UCC dłużej ważne

18.6.2022

A.J.Zespół e-prawnik.pl

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Od 26 kwietnia 2022 r. Unijne Certyfikaty COVID (UCC) wydane w Polsce dla osób, które przyjęły szczepienie przypominające, nie tracą ważności po 270 dniach, tylko pozostają dalej ważne.

Porady prawne

Co to oznacza?

Oznacza to, że osoby pełnoletnie, które mają za sobą pełne szczepienie przeciwko COVID-19 w cyklu podstawowym i przyjęły też dawkę przypominającą, mają bezterminowo ważne Unijne Certyfikaty COVID.

Unijny Certyfikat COVID znajdziesz:

  • na Internetowym Koncie Pacjenta. Zaloguj się na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, wejdź w zakładkę „Certyfikaty” i wybierz certyfikat po szczepieniu
  • poprzez aplikację mojeIKP. Po zalogowaniu się do aplikacji na swoim telefonie na górze zobaczysz „kod QR Unijnego Certyfikatu COVID” lub wejdź w „Menu” (trzy kropki na górze po prawej stronie), a znajdziesz go zaraz pod powiadomieniami.

Przed każdą podróżą sprawdź obowiązujące regulacje w kraju, do którego się udajesz, gdyż ważność UCC poza Polską może być różna. Niektóre kraje będą wymagały pełnego zaszczepienia, inne uznają, że wystarczy podanie pierwszej z dawek szczepionki dwudawkowej.

Aktualne zasady podróżowania znajdziesz na stronie Re-open EU.

Możliwość przyjęcia kolejnej szczepionki

Wszystkie osoby w wieku 18+ lat mogą otrzymać przypominającą szczepionkę:

  • po szczepieniu podstawowym preparatem mRNA lub AstraZeneca otrzymasz szczepionkę mRNA po co najmniej 5. miesiącach. Warunkowo, jeśli lekarz zaleci, możesz dostać szczepionkę Johnson&Johnson;
  • po szczepieniu szczepionką Johnson&Johnson dostaniesz szczepionkę mRNA po co najmniej 2. miesiącach.

E-skierowanie na szczepienie przypominające dostają też nastolatki w wieku 12-15 lat.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne