu cywilnego. Jest ona jedyną dopuszczalną przez polski system prawny umową o spadek po osobie żyjącej. Jak zawrzeć umowę o zrzeczenie się dziedziczenia? Spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. ##baner## Zawarta (...)
Złożenie PIT-2 dla otrzymywania wyższej wypłaty na rękę
Złożenie PIT-2 pozwala zmniejszyć zaliczki na podatek o 300 zł miesięcznie. To wyższa pensja każdego miesiąca. Formularz PIT-2 składa się zazwyczaj tylko raz. Mogą złożyć go nie tylko etatowcy, ale też m.in. zleceniobiorcy, wykonawcy dzieł i osoby na kontraktach. Nowe przepisy pozwalają na stosowanie kwoty wolnej w zaliczkach nawet u trzech płatników jednocześnie. Rozwiązanie (...)
Podjęcie próby ugodowej przed wniesieniem pozwu
Szybkie i bezkompromisowe wniesienie powództwa do sądu nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Brak wcześniejszej rozmowy z dłużnikiem może doprowadzić nie tylko do pogorszenia lub całkowitego zerwania wzajemnych relacji – tak przecież istotnych i pożądanych, w szczególności w obrocie gospodarczym – ale także może skutkować negatywnymi konsekwencjami we wszczętym (...)
Postępowanie odwoławcze w sprawie emerytury lub renty
Jeżeli nie zgadzasz się z decyzją ZUS w sprawie emerytury lub renty, możesz się od niej odwołać. Dowiedz się jak złożyć odwołanie i jak wygląda postępowanie odwoławcze. Jak złożyć odwołanie? Możesz odwołać się od decyzji ZUS do sądu okręgowego - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych (sądu I instancji). Masz na to miesiąc od dnia, w którym ZUS doręczy (...)
Przestój – jako nieplanowana przerwa w pracy
W trakcie nadchodzącego lata może dochodzić do sytuacji, kiedy w niektórych zakładach pracy - np. z uwagi na ograniczenia w dostawie prądu lub też z powodu występujących fal upałów - będzie dochodziło do ingerencji w zakres codziennych obowiązków pracowników poprzez brak możliwości ich wykonywania, mimo pozostawania w dyspozycji pracodawcy, jak i w gotowości (...)
PUE ZUS – obowiązkowy profil dla płatników składek
Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składek ma obowiązek posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Jeśli płatnik do 30 grudnia 2022 r. nie założył samodzielnie konta na PUE ZUS lub nie upoważnił nikogo do dostępu do profilu płatnika, ZUS utworzy mu profil techniczny do 31 stycznia tego roku. Profil ten wymaga aktywacji przez płatnika. Co, gdy płatnik nie (...)
500+ na nowy okres świadczeniowy
Od kiedy składać wnioski o świadczenie 500+ na nowy okres świadczeniowy? Od 1 lutego 2023 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o świadczenie wychowawcze 500+ na nowy okres świadczeniowy. Nowy okres świadczeniowy trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. ##baner## Wnioski o 500+ na nowy okres świadczeniowy dostępne od 1 lutego 2023 r. Świadczenie wychowawcze przysługuje (...)
Dziedziczenie ustawowe, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy po zmarłym?
Kiedy następuje dziedziczenie ustawowe? Dziedziczenie ustawowe ma miejsce w sytuacji gdy, spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu oraz gdy osoby powołane do spadku nie chcą lub nie mogą być spadkobiercami (bo np. zmarły przed otwarciem spadku). W razie powołania spadkobierców w drodze testamentu tylko w stosunku do części spadku, również pozostała część podlega ustawowym (...)
Oświadczenia i wnioski mające wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych
Objaśnienia podatkowe Objaśnienia podatkowe MF z 30 grudnia 2022 r. dotyczą oświadczeń i wniosków mających wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (dalej:zaliczka lub zaliczki), które obliczają i pobierają płatnicy tego podatku. Poniżej wskazano, co z nich wynika. Objaśnienia zawierają ogólne wyjaśnienia na temat podmiotów (...)
Wsparcie odbiorców energii elektrycznej w 2023
Dowiedz się, na jakie wsparcie mogą liczyć odbiorcy energii elektrycznej w 2023 r., na podstawie ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie (...)
Dokumenty rozliczeniowe za 2022 r niezbędne do obliczenia składki zdrowotnej
Dokumenty rozliczeniowe za 2022 r. i terminy przekazania ewentualnych korekt Od stycznia 2022 r. przedsiębiorcy mają obowiązek ustalania składki na ubezpieczenie zdrowotne na nowych zasadach. W zależności od formy opodatkowania, jaką stosują w danym roku, muszą uwzględnić osiągnięty przychód lub dochód z prowadzonej działalności. Dane dotyczące składki na (...)
Prowadzisz działalność gospodarczą - możesz opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru, której wysokość będzie zależeć od Twoich dochodów z działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym (czyli za 2022 r.). Jakie dokumenty zgłoszeniowe musisz złożyć, jeśli chcesz skorzystać z „małego ZUS plus” W 2022 (...)
Od 13 lutego 2023 roku w Unii Europejskiej nastąpi elektronizacja wewnątrzwspólnotowych przemieszczeń wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą. W związku z tym, żeby dokonać nabycia wewnątrzwspólnotowego lub dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą, będziesz musiał posiadać odpowiednio numer akcyzowy uprawnionego odbiorcy (...)