Wielka płyta ze wsparciem...

MIiR wesprze profilaktyczne wzmocnienie połączeń warstwy fakturowej i nośnej w budynkach z wielkiej płyty.

Wielka płyta jest bezpieczna

Instytut Techniki Budowlanej przebadał budynki wykonane w różnych technologiach prefabrykowanych - budynki są bezpieczne. W marcu rozpoczną się szkolenia dla rzeczoznawców i właścicieli budynków dotyczące okresowych kontroli i wytycznych do diagnozowania w budynkach z wielkiej płyty.

W Polsce jest około 60 tys. budynków z wielkiej płyty w tym około 50 tys. (80%) w technologii płyt trójwarstwowych. Instytut Techniki Budowlanej przebadał 300 budynków reprezentujących systemy prefabrykacji centralne i wybrane regionalne w województwach, w których jest najwięcej tego typu konstrukcji - mazowieckim, łódzkim, śląskim i dolnośląskim. Wyniki badań podsumowali na wspólnej konferencji dyrektor ITB dr inż. Robert Geryło i wiceminister Artur Soboń.

- "Budownictwo z wielkiej płyty ma przed sobą dobrą przyszłość. Nie ma żadnego zagrożenia, jeśli chodzi o konstrukcję i bezpieczeństwo tych budynków. Jestem przekonany, że przy dobrym wykorzystaniu tego raportu, ci którzy dzisiaj zarządzają budynkami z wielkiej płyty, będą mogli tę wiedzę, którą im w raporcie przekazujemy wykorzystać do tego, aby takimi budynkami zarządzać w taki sposób, aby można w nich mieszkać przez kolejne lata, przez pokolenia" – mówił wiceminister Artur Soboń.

Dyrektor ITB przedstawił szczegóły procedury diagnostycznej i podkreślił, że budynki z wielkiej płyty są trwałe. ITB przedstawiło także zalecenia dla prowadzonych okresowo na podstawie prawa budowlanego kontroli budynków.

- "Istotna jest jakość betonu i właściwości ochronne betonu wobec zbrojenia. Badane próbki są zadawalające" – opisywał Robert Geryło.

Szkolenia dla właścicieli i rzeczoznawców z zaleceń do kontroli budynków z wielkiej płyty mają ruszyć w marcu 2019 r.

Finansowanie dodatkowych wzmocnień płyt trójwarstwowych przy okazji termomodernizacji

Wiceminister dodał, że tak jak o inne budynki trzeba o nie dbać. Przygotowane po badaniach przez ITB zalecenia umożliwią sprawdzenie specyficznych dla tych budynków elementów podczas kontroli okresowych. Zapowiedział także zmiany w ustawie o termomodernizacji i remontach, które umożliwią finansowanie dodatkowych wzmocnień płyt trójwarstwowych przy okazji termomodernizacji. Potencjalna wartość takich inwestycji to 25,8 mld zł w tym: termomodernizacja – 17,2 mld zł i montaż kotew – 8,6 mld zł. Potencjalna wartość dofinansowania publicznego w formie premii może wynieść 7 mld zł. Potencjalnie premia przy termomodernizacji to 16%, a przy montażu dodatkowych wzmocnień płyt premia będzie dotyczyła 50% kosztów.

Zob.:

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: