Stan faktyczny
Czy publikowanie moich, tych samych wyników badań lub ich fragmentów w kilku artykułach ukazujących się w różnych czasopismach lub materiałach konferencyjnych jest plagiatem lub autoplagiatem? Nie łączy mnie żadna umowa z wydawnictwem, w którym publikowane były moje artykuły. Nie podpisywałem żadnej umowy, w której ujęte byłoby zastrzeżenie, że moje prace będą publikowane tylko w danym wydawnictwie, czy na danej konferencji. Uczelnia nie płaciła za wyniki opublikowane w artykułach lub na konferencjach.
Opinia prawna:
Niniejsza opinia została sporządzona na podstawie:
Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r.
W przedstawionym pytaniu należy rozróżnić dwie sytuacje. Pierwsze, gdy Pan (autor publikacji) zamierza publikować ten sam artykuł w kilku różnych pismach. Druga sytuacja, to taka, gdy osoba trzecia publikuje Pańskie artykuły. Ze sposobu sformułowania pytania można odnieść wrażenie, iż chodzi o sytuację pierwszą, gdy to Pan ma zamiar publikować takie same wyniki swoich badań w różnych artykułach lub materiałach konferencyjnych.
Do artykułów zawierających publikacje naukowe stosuje się przepisy Ustawy i prawie autorskim i prawach pokrewnych. (art. 1.1. oraz art. 1.2.1) ). O ile w/w ustawa nie stanowi inaczej, prawa autorskie (osobiste i majątkowe) przysługują twórcy. Natomiast zgodnie z art. 17 ustawy, o ile ustawa nie stanowi inaczej, „twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji, oraz do wynagrodzenia...". Zgodnie z w/w artykułami, o ile nie zachodzą szczególne okoliczności, twórca ma prawo do publikowania wyników swoich badań w kilku różnych artykułach, które ukazują się w różnych czasopismach.
Należy wziąć jednak pod uwagę, iż w praktyce wydawniczej każda publikacja wiąże się z udzieleniem prawa wydawcy takiego artykułu (książki, czasopisma, materiałów pokonferencyjnych).
W razie przeniesienia praw autorskich majątkowych do artykułu na wydawcę, bądź udzielenia licencji wyłącznej takiemu wydawcy, nie jest możliwe opublikowanie tego samego artykułu w różnych czasopismach. Jedynie w przypadku udzielenia wydawcy licencji niewyłącznej, będzie możliwe opublikowanie go również w innych czasopismach. Oczywiście uwagi powyższe dotyczą powtórnej (równoległej) publikacji tych samych artykułów. Inne opracowania dotyczące tego samego tematu (tych samych badań) mogą być bez przeszkód publikowane u innego wydawcy.
W tym konkretnym przypadku zakładamy, iż pomiędzy Panem a wydawcą wyników Pana badań nie istnieje żaden stosunek prawny. Publikacja tych wyników nastąpiła przez Uczelnię, dla której Pan pracuje.
Możliwe są zatem następujące przypadki.
Prawa autorskie pracownika
Po pierwsze, należy wyjść od normy, którą statuuje art. 12.1 ustawy. Zgodnie z tym artykułem, o ile ustawa lub umowa o pracę nie stanowią inaczej, to pracodawca, którego pracownik stworzył w ramach wykonywania obowiązków wynikających ze stosunku pracy utwór, nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron. Należy przy tym podkreślić, że w umowie o pracę powinno znaleźć się oznaczenia pól eksploatacji, do których będą przysługiwać pracodawcy autorskie prawa majątkowe. Jeśli w umowie nie ma takiego oznaczenia, określenie które pola eksploatacji przysługują pracodawcy będzie zależało od zakresu działania pracodawcy oraz od charakteru utworu.
W przypadku utworów - publikacji naukowych, które są objęte hipotezą art. 14 (a więc powstałe w ramach wykonywania obowiązków ze stosunku pracy w instytucji naukowej) norma wyrażona art. 12 ustawy jest wyłączona, gdyż art. 14 jest przepisem szczególnym, który wyłącza stosowanie art. 12. Dotyczyć to będzie m.in. prac doktorskich, habilitacyjnych.
Prawa autorskie instytucji naukowej
Wyrażona w art. 14 norma przyznaje instytucji naukowej (m.

Potrzebujesz porady prawnej?
Zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów do honorarium autorskiego
Interpretacja MF Minister Finansów w dniu 15 września 2020 r. wydał interpretację ogólną Nr DD3.8201.1.2018. Wynika z niej, że na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów z (...)
Stypendia - jaką pomoc materialną mogą otrzymać studenci i doktoranci w roku akademickim 2018/2019?
Pomoc materialna dla studentów w roku akademickim 2018/2019 Oprócz przepisów powszechnie obowiązujących, przyznawanie pomocy materialnej dla studentów finansowanej z budżetu państwa reguluje także szczegółowy regulamin ustalania wysokości, przyznawania (...)
Nawet do 5390 zł miesięcznie dla wybitnych młodych naukowców w 2019 r.
Już od 2 maja można składać wnioski o przyznanie stypendium dla wybitnych młodych naukowców wykazujących się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej. Nabór potrwa do 31 maja 2019 r. ##baner## Młody naukowiec, czyli kto? Zgodnie z definicją wprowadzoną (...)
Naruszenie przez pracodawcę osobistych i majątkowych praw autorskich - opinia prawna
Stan faktyczny 4 lata temu pracowałem dla ogromnej firmy (doskonale prosperującej) w Polsce. W związku ze swoim wykształceniem (3 studia wyższe) i zainteresowaniami próbowałem się przenieść do działu planowania finansowego. W tym celu poza godzinami pracy (używając starych danych firmy, (...)
Nabycie niektórych rodzajów usług i praw a koszty
Koszty uzyskania przychodów związanych z nabyciem niektórych rodzajów usług i praw Poniższe wyjaśnienie dotyczy nowych przepisów art. 15e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, które weszły w życie 1 stycznia 2018 (...)
Tzw. ustawa 2.0 wprowadza reformę szkolnictwa wyższego. To m.in. zmiany w przepisach dotyczących ustroju i organizacji uczelni oraz zasad finansowania systemu szkolnictwa wyższego i nauki. Wejście w życie ustawy ma podnieść jakość i przydatność kształcenia na studiach wyższych. Konstytucja (...)
Stan faktyczny Prowadzę obecnie jednoosobowo, firmę komputerową zwaną dalej PRACOWNIĄ. Dla firmy zwanej dalej ZLECENIOBIORCA, na jego zlecenie i zgodnie z podpisanymi umowami, zostało napisanych kilkanaście systemów informatycznych w języku programowania COBOL (na który to (...)
Czyje prawo po przekształceniu z lokatorskiego we własnościowe - opinia prawna
Stan faktycznyW 1977 r. jako członek Spółdzielni Mieszkaniowej uzyskałem przydział mieszkania na zasadach lokatorskich. W 1978 r. ożeniłem się i żona wprowadziła się do mnie. Na początku lat 90-tych wystąpiłem do Spółdzielni o przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu (...)
Jaki jest charakter prawny listu intencyjnego? - opinia prawna
Stan faktyczny Jakiś czas temu z firmą, z którą współpracuję podpisałem list intencyjny. Zawiera on takie określenia jak: "Zleceniodawca zobowiązuje się do wykonywania usług informatycznych". Porozumienie to wspomina także o karze umownej. Z powodu zmiany miejsca zamieszkania (...)
Stypendium dla wybitnych młodych naukowców
Od 1 grudnia do 31 grudnia 2022 r. można składać wnioski o przyznanie stypendium dla wybitnych młodych naukowców wykazujących się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej. Nawet 5 390 zł miesięcznie może otrzymać wybitny młody naukowiec Od 1 grudnia br. można składać (...)
Ciekawy przykład przedmiotu prawa autorskiego - opinia prawna
Stan faktycznySzkoła zatrudniła mnie na stanowisko nauczyciela zajęć pozalekcyjnych. Poza normalnym prowadzeniem zajęć stworzyłam niemal godzinny zupełnie niepowtarzalny program mojego pomysłu. Program ten opracowywałam sama, poza godzinami pracy. Przypadkowo dowiedziałam się, że nauczycielka, (...)
Lista otwieranych zawodów. Zobacz, jak na tym zyskasz
Koniec z egzaminami na detektywa, pilota wycieczek, bibliotekarza czy taksówkarza. Rząd ułatwi dostęp do prawie 50 profesji. Wszystko za sprawą przygotowanego projektu, który przedstawiło już Ministerstwo Sprawiedliwości. - Wyjmujemy pierwszą cegłę w murze przywilejów, (...)
Prawa autorskie pracownika czy pracodawcy - opinia prawna ( Stan prawny na 6 września 2004 r.)
Stan faktyczny: Szkoła zatrudniła mnie na stanowisko nauczyciela zajęć pozalekcyjnych na 8/18 etatu i wznawiała umowy przez dwa lata po czym termin umowy wygasł. Po za normalnym prowadzeniem zajęć tj. nauki tańca i śpiewu stworzyłam niemal godzinny program tj. układy choreograficzne (...)
Czym jest informacja publiczna?
Co jest informacją publiczną? Informacja publiczna jest pojęciem ustawowym, zawartym w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. Ustawa o dostępie do informacji publicznych stanowi wykonanie art. 61 Konstytucji RP. Zasada dostępu do informacji publicznej Ogólną (...)
Wniesienie praw autorskich jako aportu do spółki z o.o. - opinia prawna
Stan faktyczny Udziałowiec spółki z o.o. (100% udziałów) zamierza wnieść do spółki majątkowe prawa autorskie (program komputerowy). Spółka będzie udzielać licencji na korzystanie z oprogramowania osobom trzecim. Udziałowiec jest zainteresowany otrzymywaniem 30% z zysku pochodzącego (...)
Reforma szkolnictwa wyższego i nauki
Konstytucja dla Nauki Po przyjęciu przez Radę Ministrów projektu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wraz z projektem ustawy Przepisy wprowadzające ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, trafią one pod obrady Sejmu. Obydwa projekty przygotowało Ministerstwo Nauki (...)
Prawa autorskie wspólników czy spółki cywilnej - opinia prawna
Stan faktycznyPrzedmiotem działalności wspólników spółki cywilnej jest opracowywanie i oferowanie klientom programów komputerowych. Niektóre z tych programów pisane były samodzielnie przez jednego ze wspólników, pozostałe przy niewielkim udziale (...)
Czym zajmuje się Rada Europy? Rada Europy powstała w 1949 roku. Jest to międzyrządowa organizacja, która stawia sobie za cel: osiągnięcie większej jedności między państwami członkowskimi, ochronę i upowszechnianie praw człowieka, pluralizmu demokratycznego i rządów (...)
Stan faktyczny Mój pracownik zwolnił się i rozpoczął prowadzenie działalności konkurencyjnej. Rozpoczął sprzedawanie tego samego co ja, a jest to asortyment dość szczególny (oprogramowanie antywirusowe). Czy mogę i są ku temu podstawy podać go do sądu, że rozpoczął działalność (...)
Opodatkowanie praw autorskich - opinia prawna
Stan faktyczny Niemiecki kontrahent, z którym mamy umowę o stałej współpracy, wypożyczył nam program AutoCad do konstruowania wyrobów, które produkujemy. Jako potwierdzenie otrzymaliśmy pismo stwierdzające oddanie programu do dyspozycji naszej firmie (nie została określona wartość programu, (...)