PE odroczył decyzję o udzieleniu absolutorium z wykonania budżetu przez Radę

Parlament Europejski odroczył decyzję o udzieleniu absolutorium z wykonania budżetu przez Radę Ministrów UE za 2007 rok. 571 posłów głosujących za (przy 41 przeciwnych i 21 wstrzymujących się) uznało, że administracyjne wydatki Rady Unii Europejskiej budzą wątpliwości, dlatego Parlament powinien mieć silniejszy nadzór nad tymi pieniędzmi.

Działania Rady

Posłowie już w 2002 roku zwracali uwagę, że wydatki Rady Ministrów na działania administracyjne mają charakter wydatków na działania operacyjne, w takich obszarach jak polityka zagraniczna, bezpieczeństwo i obrona, wymiar sprawiedliwości i sprawy wewnętrzne. Parlament uważa, że te wydatki Rady powinny podlegać takiej samej kontroli w ramach procedury budżetowej, jak wydatki innych instytucji europejskich.

Porady prawne

Posłowie wyrażają ubolewanie, że w przeciwieństwie do innych instytucji, Rada nie przekazuje Parlamentowi rocznego sprawozdania ze swojej działalności. W rezolucji posłowie wymieniają wcześniejsze prośby kierowane do Rady o udzielenie informacji na temat wykonania budżetu i pytania poselskie dotyczące budżetu Rady.

 

Budżet ogólny UE

Posłowie zauważają, że 80% budżetu Unii Europejskiej jest administrowane przez państwa członkowskie, a Europejski Trybunał Obrachunkowy po raz 14 z rzędu nie był w stanie wydać deklaracji potwierdzenia wiarygodności wydatków państw członkowskich. Parlament od dawna popiera inicjatywy niektórych państw członkowskich dotyczące opracowania i opublikowania oświadczeń krajowych, poddanych audytowi przez krajowe organy kontrolne.

 

Rumunia i Bułgaria

Posłowie poparli czasowe zawieszenie części funduszy dla Bułgarii i Rumunii i zażądali sprawozdania od Komisji w sprawie aktualnej sytuacji w zakresie zarządzania i kontroli funduszy przez Bułgarie za okres do 15 lipca 2009 roku. Posłowie uważają, że Komisja Europejska nie oceniła właściwie zdolności przyjęcia funduszy unijnych przez te dwa kraje i w związku z tym jej działania wprowadziły w błąd Parlament Europejski i rządy Bułgarii i Rumunii.

 

Parlament Europejski

Posłowie udzielili absolutorium z wykonania budżetu PE, ale przyjęli kilka zaleceń. Zauważyli, że dobrowolny fundusz emerytalny na koniec 2007 zamknął się deficytem w wysokości 30,92 mln euro. Posłowie uważają, że w obecnej sytuacji gospodarczej Parlament w żadnym razie nie przekaże jakichkolwiek środków z budżetu na pokrycie tego deficytu.

Prezydium Parlamentu Europejskiego zadecydowało wcześniej o podniesieniu granicy wieku emerytalnego z 60 do 63 lat, zniesienia możliwości wcześniejszego przechodzenia na emeryturę lub możliwości jednorazowego wypłacania 25% zgromadzonego kapitału.

Posłowie zwrócili się do Sekretarza Generalnego PE o dokonanie analizy kosztów wynikających z prowadzenia działalności parlamentarnej w siedzibach w Brukseli i Strasburgu oraz zażądali niezależnego sprawozdania w sprawie wielkości emisji CO2 wynikających z konieczności podróżowania każdego roku na 12 sesji plenarnych do Strasburga.

 

Inne wydatki

Parlament przyjął także szereg zaleceń dotyczących wydatków na rolnictwo, fundusze strukturalne, badania naukowe oraz wsparcie dla organizacji pozarządowych.

 

Kontekst

Kontrola wydatków UE jest jednym z najważniejszych zadań Parlamentu. Dziesięć lat temu, ta sama procedura uruchomiła łańcuch wydarzeń, które doprowadziły do jednego z najbardziej dramatycznych momentów w historii UE - zbiorowej rezygnacji Komisji Europejskiej. Komisja kierowana przez Jacques Santera została zmuszona do dymisji w marcu 1999, gdy stało się jasne, że utraciła definitywnie zaufanie Parlamentu w kwestii zarządzania finansami UE. 

Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska, 23.04.2009


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika