Prawo administracyjne - Zmiany w prawie (strona: 4)

Sejm przyjął zmiany na drogach...

28.5.2023

Sejm przegłosował 26 maja 2023 r. projekt ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw. Projekt przewiduje zniesienie opłaty za przejazd dla samochodów osobowych i motocykli na autostradach zarządzanych przez Generalnego (...)

Ujęcie nieruchomości jako zabytku nieruchomego w gminnej ewidencji zabytków

24.5.2023

11 maja 2023 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie prawne Naczelnego Sądu Administracyjnego, czy art. 22 ust. 5 pkt 3 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami w zakresie, w jakim ogranicza prawo własności nieruchomości poprzez dopuszczenie ujęcia nieruchomości (...)

Krajowa Strategia Edukacji Finansowej dla Polski

21.5.2023

W dniu 25 kwietnia br. został ogłoszony projekt Krajowej Strategii Edukacji Finansowej dla Polski. Długoterminowym celem proponowanej strategii jest doprowadzenie do sytuacji, w której mieszkańcy Polski będą mieli niezbędne kompetencje finansowe, które pomogą im poprawić (...)

Wdrażanie europejskiej usługi opłaty elektronicznej

19.5.2023

Ustawa z dnia 14 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw wdraża do polskiego systemu prawnego przepisów dyrektywy 2019/520 Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie interoperacyjności systemów elektronicznego (...)

Polscy przedsiębiorcy mogą wykonywać przewozy na Ukrainę bez zezwoleń

16.5.2023

Do Ministerstwa Infrastruktury 12 maja 2023 r. wpłynęła odpowiedź unijnej Komisarz ds. transportu Adiny Valean w sprawie zasad stosowania przepisów umowy między Unią Europejską a Ukrainą w sprawie transportu drogowego towarów. Na mocy umowy z 29 czerwca 2022 r. do 30 czerwca 2023 (...)

Przeciwdziałanie marnowaniu żywności

14.5.2023

Kilkaset kontroli sprzedawców w zakresie marnowania żywności przeprowadziła Inspekcja Ochrony Środowiska w 2022 r. Działania te mają na celu zmniejszenie skali powstawania odpadów żywnościowych.

Królewiec zamiast Kaliningradu

11.5.2023

Królewiec i obwód królewiecki – takie nazwy powinniśmy stosować wobec rosyjskiego miasta Kaliningrad i obwodu kaliningradzkiego. Polska wraca do ich tradycyjnego nazewnictwa, związanego z naszą historią i dziedzictwem kulturowym. Zmiana na charakter symboliczny i nie odnosi (...)

Polski Publiczny System Identyfikacji Elektronicznej

10.5.2023

W grudniu 2022 roku Polska z sukcesem zakończyła proces notyfikacji Publicznego Systemu Identyfikacji Elektronicznej (PSIE). Po kilkumiesięcznym procesie pre-notyfikacji, nasz kraj otrzymał pozytywną opinię grupy wzajemnej oceny państw członkowskich Unii Europejskiej, funkcjonującej pod nazwą (...)

Większe bezpieczeństwo danych obywateli?

30.4.2023

Coraz częściej korzystamy z usług online, załatwiając swoje sprawy w urzędach. Żeby administracja publiczna mogła oferować usługi cyfrowe, trzeba zbudować odpowiednią infrastrukturę i zapewnić bezpieczeństwo danych. W Polsce powstanie Krajowe Centrum Przetwarzania Danych, które (...)

Rząd ogranicza negatywne skutki kradzieży tożsamości

30.4.2023

Kradzież tożsamości, czyli podszywanie się pod inną osobą i zaciąganie w jej imieniu zobowiązań finansowych lub prawnych, to rosnący problem. Dlatego już wkrótce będziesz mógł zgłosić zastrzeżenie, że nie chcesz zaciągać zobowiązań finansowych. Instytucje finansowe (...)

Świadczenie pieniężne dla sołtysa?

13.4.2023

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa, przedłożony przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nowe rozwiązanie przewiduje, że sołtysi, którzy pełnili swoją funkcję przez co najmniej 10 lat, będą otrzymywać świadczenie (...)

Koniec z nadużyciami przy interwencyjnym odbiorze zwierząt

27.3.2023

– Jesteśmy świadkami bezpardonowego ataku na polskie rolnictwo – stwierdził sekretarz stanu Rafał Romanowski, odnosząc się do zarzutów przedstawionych przez ugrupowanie Konfederacja wobec projektu dotyczącego zasad odbierania zwierząt przez organizacje społeczne. Sekretarz (...)

Mój Prąd 5.0 już w kwietniu

20.3.2023

W kwietniu 2023 r. zostanie uruchomiona kolejna edycja programu „Mój Prąd 5.0”, o czym poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Maksymalna kwota dofinansowania wyniesie 58 tys. zł.

Wzmocniona ochrona odbiorców ciepła

19.3.2023

Od 1 marca do 31 grudnia 2023 r., obowiązuje wzmocniona ochrona odbiorców ciepła dla gospodarstw domowych, podmiotów wrażliwych, wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych i innych podmiotów zobowiązanych do zapewnienia dostaw ciepła do lokali mieszkalnych (...)

Zmiany w podstawie programowej wychowania fizycznego

23.2.2023

Do konsultacji publicznych skierowano projekt zmian w zakresie podstawy programowej wychowania fizycznego. Proponowane zmiany obejmują wprowadzenie testów sprawnościowych uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej i uczniów szkół ponadpodstawowych oraz wpisywanie ich wyników (...)

Granty dla młodzieży w ramach programu „Generacja V4”

22.2.2023

Jeszcze do 28 lutego można zgłaszać wnioski do pierwszej z trzech edycji programu minigrantów „Generacja V4” w 2023 r. na organizację krótkoterminowych wyjazdów młodzieży w wieku 12-30 lat. Inicjatywa promuje wartości demokratyczne, aktywność obywatelską i dialog (...)

Komputery dla uczniów IV klasy szkoły podstawowej

19.2.2023

Nie wszyscy uczniowie mają równy dostęp do sprzętu komputerowego – pokazała to pandemia COVID-19 i nauka zdalna. Rząd chce rozwiązać ten problem – już jesienią do 370 tys. 4-klasistów trafią nowe laptopy. Przekaże na ten cel 760 mln złotych. Inwestycja będzie korzystna (...)

Nowelizacja ustawy ograniczająca podwyżki cen ciepła

18.2.2023

Dzięki nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw wzrost cen ciepła do końca tego roku zostanie zahamowany na poziomie nie wyższym niż 40 proc.

Zmiany w podstawie programowej

16.2.2023

Minister Edukacji i Nauki podpisał trzy projekty rozporządzeń dotyczące m.in. zmian w zakresie podstawy programowej przedmiotu technika, określenia podstawy programowej dla przedmiotu język łaciński oraz uzupełnienia podstawy programowej języka polskiego dla liceum ogólnokształcącego (...)

9 nowych zawodów w szkolnictwie branżowym

6.2.2023

Administrator produkcji filmowej i telewizyjnej, technik animacji filmowej, technik aranżacji wnętrz, operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami, pracownik pomocniczy w gospodarce odpadami, technik gospodarki odpadami, operator maszyn i urządzeń przemysłu drzewnego, technik przemysłu drzewnego, (...)

Nowy program Maluch+

31.1.2023

Barbara Socha, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej, przedstawiła w Sejmie nową odsłonę programu Maluch+. Nowy program zyskuje ogromny, niespotykany wcześniej budżet – ponad 5,5 mld zł na najbliższe lata do 2029 r. - mówiła wiceminister.

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

28.1.2023

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja zakłada m.in. wprowadzenie częściowego współponoszenia kosztów (...)

Brak współpracy z organem ochrony danych grozi wysoką karą

24.1.2023

Brak współpracy z organem nadzorczym oraz niezapewnienie Prezesowi UODO dostępu do informacji niezbędnych do realizacji jego zadań to wciąż występujące po stronie administratorów uchybienia, które stają się także przyczyną nakładania administracyjnych kar pieniężnych.

Stawki FTR i MTR od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r.

19.1.2023

18 grudnia 2020 r. Komisja Europejska przyjęła akt delegowany określający maksymalne stawki za zakańczanie połączeń w sieciach stacjonarnych (FTR) oraz mobilnych (MTR). Akt delegowany to rozporządzenie, które wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach (...)

Bezpieczne ferie zimowe 2023

16.1.2023

Od poniedziałku, 16 stycznia br. uczniowie z pięciu województw rozpocznynają zimowy wypoczynek. Jako pierwsze ferie rozpocznynają dzieci z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego. Niezależnie od tego, czy uczniowie będą wyjeżdżali na (...)

Posiłek w szkole i w domu w 2023 roku

11.1.2023

Rada Ministrów przyjęła uchwałę dot. zmian w programie Posiłek w szkole i w domu na lata 2019-2023. To przede wszystkim podniesienie kryterium dochodowego, co zapewni szerszy dostęp i wsparcie większej grupy osób wymagających pomocy.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika