Spory pracownicze porady prawne - Strona 2
-
Pełnomocnik pracownika przed sądem
Byłem przewodniczącym zakładowej organizacji związkowej. Aktualnie nie pełnię żadnych funkcji. Art. 465 par. 1 kpc stanowi iż, przedstawicielem pracownika przed sądem pracy może być przedstawiciel (...)
-
Ustalenie stosunku pracy
Uchwałą Zarządu sp. z o.o. zostałam powołana na kierownika zakładu. Nie zostały mi określone obowiązki. Wykonywałam polecenia prezesa zarządu. Otrzymywałam za pracę wynagrodzenie. Nie została (...)
-
Dochodzenie wynagrodzenia za godziny nadliczbowe
Zwolniłem się za porozumieniem stron. Napisałem do byłego pracodawcy pismo z prośbą o wypłatę zaległego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe. Od wysłania powyższego pisma minęło już dwa tygodnie. (...)
-
Odwołanie się pracownika od kary porządkowej
Od 9 miesięcy pracuję w małej firmie, zatrudniającej 14 pracowników. Od jakiegoś czasu zastępca kierownika zakładu potrąca mi z pensji 15 zł. za każde spóźnienie w pracy. Zarabiam 800 zł. (...)
-
Termin wypłaty odszkodowania pracownikowi
Sąd pracy nakazał mojemu byłemu pracodawcy sprostować świadectwo pracy, czyli wpisać prawdziwą przyczynę rozwiązania umowy o pracę - art. 55 par. 1[1] Jaki termin na wypłacenie odszkodowania, (...)
-
Udowodnienie mobbingu w firmie
Jestem w pracy prześladowany i upokarzany. Ponieważ pozostali pracownicy są też zastraszeni nie będą zeznawać w sądzie. Jakie mogę podnieść dowody by dowieść prześladowania (nagrywać rozmowy, (...)
-
Roszczenie o wypłatę zaległego wynagrodzenia
Czy można wspólnie (trzy osoby) wystąpić do Sądu Pracy z roszczeniem o wypłatę zaległego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe dotyczącego tego samego czasokresu pracy i tej samej kwoty zaległości (...)
-
Przywrócenie do pracy a składki ZUS
Pracodawca zrywa umowę bez wypowiedzenia, pracownik odwołuje się do Sądu Pracy, który przywraca pracownika do pracy, co ze składkami ZUS za okres postępowania jeśli trwało ponad 3 miesiące i (...)
-
Odwołanie się do sądu pracy o porozumienia
Pracownik był zatrudniony na czas nieokreślony. Umowa została rozwiązana na prośbę pracownika ""za porozumieniem"" i natychmiast założył własną działalność i podnajął stanowisko pracy na (...)
-
Powództwo o sprostowanie świadectwa pracy
Czy sąd pracy może nakazać firmie zmianę świadectwa pracy (sprostowanie) i wypłaty odszkodowania dla pracownika, który został niesłusznie zwolniony po 20 latach pracy (z art. 52 par. 1). Sprawa (...)
-
Koszty postępowania przed sądem pracy
Czy poniosę jakieś konsekwencje ekonomiczne bądź prawne gdy przegram sprawę w sądzie pracy? Ponadto jakie koszty trzeba ponieść składając pozew do sądu pracy?
-
Powoływanie dowodów przed sądem pracy
W połowie marca dostałam wymówienie pracy. Okres wypowiedzenia jest trzymiesięczny i na ten czas zostałam skierowana do pracy na stanowisko sprzedawcy w dziale spożywczym (moje poprzednie stanowisko (...)
-
Odwołanie się od wyroku sądu pracy I instancji
Postępowanie toczy się przed Sądem Pracy. Załóżmy, że kończy się wyrokiem niekorzystnym dla pracownika (powoda). Powód zamierza odwołać się do II instancji. W jaki sposób poprosić Sąd o (...)
-
Odwołanie się od wypowiedzenia stosunku pracy
Czy gorsze warunki odpraw (zwolnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy) dla pewnej grupy pracowniczej są podstawą zaskarżenia do Sądu Pracy? Problem dotyczy odpraw według wewnętrznego regulaminu (...)
-
Wysłanie zwolnienia lekarskiego listem poleconym
Czy zwolnienie lekarskie wysłane listem poleconym i nieodebrane przez pracodawcę jest w świetle prawa pracy uznane za doręczone w ewentualnym sporze przed sądem pracy?
-
Przywrócenie pracownika do pracy a składka ZUS
Co ze składką pracownika na ZUS od momentu zerwania bez wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę do momentu przywrócenia do pracy pracownika pod wpływem decyzji Sądu Pracy, która nastąpiła (...)
-
Odszkodowanie za naruszenie dóbr pracownika
Jak najskuteczniej domagać się rekompensaty za znieważenie w miejscu pracy, które miało miejsce przy wielu świadkach? Czy nieodzowne jest zawiadomienie policji, czy też wystarczy złożyć oskarżenie (...)
-
Odszkodowanie za chorobę zawodową
Orzeczono, że choroba, która doprowadziła do śmierci mojego ojca jest chorobą zawodową. Czy i jak mogę starać się o odszkodowanie?
-
Żądanie odsetek od pracodawcy
Jeżeli zakład pracy nie wypłacił ekwiwalentu za niewykorzystany urlop w dniu rozwiązania umowy o pracę, to czy pracownik może domagać się odsetek za każdy dzień zwłoki?
-
Ustalenie istnienia stosunku pracy
Jestem bezrobotny od maja 2001, zarejestrowany w PUP od września 2001, uprawniony do zasiłku od końca grudnia 2001 na okres trzech miesięcy. Na przełomie października i listopada pracowałem na podstawie (...)
-
Wniosek o uchylenie kary nagany
Pierwszą sprawę miałam w Sądzie Pracy w Gdańsku, po orzeczeniu wyroku złożyłam apelację i otrzymałam zawiadomienie o rozstrzygnięciu sporu w Sądzie Pracy w Gdyni. Chciałabym wiedzieć do jakich (...)
-
Ugoda pracodawcy z pracownikiem
Jaki jest tryb zawierania ugody pomiędzy pracownikiem a pracodawcą w sytuacji, gdy nie działają u pracodawcy związki zawodowe? Czy ugoda zawarta tylko przed sądem jest ważna?
-
Ustalenie istnienia wypadku przy pracy w sądzie
Miałem wypadek w służbie. Przeprowadzono postępowanie powypadkowe, w wyniku którego stwierdzono, iż nie był to wypadek w służbie, ponieważ jest zbyt dużo wątpliwości, aby to jednoznacznie (...)
-
Wypłata zasądzonego wynagrodzenia a ZUS i podatek
Lekarze wygrywają coraz więcej spraw dotyczących roszczeń finansowych - zapłaty za dyżury, zaległe XII-tki. Wyroki sądowe przyznają im zasądzone kwoty, o które składali powództwa. Tymczasem (...)
-
Dochodzenie zaległego wynagrodzenia
Jak odzyskać zaległe wynagrodzenie za pracę od pracodawcy. Do którego sądu skierować pismo?