Prawo podatkowe: Podatek dochodowy od osób prawnych - Zmiany w prawie (strona: 2)

Informację IFT-2R składa się do 31 marca

2.3.2021

31 marca 2021 r. mija termin na złożenie informacji dot. rozliczeń zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych, pobieranych przez płatników tego podatku (IFT-2R). Informację składa się do Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie.

Do MRPiT wpłynęło ok. 3 tys. sprawozdań od największych płatników CIT

24.2.2021

Ok. 3 tysiące sprawozdań dotyczących terminów płatności firm wpłynęło do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Dzięki sprawozdaniom na temat praktyk płatniczych wszyscy przedsiębiorcy oraz obywatele otrzymują wiedzę na temat tego, jak swoje zobowiązania regulują najwięksi (...)

Informacje o strategiach podatkowych

22.2.2021

Nowelizacja ustawy CIT wprowadza obowiązek sporządzania i podawania do publicznej wiadomości informacji o strategiach podatkowych. Dotyczy to strategii podatkowych realizowanych przez podatników o przychodach przekraczających 50 mln euro w roku podatkowym oraz podatkowe grupy kapitałowe. Zwiększy (...)

Zaniechanie poboru podatku wykonawcom kontraktowym

28.1.2021

Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej rozporządzeniem z dnia 18 grudnia 2020 r. zaniechał poboru podatku dochodowego od dochodów (przychodów) osiąganych przez wykonawców kontraktowych z tytułu dostarczania towarów i usług siłom zbrojnym USA lub budowy (...)

Nowe wzory formularzy dotyczących estońskiego CIT

8.1.2021

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ws. nowych wzorów dot. opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych (estoński CIT). Nowe przepisy wejdą w życie 8 stycznia 2021 r. Wzory stosuje się począwszy od roku podatkowego, rozpoczynającego się po (...)

Zmiany przepisów o poborze podatku u źródła

7.1.2021

1 stycznia 2021 r. weszły w życie rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej odraczające, wzorem lat ubiegłych, obowiązywanie tzw. procedury WHT refund do 30 czerwca 2021 r. Prace MF nad przepisami ustawowymi, które dotyczą modernizacji zasad (...)

Przepisy o poborze podatku u źródła od 1 stycznia 2021 r.

14.12.2020

W Ministerstwie Finansów (MF) trwają prace legislacyjne nad wydaniem rozporządzeń dotyczących poboru podatku u źródła. Zgodnie z założeniami zostanie przedłużony termin odroczenia dla określonych przypadków procedury WHT refund - do 30 czerwca 2021 r. Prace MF (...)

PFR dofinansuje restrukturyzowane spółki komandytowe

20.10.2020

Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) będzie finansował spółki, które następnie podlegają restrukturyzacji. Zgodnie z planowanymi zmianami dot. zasad opodatkowania spółek komandytowych, zakłada się nadanie takim spółkom podmiotowości podatkowej, tj. uznanie ich za (...)

Nowe rozwiązania podatkowe MF przyjęte przez rząd

28.9.2020

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy uszczelniającej system podatkowy. To pakiet zmian w podatkach służący zwalczaniu rajów podatkowych. Zapewnia również możliwie najlepsze warunki do prowadzenia w Polsce biznesu, w tym gwarantuje równe szanse wszystkim (...)

Nowe propozycje podatkowe MF

19.9.2020

Ministerstwo Finansów przygotowało rozwiązania uszczelniające system podatkowy, a tym samym zapewniające możliwie najlepsze warunki do prowadzenia biznesu w Polsce. Wśród najważniejszych zmian jest przeniesienie obowiązku podatkowego na spółkę komandytową, obowiązek (...)

Ulga na robotyzację – nowe ułatwienie od 1 stycznia 2021 roku

11.9.2020

Więcej robotów w produkcji przemysłowej, zwiększenie wydajności produkcji i obniżenie jej kosztów, a także utrzymanie światowych trendów w polskiej gospodarce - takie m.in. mają być efekty ulgi na robotyzację, którą przygotowują Ministerstwo Finansów i Ministerstwo (...)

„Estoński CIT” w prekonsultacjach

3.8.2020

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw trafiła do prekonsultacji. Przepisy o estońskim CIT mają wejść w życie na początku 2021 r.

Dla kogo estoński CIT?

22.6.2020

W 2021 r. w Polsce zacznie obowiązywać estoński CIT. Przedsiębiorcy, którzy będą przeznaczać środki na rozwój swojej działalności, nie zapłacą tego podatku. Z rozwiązania może skorzystać ok. 200 tys. spółek kapitałowych w Polsce. Ten nowoczesny sposób (...)

Nowości w podatkach dochodowych

19.6.2020

Ustawa z dnia 5 czerwca 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych (...)

Dopłaty do oprocentowania kredytów zwolnione z podatku dochodowego

6.6.2020

Dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 nie będą stanowić przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych.

Prezydent podpisał tzw. tarczę antykryzysową

31.3.2020

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy składające się na pakiet rozwiązań dla przedsiębiorców i pracowników w związku z czekającym gospodarkę kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa. Wsparcie polskiej gospodarki, przedsiębiorstw, rolnictwa, pracowników jest najważniejsze (...)

Pakiet dot. tarczy antykryzysowej uchwalony przez Sejm

28.3.2020

Bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochrona zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego oraz program inwestycji publicznych – z tych pięciu filarów składa się tzw. tarcza antykryzysowa. W piątek Sejm przyjął pakiet rozwiązań skierowanych przede wszystkim (...)

Zatory płatnicze ukrócone

31.10.2019

Najważniejsze zmiany wprowadzane przez nowelizację przepisów to: skrócenie terminów zapłaty, uprawnienie prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do ścigania dużych przedsiębiorstw generujących największe zatory, obowiązek dla największych firm informowania (...)

Rozstrzyganie sporów dotyczących podwójnego opodatkowania

20.9.2019

Rząd zaproponował rozwiązania dotyczące eliminowania podwójnego opodatkowania dochodów i majątku podatników, a także stworzenie podstaw prawnych do realizacji przez Krajową Administrację Skarbową – Programu Współdziałania, którego celem jest ułatwienie (...)

Nowe konsultacje podatkowe

7.8.2019

Ministerstwo Finansów od czasu do czasu ogłasza konsultacje podatkowe. Obecnie także prowadzi kilka. Dotyczą one np. nowych struktur JPK_VAT oraz objaśnień podatkowych w zakresie PIT i CIT.

Przeciwdziałanie zatorom płatniczym

19.5.2019

Główne rozwiązania rządowego projektu to: skrócenie terminów zapłaty; uprawnienie prezesa UOKiK do ścigania dużych przedsiębiorstw generujących największe zatory; obowiązek dla największych firm raportowania do MPiT swoich praktyk płatniczych; ulga na złe długi w PIT (...)

Nowe ułatwienia w składaniu e-sprawozdań i CIT-8

15.3.2019

Od 13 marca 2019 r. osoby prawne (działające poza sektorem finansowym) mogą sporządzać sprawozdania finansowe za pomocą aplikacji e-Sprawozdania Finansowe. W Ministerstwie Finansów (MF) trwają również prace nad wydłużeniem terminu złożenia CIT-8 za 2018 r. dla (...)

Pakiet MŚP czeka tylko na podpis Prezydenta

29.11.2018

Wartość pracy małżonka będzie można wliczyć w koszt uzyskania przychodu; jednorazowo możliwe będzie rozliczenie straty podatkowej do wysokości 5 mln zł; blisko 6 milionów pracowników najmniej wypadkowych branż uwolnimy od obowiązku okresowych szkoleń BHP; skróci się (...)

Uszczelnienie systemu podatków dochodowych

26.11.2018

Nowelizacja implementuje przepisy dyrektywy w zakresie generalnej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania poprzez wprowadzenie: preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej, szczególnych rozwiązań odnoszących się do nabywania przez (...)

Uproszczenia prawa w obszarze podatków dochodowych

28.9.2018

Uproszczenie prawa w obszarze podatków dochodowych jest podstawowym celem przygotowanej nowelizacji przepisów ustawowych. Rządowy projekt zakłada m.in. wprowadzenie nowej obniżonej stawki podatku CIT w wysokości 9% dla podatników, których przychody nie przekroczą w danym (...)

Pakiet MŚP już w Sejmie

27.9.2018

Status „małego podatnika” w PIT i CIT uzyskają firmy o sprzedaży do 2 mln euro rocznie (obecnie jest to 1,2 mln euro); wartość pracy małżonka będzie można wliczyć w koszt uzyskania przychodu; jednorazowo będzie można rozliczyć stratę podatkową do wysokości 5 mln zł; dla 5 (...)

Rząd uszczelnia podatki dochodowe...

27.9.2018

Rządowy projekt przewiduje uproszczenie prawa podatkowego dotyczącego podatków dochodowych oraz uszczelnienie systemu podatkowego. Zaproponowano np. wprowadzenie opodatkowania dochodów z niezrealizowanych zysków (tzw. exit tax).

Propozycja ustawy o firmach inwestujących w najem nieruchomości

26.9.2018

W proponowanej ustawie przewidziano szczególne rozwiązania, w tym podatkowe dla firm inwestujących w najem nieruchomości mieszkalnych. Przede wszystkim wprowadzono do polskiego prawa status firmy inwestującej w najem nieruchomości – F.I.N.N. na wzór funkcjonujących w Unii Europejskiej (...)

Zatory płatnicze do likwidacji

21.9.2018

Krótsze terminy płatności, publikowanie informacji o praktykach płatniczych i terminach zapłaty przez największe firmy, czy szybka ścieżka do nakazu zapłaty – to główne zmiany w propozycji przepisów, które mają ograniczać zatory płatnicze. 

Zmiany podatkowe na 2019 r.

30.8.2018

Minister Finansów przekazał do uzgodnień i konsultacji projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Celem proponowanych regulacji (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika