Prawo spółek: Ochrona konkurencji - Artykuły (strona: 2)

Zakaz reklamy alkoholu w świetle Konstytucji i prawa europejskiego

9.3.2009

Polskie zakazy reklamy i promocji alkoholu nie należą do najbardziej rygorystycznych w Europie. Sprawdźmy więc, na ile ustawodawca - w zgodnie z Konstytucją RP i prawem wspólnotowym - może te ograniczenia zwiększać. Wolność gospodarcza jest konstytucyjną zasadą ustrojową (umieszczona (...)

Zakaz dyskryminacji ze względu na przynależność państwową w UE

8.3.2006

Zgodnie z artykułem 12 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE), zakazana jest wszelka dyskryminacja ze względu na przynależność państwową. Przynależność państwowa jest to pojęcie szersze niż „obywatelstwo”, gdyż obejmuje również osoby prawne i wszelkie podmioty (...)

Jak funkcjonuje konkurencja w Unii Europejskiej?

27.2.2006

Wspólnota Europejska opiera się na zasadach swobody przepływu towarów oraz gospodarki wolnorynkowej i wolnej konkurencji, dając pierwszeństwo efektywnemu podziałowi zasobów. System konkurencji we Wspólnocie Europejskiej nie jest jednak zupełnie wolny, gdyż podlega regulacji (...)

Zakaz konkurencji agenta w umowie agencyjnej - opinia prawna

25.1.2005

Z zasady swobody umów wynika, ze strony mogą kształtować łączący je stosunek prawny w sposób dowolny byle treść lub cel stosunku nie sprzeciwiały się właściwości stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego (art. 353 1 kodeksu cywilnego dalej k.c.). Oceniając zawarte w zapytaniu (...)

Jak skutecznie dołączyć regulamin do umowy?

27.10.2004

Przy zawieraniu umów z konsumentami przedsiębiorcy często posługują się „regulaminami świadczenia usług”, gotowymi „formularzami kontraktowymi”, ogólnymi warunkami umów, zawierającymi standardowe postanowienia powtarzające się w każdej umowie danego typu. W regulaminie (...)

Sądowa kontrola decyzji i postanowień wydawanych przez Prezesa UOKiK

15.10.2004

Postępowanie w sprawach praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów, w sprawach praktyk ograniczających konkurencję oraz w sprawach koncentracji przedsiębiorców prowadzone przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów kończy się zazwyczaj wydaniem decyzji. (...)

Decyzje wydawane w sprawach koncentracji przedsiębiorców

15.10.2004

Zamiar dokonania koncentracji przedsiębiorców, których łączny obrót za poprzedni rok obrotowy przekraczał równowartość 50 000 000 euro wymaga uprzedniego zgłoszenia Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W toku rozpatrywania i oceny skutków (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika