Gwarancje spłaty kredytów MŚP

Stworzenie trwałego, systemowego instrumentu wsparcia rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw przy wykorzystaniu gwarancji spłaty kredytów, opartego na Krajowym Funduszu Gwarancyjnym to jeden z celów nowelizacji ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa.

Czego dotyczą zmiany?

Nowelizacja wprowadzona ustawą z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne oraz niektórych innych ustaw wprowadza do systemu prawnego nowy model finansowania gwarancji i poręczeń, stanowiących pomoc publiczną lub pomoc de minimis, udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego przedsiębiorcom z sektora mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców. Nowo tworzony system wsparcia będzie oparty na Krajowym Funduszu Gwarancyjnym. Krajowy Fundusz Gwarancyjny ma być trwałym, systemowym instrumentem wspierania rozwoju przedsiębiorców przy wykorzystaniu poręczeń i gwarancji spłaty kredytów. Fundusz ten ma stanowić źródło pokrywania kosztów i wydatków związanych z udzielanymi poręczeniami i gwarancjami.

Porady prawne

Ustawodawca zmienia zasady finansowania wydatków i kosztów z tytułu udzielonych poręczeń i gwarancji, stanowiących pomoc publiczną lub pomoc de minimis. Zmiany ustawowe zmierzają do tego, żeby:

  • zamiast programu udzielania gwarancji de minimis odnawianego kolejnymi rozporządzeniami ministra właściwego do spraw finansów publicznych pojawił się system zapewniający przedsiębiorcom trwały, stabilny dostęp do preferencyjnych gwarancji, umożliwiający planowanie wykorzystania instrumentów gwarancyjnych w strategicznej perspektywie, przy jednoczesnym utrzymaniu wolumenu udzielanych gwarancji na poziomie zbliżonym do lat ubiegłych,
  • zamiast budżetowego finansowania całości wydatków i kosztów z tytułu udzielonych poręczeń i gwarancji stanowiących pomoc publiczną lub pomoc de minimis stworzone zostało finansowe połączenie środków uwolnionych z instrumentów finansowych programów operacyjnych szczebla centralnego obecnej i minionej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, środków realokowanych z kapitałów Banku Gospodarstwa Krajowego oraz ewentualnej, dobrowolnej partycypacji interesariuszy w dowolnym przedziale czasowym.

Kiedy zmiany wchodzą w życie? 

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.

 



A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika