Zmiany rozporządzeń w sprawie informacji o cenach transferowych
20.9.2023
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenia Ministra Finansów zmieniające rozporządzenia w sprawie informacji o cenach transferowych w zakresie PIT oraz CIT.
20.9.2023
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenia Ministra Finansów zmieniające rozporządzenia w sprawie informacji o cenach transferowych w zakresie PIT oraz CIT.
5.9.2023
Nowelizacja wprowadza możliwość skrócenia okresu amortyzacji środków trwałych w postaci budynków i budowli niemieszkalnych z 40 lat odpowiednio do 5 lub 10 lat. Adresatami nowych rozwiązań są mikro, mali i średni przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą (...)
3.7.2023
Ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw dotyczy m in. podwyższenia limitu sprzedaży małego podatnika z 1,2 do 2 mln euro, rezygnacji z obowiązku drukowania dokumentów fiskalnych, zmniejszenia formalności w obrocie (...)
22.3.2023
Rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminów wykonania niektórych obowiązków w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw. To oznacza, że zeznania o wysokości osiągniętych dochodów lub poniesionych strat (...)
16.2.2023
Resort finansów przekazał do uzgodnień zewnętrznych i konsultacji publicznych projekt rozporządzenia, które wydłuży terminy rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Wydłużenie terminu jest reakcją na postulaty zgłaszane m.in. przez środowiska (...)
3.1.2023
Minister Finansów przedłużył do końca 2024 r. termin obowiązywania rozporządzenia zwalniającego kredytobiorców walutowych z PIT od części dochodów związanych z kredytem mieszkaniowym. Podatek nie będzie pobierany zarówno od umorzonej części wierzytelności, (...)
8.11.2022
W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Jakie zmiany w zakresie transakcji rajowych przewiduje nowelizacja?
24.10.2022
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o CIT, która przedłuża działanie Tarczy Antyinflacyjnej do końca 2022 r. Tarcza obniża stawki podatków m.in. na energię i paliwa. Ta sama ustawa zawiesza również na dwa lata przepisy o podatku minimalnym i utrzymuje (...)
17.9.2022
Nowelizacją ustawy o CIT przedłużone zostało działanie Tarczy Antyinflacyjnej, która będzie obowiązywać do końca 2022 r. Zmiany w CIT mają na celu udoskonalenie przepisów dotyczących opodatkowania dochodów osób prawnych, a także wyeliminowanie pojawiających (...)
23.8.2022
Celem projektowanej ustawy jest udoskonalenie przepisów dotyczących opodatkowania dochodów osób prawnych. Nowelizacja służy także wyeliminowaniu pojawiających się wątpliwości interpretacyjnych i niejasności oraz poprawie czytelności przepisów. Przedłuża (...)
5.7.2022
Zostały ogłoszone i weszły w życie rozporządzenia, które wyłączają stosowanie tzw. mechanizmu pay & refund (MPR) względem tzw. płatnika technicznego.
4.7.2022
28 czerwca br. Ministerstwo Finansów skierowało do uzgodnień i konsultacji publicznych projekt zmian w CIT. Na zgłaszanie uwag jest 14 dni.
28.6.2022
30 czerwca 2022 r. upływa termin rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) za 2021 r. dla większości podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Przesunięty został jednak termin złożenia deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu (...)
5.4.2022
Rozporządzenie MF przedłużyło do 30 września 2022 r. terminy składania informacji przez spółki nieruchomościowe, których rok podatkowy, albo obrotowy zakończył się w okresie od 31 grudnia 2021 r. do 31 maja 2022 r., a także przez podatników podatku PIT i podatników (...)
5.4.2022
24 grudnia 2020 r. Unia Europejska i Wielka Brytania zakończyły negocjacje, osiągając porozumienie w sprawie pakietu umów regulujących przyszłe relacje, na który składają się: umowa o handlu i współpracy, umowa o współpracy w zakresie bezpiecznego i (...)
30.3.2022
Projekt rozporządzenia został przekazany do uzgodnień zewnętrznych. Projekt rozporządzenia przedłuża do 30 września 2022 r. terminy składania informacji przez spółki nieruchomościowe.
27.2.2022
Polski Ład m.in. wydłużył terminy na sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych oraz złożenie informacji o cenach transferowych (TPR). Zlikwidował wymóg składania odrębnego oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych oraz informowania (...)
10.2.2022
Już od początku stycznia br. w ramach Polskiego Ładu przedsiębiorcy mogą korzystać z programu Podatnik Bezgotówkowy. Przedsiębiorcy mają do wyboru jeden z dwóch pakietów – silver lub gold. To propozycja dla tych firm, które większość transakcji płatniczych (...)
31.1.2022
Ministerstwo Finansów, wychodząc naprzeciw postulatom księgowych i przedsiębiorców, wydłuży czas na sporządzenie sprawozdań finansowych, w tym sprawozdań skonsolidowanych za 2021 r., a także zeznań podatkowych CIT za 2021 r. Konsultacje projektu rozporządzenia dotyczącego (...)
29.11.2021
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ratyfikacji protokołu między Polską a Królestwem Niderlandów o zmianie umowy w sprawie podwójnego opodatkowania. Zmiany uszczelniają system, przeciwdziałają agresywnej optymalizacji i wzmacniają międzynarodową współpracę (...)
24.11.2021
Projekt objaśnień dotyczy Estońskiego CIT, czyli ryczałtu od dochodu spółek, z którego przedsiębiorcy mogą korzystać od stycznia 2021 r. Estoński CIT to opcjonalny, uproszczony i maksymalnie proinwestycyjny model opodatkowania, który można zastosować zamiast ogólnych (...)
17.11.2021
Już od przyszłego roku 9 mln osób przestanie płacić PIT, w tym osoby najmniej zarabiające i ok. 2/3 emerytów. Kwota wolna od podatku wyniesie 30 tysięcy złotych, czyli będzie na europejskim poziomie. Podatek w wysokości 32 proc. płacić będzie o połowę mniej osób niż (...)
11.10.2021
8 października br. Polska i 135 krajów wydały wspólne oświadczenie o kontynuowaniu współpracy nad wzmocnieniem międzynarodowego systemu podatkowego. Ta deklaracja to podstawa do stworzenia regulacji prawnych dotyczących opodatkowania cyfrowych gigantów i wprowadzenia (...)
3.10.2021
Polski Ład został przyjęty na posiedzeniu Sejmu 1 października 2021 r. Jest w nim jeszcze więcej korzystnych dla podatników zmian. Nowe rozwiązania dotyczą m.in. przedsiębiorców, seniorów i dużych rodzin.
8.9.2021
Zakończyły się konsultacje podatkowej części Polskiego Ładu. Najważniejsze zmiany dotyczą wysokości i zasad rozliczenia składki zdrowotnej, zasad rozliczania ulg podatkowych, konstrukcji ulgi na powrót oraz stawek w Estońskim CIT. Koszt zmian na korzyść MŚP częściowo pokryje (...)
25.8.2021
Przewidziane zmiany dotyczą ustawy o rachunkowości oraz ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Nowelizacja ustawy dostosowuje przepisy prawa z zakresu sprawozdawczości oraz rewizji finansowej do nowych możliwości, jakie niesie ze sobą rozwój technologii.
27.7.2021
Rekordowa podwyżka kwoty wolnej od podatku, wzrost do 120 tys. zł progu podatkowego, podatkowe fair play i podatkowy restart gospodarki – to główne elementy podatkowej części Polskiego Ładu. Dziś rozpoczynają się konsultacje pakietu rozwiązań, które polepszą jakość (...)
18.7.2021
Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej, Tadeusz Kościński podpisał rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku od dochodów z umorzonych subwencji PFR. Rezygnacja z poboru podatku to element strategii walki z pandemią oraz wyraz odpowiedzialności państwa za (...)
17.7.2021
Polska i Gruzja podpisały nową umowę w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz zapobiegania uchylaniu się i unikaniu opodatkowania. Do jej podpisania doszło 7 lipca br. w Tbilisi. To efekt prowadzenia przez Polskę aktywnej polityki (...)
11.7.2021
Ministerstwo Finansów pracuje nad rozporządzeniem w sprawie zaniechania poboru podatku od umorzonych subwencji PFR. Rozporządzenie wejdzie w życie przed 20 lipca br., czyli przed terminem rozliczenia zaliczki na podatek dochodowy. Zaniechanie poboru podatku nie wpłynie na kwalifikację (...)
Potrzebujesz pomocy prawnej?
Zapytaj prawnika