Nowelizacja Kodeksu karnego w drodze

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu karnego, złożony przez Ministra Sprawiedliwości.

Czego dotyczy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny?

Rząd chce wzmocnić ochronę przed mową nienawiści i przestępstwami motywowanymi nienawiścią. Projekt ustawy, przygotowany przez Ministra Sprawiedliwości, zakłada rozszerzenie przepisów w zakresie ochrony przed przestępstwami z nienawiści, szczególnie tymi, które są motywowane dyskryminacją ze względu na niepełnosprawność, wiek, płeć i orientację seksualną.

Porady prawne

Rząd wzmacnia ochronę przed mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści. Chodzi o rozszerzenie ochrony karnej przed przestępstwami, które motywowane są dyskryminacją ze względu na niepełnosprawność, wiek, płeć i orientację seksualną. Nowe przepisy zapewnią pełniejszą realizację konstytucyjnego zakazu dyskryminacji, a także wypełnienie międzynarodowych zaleceń dotyczących standardów ochrony przed mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści.

Aktualny stan prawny

Obecnie do przestępstw motywowanych uprzedzeniami zalicza się te, które są popełnione ze względu na przynależność narodową, etniczną, rasową, wyznaniową lub bezwyznaniowość. Jednak te przepisy nie zapewniają wystarczającej ochrony dla wszystkich grup mniejszościowych, które są szczególnie narażone na dyskryminację, uprzedzenia i przemoc.

Najważniejsze zaproponowane zmiany

Zgodnie z nowymi regulacjami, na takich samych zasadach będą karane przestępstwa, które są motywowane dyskryminacją ze względu na:

  • niepełnosprawność;
  • wiek;
  • płeć;
  • orientację seksualną.

Konstytucyjny zakaz dyskryminacji

Proponowane zmiany zapewnią pełniejszą realizację konstytucyjnego zakazu dyskryminacji, a także wypełnią międzynarodowe zobowiązania dotyczące ochrony przed mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści.

Kary za przestępstwa z nienawiści

Przestępstwa motywowane uprzedzeniami będą podlegać następującym karom:

  • w przypadku stosowania przemocy lub groźby bezprawnej – kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat;
  • w przypadku nawoływania do nienawiści – kara pozbawienia wolności do 3 lat;
  • w przypadku publicznego znieważenia – kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Zmiany w karze za publiczne znieważenie

Projekt ustawy wprowadza również zmiany w karze za przestępstwo publicznego znieważenia z nienawiści. Proponuje się uelastycznienie katalogu kar, przewidując możliwość nałożenia grzywny, kary ograniczenia wolności lub kary pozbawienia wolności do 2 lat.

Od kiedy nowe rozwiązania mają obowiązywać?

Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika