5.12.2016
Zespół
e-prawnik.pl
Spółka cywilna, jako umowa prawa cywilnego między wspólnikami będącymi co do zasady przedsiębiorcami, nie ma zdolności upadłościowej. Polski system prawa odmawia jej statusu przedsiębiorcy. Przedsiębiorcami są jednak jej wspólnicy i oni mają zdolność upadłościową.
Jak przebiega postępowanie upadłościowe spółki cywilnej?
Postępowanie" upadłościowe reguluje ustawa - Prawo upadłościowe . Od 2016 przepisy zniosły podziału na upadłość układową i likwidacyjną. W miejsce tej pierwszej wstąpiło postępowanie restrukturyzacyjne. Z kolei upadłość likwidacyjna przyjęła ogólną nazwę upadłość - która jest przedmiotem niniejszego artykułu.
Ustawa stanowi, iż upadłość ogłasza się w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny. Dłużnika uważa się natomiast za niewypłacalnego, gdy nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Pomimo istnienia wskazanej niewypłacalności, sąd oddali wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania lub wystarcza jedynie na zaspokojenie tych kosztów. Nadto sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli nie ma zagrożenia utraty przez dłużnika zdolności do wykonywania jego wymagalnych zobowiązań pieniężnych w niedługim czasie.
Dłużnik jest obowiązany, nie później niż w terminie 30 dni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości, zgłosić w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości. W razie uchybienia temu terminowi ponosi się odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną wskutek niezłożenia wniosku w terminie - chyba że uchybienie jest niezawinione.
Wniosek o ogłoszenie upadłości spółki cywilnej
Wniosek w omawianym przedmiocie należy złożyć do sądu właściwy dla głównego ośrodka podstawowej działalności dłużnika. Sądem upadłościowym jest sąd rejonowy - sąd gospodarczy
Wniosek o ogłoszenie upadłości powinien zawierać:
- imię i nazwisko dłużnika albo jego nazwę oraz numer PESEL
- wskazanie miejsca, w którym znajduje się główny ośrodek podstawowej działalności dłużnika
- wskazanie okoliczności, które uzasadniają wniosek i ich uprawdopodobnienie;
- informację, czy dłużnik jest uczestnikiem podlegającego prawu polskiemu lub prawu innego państwa członkowskiego systemu płatności lub systemu rozrachunku papierów wartościowych w rozumieniu ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o ostateczności rozrachunku w systemach płatności i systemach rozrachunku papierów wartościowych oraz zasadach nadzoru nad tymi systemami (Dz. U. z 2010 r. Nr 112, poz. 743, z późn. zm.) lub niebędącym uczestnikiem podmiotem prowadzącym system interoperacyjny w rozumieniu tej ustawy;
- informację, czy dłużnik jest spółką publiczną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 185, poz. 1439, z 2010 r. Nr 167, poz. 1129 oraz z 2012 r. poz. 836).

Ponadto do wniosku należy dołączyć:
- aktualny wykaz majątku z szacunkową wyceną jego składników;
- bilans sporządzony dla celów tego postępowania, na dzień nie późniejszy niż trzydzieści dni przed dniem złożenia wniosku;
- spis wierzycieli z podaniem ich adresów i wysokości wierzytelności każdego z nich oraz terminów zapłaty, a także listę zabezpieczeń dokonanych przez wierzycieli na jego majątku wraz z datami ich ustanowienia;
- oświadczenie o spłatach wierzytelności lub innych długów dokonanych w terminie sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku;
- spis podmiotów zobowiązanych majątkowo wobec dłużnika wraz z adresami, z określeniem wierzytelności, daty ich powstania i terminów zapłaty;
- wykaz tytułów egzekucyjnych oraz tytułów wykonawczych przeciwko dłużnikowi;
- informację o postępowaniach dotyczących ustanowienia na majątku dłużnika hipotek, zastawów, zastawów rejestrowych i zastawów skarbowych oraz innych obciążeń podlegających wpisowi w księdze wieczystej lub w rejestrach, jak również o prowadzonych innych postępowaniach sądowych lub administracyjnych dotyczących majątku dłużnika;
- informację o miejscu zamieszkania reprezentantów spółki lub osoby prawnej i likwidatorów, jeżeli są ustanowieni.
Jeżeli dłużnik nie może dołączyć do wniosku dokumentów, o których mowa wyżej, powinien podać przyczyny ich niedołączenia oraz je uprawdopodobnić.
Masa upadłości
Z dniem ogłoszenia upadłości majątek upadłego (dłużnika) staje się masą upadłości, która służy zaspokojeniu wierzycieli upadłego. Sam upadły ma obowiązek udzielać informacji i pomocy właściwym organom (syndykowi, bądź zarządcy).
Nie wchodzi do masy upadłości:
1) mienie, które jest wyłączone od egzekucji według przepisów ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 101, z późn. zm.);
2) wynagrodzenie za pracę upadłego w części niepodlegającej zajęciu;
3) kwota uzyskana z tytułu realizacji zastawu rejestrowego lub hipoteki, jeżeli upadły pełnił funkcję administratora zastawu lub hipoteki, w części przypadającej zgodnie z umową powołującą administratora pozostałym wierzycielom.
Ponadto mienie przeznaczone na pomoc dla pracowników upadłego i ich rodzin, stanowiące zgromadzone na odrębnym rachunku bankowym środki pieniężne zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, tworzonego na podstawie przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, wraz z przypadającymi po ogłoszeniu upadłości kwotami pochodzącymi ze zwrotu udzielonych pożyczek na cele mieszkaniowe, wpłatami odsetek bankowych od środków tego funduszu oraz opłatami pobieranymi od korzystających z usług i świadczeń socjalnych finansowanych z tego funduszu organizowanych przez upadłego, nie wchodzi w skład masy upadłości. Składniki tego mienia oznaczy sędzia-komisarz.
Konsekwencja ogłoszenia upadłości jest utrata zarządu majątkiem przez upadłego - rolę tę przejmuje syndyk. Skutki ogłoszenia upadłości względem zobowiązań (zawartych umów, np. najmu, leasingu) upadłego regulowane są zależne od ich rodzaju. Przeważnie wygasają bądź zostają utrzymane w mocy, a organ egzekucyjny może je w określonych wypadkach wypowiedzieć. W trakcie postępowania upadłościowego dopuszczalne jest zawarcie układu z wierzycielami, odpowiedni wniosek mogą zgłosić upadły, wierzyciel oraz syndyk.
Po ogłoszeniu upadłości syndyk niezwłocznie przystępuje do spisu inwentarza i oszacowania masy upadłości oraz sporządzenia planu likwidacyjnego. Syndyk składa sędziemu-komisarzowi spis inwentarza wraz z planem likwidacyjnym w terminie trzydziestu dni od dnia ogłoszenia upadłości. Plan likwidacyjny określa proponowane sposoby sprzedaży składników majątku upadłego, w szczególności sprzedaży przedsiębiorstwa, termin sprzedaży, preliminarz wydatków oraz ekonomiczne uzasadnienie dalszego prowadzenia działalności gospodarczej.
Po likwidacji majątku kolejnym krokiem jest ustalenie planu spłaty. W postanowieniu o ustaleniu planu spłaty wierzycieli sąd określa, w jakim zakresie i w jakim czasie, nie dłuższym niż trzydzieści sześć miesięcy, upadły jest obowiązany spłacać zobowiązania uznane na liście wierzytelności a niewykonane w toku postępowania upadłościowego na podstawie planów podziału oraz jaka część zobowiązań upadłego powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości zostanie umorzona po wykonaniu planu spłaty wierzycieli. Po wykonaniu przez upadłego obowiązków określonych w planie spłaty wierzycieli sąd wydaje postanowienie o stwierdzeniu wykonania planu spłaty i umorzeniu zobowiązań upadłego powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości i niezaspokojonych w wyniku wykonania planu spłaty wierzycieli.
Oczywiście opisaną wyżej procedure musi przejść każdy ze wspólników.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 28.02.2003 r. Prawo upadłościowe (tekst jednolity: Dz. U. z 2015 r. poz. 233)

Potrzebujesz porady prawnej?
Co przewiduje ustawa o zarzÄ…dzie sukcesyjnym w firmach jednoosobowych? Nowe przepisy wychodzÄ… naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowiÄ… ogromnÄ… wiÄ™kszość polskich przedsiÄ™biorstw. DziÄ™ki tym rozwiÄ…zaniom, w przypadku Å›mierci przedsiÄ™biorcy, jego firma bÄ™dzie mogÅ‚a (...)
Kiedy należy zgłosić wniosek o upadłości spółki
Fundusz Gwarantowanych ÅšwiadczeÅ„ Pracowniczych wytoczyÅ‚ powództwo o zapÅ‚atÄ™ przeciwko czÅ‚onkom zarzÄ…du spóÅ‚ki z ograniczonÄ… odpowiedzialnoÅ›ciÄ… na podstawie art. 299 Kodeksu spóÅ‚ek handlowych. W przepisie tym przewidziana jest odpowiedzialność odszkodowawcza czÅ‚onków (...)
Podstawy ogłoszenia upadłości
InstytucjÄ™ upadÅ‚oÅ›ci wprowadzono do systemu prawa, aby zabezpieczyć interesy wierzycieli danego podmiotu, gdy pojawia siÄ™ możliwość, że nie otrzymajÄ… zwrotu należnych im wierzytelnoÅ›ci. PostÄ™powanie upadÅ‚oÅ›ciowe dąży do szybkiego zaspokojenia wierzycieli i ochrania zwÅ‚aszcza niektóre (...)
W jakich przypadkach następuje wykluczenie dostawców (wykonawców)? Z ubiegania się o udzielenie zamówienia publicznego wyklucza się: Dostawców lub wykonawców, którzy w ciągu ostatnich 3 lat przed wszczęciem postępowania wyrządzili szkodę nie wykonując zamówienia lub wykonując (...)
Odpowiedzialność wspólników za długi spółki cywilnej - opinia prawna
Stan faktyczny Miałem 10% udziału w spółce cywilnej, która działała do końca 1998 roku, 90% miał wspólnik. W pewnym momencie zaczęły się problemy finansowe, musieliśmy ograniczyć zatrudnienie, zwolnić 8 osób. Działalność została wyrejestrowana w grudniu 1998 roku. Zakończyliśmy (...)
Odpowiedzialność majątkowa członków zarządu spółek prawa handlowego
Odpowiedzialność materialna czÅ‚onków zarzÄ…du spóÅ‚ek prawa handlowegoCzÅ‚onkowie zarzÄ…dów spóÅ‚ek prawa handlowego majÄ… szeroki zakres kompetencji i daleko posuniÄ™tÄ… niezależność w sprawowaniu swych funkcji. Niejednokrotnie za peÅ‚nienie obowiÄ…zków (...)
Rozwiązanie spółki cywilnej dwuosobowej w razie wystąpienia wspólnika a kwestie podatkowe
NSA stwierdził, że na gruncie przepisów o podatku od towarów i usług nie jest możliwe kontynuowanie tożsamości podmiotowej w przypadku podmiany wspólnika w Spółce cywilnej dwuosobowej. Wystąpienie jednego z dwóch wspólników Spółki cywilnej uzasadnia przyjęcie poglądu, że spółka (...)
Oddalenie wniosku o upadłość a odpowiedzialność członka zarządu - opinia prawna
Stan faktycznyW styczniu ZarzÄ…d firmy "X" sp. z o.o. zÅ‚ożyÅ‚ wniosek do sÄ…du rejonowego o upadÅ‚ość - mimo że nie zaprzestaÅ‚ dokonywania pÅ‚acenia zobowiÄ…zaÅ„. Jednak zobowiÄ…zania przewyższaÅ‚y należnoÅ›ci i wartość majÄ…tku firmy jak również kapitaÅ‚ zakÅ‚adowy 550.000 (...)
Spółka cywilna - Zasady funkcjonowania, wady i zalety spółki cywilnej
SpóÅ‚ka cywilna nie jest przedsiÄ™biorcÄ… w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej. Status ten przysÅ‚uguje natomiast jej wspólnikom. SpóÅ‚ka cywilna nie posiada podmiotowoÅ›ci prawnej - wszelkie prawa i obowiÄ…zki zaciÄ…gane sÄ… nie w imieniu (...)
Spółka cywilna. Można zastąpć nieżyjącego wspólnika
W przypadku dwuosobowej spółki cywilnej, gdy umiera jeden ze wspólników spółka ulega rozwiązaniu, a żyjący wspólnik sporządza spis z natury i składa zgłoszenia o zakończeniu jej istnienia. Można jednak tego uniknąć. Istotą funkcjonowania każdej spółki cywilnej jest osobista współpraca (...)
Wpływ ogłoszenia upadłości małżonka na stosunki majątkowe małżeńskie
Dla osób pozostajÄ…cych w zwiÄ…zku małżeÅ„skim ogÅ‚oszenie upadÅ‚oÅ›ci przedsiÄ™biorstwa jednego z małżonków rodzi poważne skutki prawne nie tylko w sferze wykonywania dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej upadÅ‚ego małżonka ale również w sferze majÄ…tkowego ustroju małżeÅ„skiego. (...)
Zakładanie spółki cywilnej - Kto i w jaki sposób może założyć spółkę cywilną?
SpóÅ‚ki cywilne sÄ… uregulowane w kodeksie cywilnym. Za przedsiÄ™biorcÄ™ uważa siÄ™ jednak nie samÄ… spóÅ‚kÄ™, lecz wszystkich jej wspólników z osobna. Kto i w jaki sposób może zaÅ‚ożyć spóÅ‚kÄ™ cywilnÄ…? SpóÅ‚ka cywilna jest umowÄ…, w której (...)
Wspólnicy pewnej spółki cywilnej posiadali zezwolenie na prowadzenie aptek i punktu aptecznego. Spółka cywilna zostaÅ‚a przeksztaÅ‚cona w spółkÄ™ komandytowÄ… (na podstawie art. 551 § 2 k.s.h.). Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny, Główny Inspektor Farmaceutyczny oraz Wojewódzki SÄ…d (...)
Odpowiedzialność cywilna dłużnika - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.
Na poczÄ…tku tej porady należy przedstawić relacjÄ™ dÅ‚ug – odpowiedzialność i okreÅ›lić jakie sÄ… rodzaje odpowiedzialnoÅ›ci, aby dalsze wywody byÅ‚y zrozumiaÅ‚e. Odpowiedzialność osobista i rzeczowa. Odpowiedzialność wiąże siÄ™ z obowiÄ…zkiem pokrycia dÅ‚ugu, z przymusowÄ… realizacjÄ… (...)
Spółka cywilna a podatek od nieruchomości
W Å›wietle art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opÅ‚atach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 ze zm.) podatnikiem podatku od nieruchomoÅ›ci sÄ… wspólnicy spóÅ‚ki cywilnej, a nie spóÅ‚ka cywilna. - TakÄ… uchwałę w skÅ‚adzie 7 sÄ™dziów (...)
Poręczenie spłaty kredytów udzielonych spółce z o.o. w upadłości - opinia prawna
Stan faktyczny Wspólnie z żoną jesteśmy wspólnikami i zarządem sp. z o. o. Spółka jest w upadłości likwidacyjnej. Poręczaliśmy spółce kredyty jak i zabezpieczaliśmy je hipoteką na prywatnej nieruchomości. Obecnie mamy kupca na tą nieruchomość. Bank udzielił spółce 3 kredytów. (...)
Zabezpieczenie majÄ…tku upadÅ‚ego zabezpieczeniem interesów wierzyciela – opinia prawna
Stan faktyczny W sierpniu 2003 r. złożyłem wniosek o upadłość spółki z o.o. W wyniku prowadzonego postępowania spółka zapłaciła mi zobowiązania na kwotę 120 tys. zł, cały czas podkreślając, że nie są one wymagalne. Sąd nie wiedział o tym, że Spółka spłaciła swoje zobowiązania (...)
Ten artykuÅ‚ jest nieaktualny. Proponujemy zapoznanie siÄ™ z nastÄ™pujÄ…cymi treÅ›ciami: Specyfika spóÅ‚ki cywilnej. SpóÅ‚ka cywilna nie posiada osobowoÅ›ci prawnej. Nie jest ona także przedsiÄ™biorcÄ… w rozumieniu Prawa dziaÅ‚alnoÅ›ci (...)
Obowiązek wpisu do ewidencji przedsiębiorców - opinia prawna
Stan faktyczny W trakcie istnienia firmy małżeńskiej, posiadającej zezwolenie na prowadzenie apteki przez Ministerstwo Zdrowia, poprzez dopisanie współmałżonka (w 2001 roku był obowiązek zarejestrowania działalności gospodarczej w ewidencji działalności), nie wpisano małżonków na jeden (...)
Co zrobić, gdy wycofuje siÄ™ jeden ze wspólników dwuosobowej spółki cywilnej? – opinia prawna
Stan faktyczny W dwuosobowej spółce cywilnej, jeden ze wspólników zamierza opuÅ›cić spółkÄ™ na pewien okres. Spółka jest zwiÄ…zana umowÄ… o Å›wiadczenie usÅ‚ug z firmÄ… „X” przewidujÄ…cej możliwość wypowiedzenia. Wspólnik nie zamierza rozwiÄ…zać umowy spółki ani doprowadzić (...)