Prawo administracyjne - Zmiany w prawie

Rozporządzenie dotyczące bezpieczeństwa i higieny w szkołach

3.7.2024

26 czerwca 2024 r. opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 13 czerwca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Zmiany wejdą w życie 11 lipca br.

Ustawa o ochronie sygnalistów

30.6.2024

Celem ustawy jest ochrona osób zgłaszających naruszenie prawa niezależnie od podstawy i formy świadczenia pracy lub pełnienia służby. Zgłoszenia będzie mógł dokonać pracownik, były pracownik, funkcjonariusz, żołnierz zawodowy, zleceniobiorca, stażysta czy wolontariusz. Ustawa (...)

Cybertarcza Rzeczypospolitej Polskiej

25.6.2024

Cybertarcza RP to pakiet działań realizowanych lub koordynowanych przez Ministra Cyfryzacji oraz przyszłe zadania, jakie ministerstwo wyznaczyło sobie do realizacji, w najbliższych latach, aby zwiększać odporność cyberbezpieczeństwa Polski. Działania te odpowiadają na potrzeby adresowane (...)

Uczniowie z Ukrainy w polskich szkołach

23.6.2024

Od 1 września 2024 r. dzieci uchodźcze z Ukrainy zostają objęte obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki w polskim systemie oświaty, analogicznie jak polscy uczniowie. Naukę online będą mogli realizować tylko uczniowie, którzy w roku (...)

Projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej

19.6.2024

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji skierowało do konsultacji międzyresortowych projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Przygotowane regulacje mają usunąć lukę prawną w zakresie funkcjonowania obrony cywilnej, którą spowodowało wejście w życie ustawy (...)

Pomoc obywatelom Ukrainy wydłużona

10.6.2024

7 czerwca br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja przedłuża legalność pobytu obywateli Ukrainy do 30 września 2025 r. i wprowadza (...)

Ograniczenia cen energii z podpisem Prezydenta

10.6.2024

Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Zakłada ona ograniczenie wzrostu cen energii w drugiej połowie 2024 roku dla osób z niższym (...)

Projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej

31.5.2024

Projekt ureguluje fundamentalne kwestie związane z ochroną ludności i obroną cywilną. Przygotowana ustawa wprowadzi rozwiązania umożliwiające skoordynowaną realizację zadań z zakresu ochrony ludności zarówno w czasie pokoju, jak i podczas obowiązywania stanów nadzwyczajnych (...)

Ramy Tożsamości Cyfrowej Unii Europejskiej od 20 maja

13.5.2024

20 maja 2024 roku zacznie obowiązywać opublikowane 30 kwietnia w Dzienniku Urzędowym UE tzw. rozporządzenie eIDAS 2, które wprowadza Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Akt ten znacząco zmieni przepisy o identyfikacji elektronicznej i usług zaufania, które obowiązywały od 2014 (...)

Projekt ustawy dot. cen energii od 1 lipca

12.5.2024

Rządowy projekt ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym, który jest w Sejmie, zakłada ograniczenie wzrostu cen energii w drugiej połowie 2024 roku dla osób z niższym dochodem, które będą mogły (...)

Duże zmiany w nauczaniu?

23.4.2024

Rezygnacja z przedmiotu historia i teraźniejszość, obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy – to najważniejsze zmiany ramowych planach nauczania, które nastąpią od września 2024 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało też projekty rozporządzeń zmieniających (...)

Nowy projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

11.4.2024

29 marca br. nowy projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa został przesłany do Rządowego Centrum Legislacji. Nowelizacja ustawy przedłuża ochronę tymczasową dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną, wprowadzoną (...)

Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej w przygotowaniu

27.3.2024

22 marca br. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcin Kierwiński oraz Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zaprezentowali założenia do ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Nowe regulacje usuną lukę prawną w zakresie funkcjonowania obrony cywilnej, (...)

Zakaz broni samopowtarzalnej

5.3.2024

Państwa członkowskie, które chcą utrzymać wcześniejsze pozwolenia na taką broń, mogą to przewidzieć również w odniesieniu do broni przerobionej do strzelania ślepymi nabojami - uznał Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 5 marca 2024 r. w sprawie C-234/21 - Défense (...)

Bedą 4 komisje kodyfikacyjne

5.3.2024

5 marca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekty Ministra Sprawiedliwości, które wznawiają działalność Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego (KKPC) i Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego (KKPK), a także tworzą dwie nowe Komisje – Kodyfikacyjną Prawa Rodzinnego oraz Kodyfikacyjną (...)

Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze

4.3.2024

1 marca br. zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Rady Ministrów, które określa m.in. sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze, które będą obowiązywały na terenie naszego kraju. Nowe regulacje zostały przygotowane i ogłoszone na podstawie ustawy z 11 (...)

Stopnie alarmowe BRAVO i BRAVO–CRP

29.2.2024

Premier Donald Tusk podpisał nowe zarządzenia dotyczące obowiązywania drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej oraz wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza jej granicami, a także drugiego stopnia alarmowego CRP (BRAVO–CRP) (...)

Pomoc MNiSW dla studentów i naukowców z Ukrainy

27.2.2024

24 lutego minęły 2 lata od rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Od samego początku Polska solidaryzuje się i wspiera swoich wschodnich sąsiadów, oferując wieloraką pomoc – od humanitarnej i wojskowej po materialną i psychologiczną. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z (...)

Prace domowe i średnia ocen w szkołach publicznych

29.1.2024

Celem nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji jest zmiana formuły prac domowych w publicznych szkołach podstawowych oraz rezygnacja z wliczania do średniej ocen rocznych lub końcowych oceny z religii i etyki.

Technik elektromobilności

29.1.2024

Od 1 września 2024 r. szkoły prowadzące kształcenie zawodowe mogą rozpocząć kształcenie w zawodzie technik elektromobilności. Rozporządzenie w tej sprawie zostało podpisane 27 grudnia 2023 r. Wprowadzenie tego zawodu do klasyfikacji, na wniosek ministra właściwego do spraw energii, to (...)

Niżankowice pilotażowo bez e-kolejki

23.1.2024

Zgodnie z ustaleniami ze stroną ukraińską, a także na podstawie informacji władz Ukrainy zamieszczonej na stronie internetowej kolejki elektronicznej w dniu 17 stycznia 2024 r. w przejściu granicznym Malhowice-Niżankowice pilotażowo – na okres jednego miesiąca – pojazdy ciężarowe (...)

Ferie zimowe czas start!

15.1.2024

W ten poniedziałek rozpoczynają się ferie zimowe. Z przerwy od szkolnych obowiązków skorzystają jako pierwsi uczniowie i uczennice z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, a także zachodniopomorskiego. 15 stycznia będzie dniem rozpoczęcia ferii zimowych dla (...)

Wkrótce zmiany w programie „Czyste Powietrze”

15.1.2024

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) – w porozumieniu między innymi z przedstawicielami branży producentów oraz dystrybutorów pomp ciepła oraz stroną społeczną – wypracował dodatkowe wymogi w ramach programu „Czyste Powietrze”, (...)

Nie będzie Strefy Czystego Transportu w Krakowie, na razie

12.1.2024

Wyrokiem z dnia 11 stycznia 2024 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyniku uwzględnienia skargi Wojewody Małopolskiego, stwierdził nieważność w całości uchwały Rady Miasta Krakowa z dnia 23 listopada 2022 r. w sprawie ustanowienia Strefy Czystego Transportu w Krakowie.

Wybory uznane za ważne

12.1.2024

11 stycznia 2024 r.  Sąd Najwyższy orzekł o ważności październikowych wyborów parlamentarnych.

Legalny pobyt pomocnika rolnika – obywatela Ukrainy na dłużej...

28.12.2023

Na mocy nowelizacji przepisów ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa okres pobytu obywateli Ukrainy na terytorium Polski, uznawany za legalny, na mocy przepisów powyższej ustawy, został wydłużony do 4 marca 2024 r.

Ustawa ws. orzeczeń o niepełnosprawności

26.12.2023

Parlament uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach w celu zachowania ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Ustawa zakłada uregulowanie istotnej kwestii przedłużenia ważności orzeczeń w związku z występującymi (...)

Więcej czasu na wdrożenie e-Doręczeń

25.12.2023

Niektóre podmioty – zgodnie z ustawą – miały wdrożyć system e-Doręczeń do 10 grudnia br. Po konsultacjach z podmiotami zobowiązanymi i na ich prośbę zdecydowano o przesunięciu terminu wejścia w życie obowiązku korzystania z doręczeń elektronicznych na 30 grudnia 2023 (...)

Sąd Najwyższy stwierdził ważność referendum ogólnokrajowego

8.12.2023

7 grudnia 2023 r. Sąd Najwyższy, działając w pełnym składzie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych na posiedzeniu jawnym, wydał uchwałę, mocą której stwierdził ważność referendum ogólnokrajowego przeprowadzonego 15 października 2023 r.

Integracja Publicznego Systemu Identyfikacji Elektronicznej w UE

1.12.2023

Proces reintegracji po notyfikacji Publicznego Systemu Identyfikacji Elektronicznej w pierwszych 11 krajach UE zakończył się sukcesem. Dzięki temu polscy obywatele mogą wygodnie i bezpiecznie logować się do systemów identyfikacji funkcjonujących w innych państwach członkowskich, (...)

Prekonsultacje Polityki cyfrowej transformacji edukacji w Polsce

10.11.2023

9 listopada br. rozpoczęły się prekonsultacje Polityki Cyfrowej Transformacji Edukacji w Polsce (PCTE). Wszystkie zgłoszone uwagi i sugestie zostaną przekazane zespołowi, który na kolejnym etapie prac przeanalizuje propozycje i dokona ewentualnej modyfikacji projektu polityki. Na merytoryczne (...)

Określenie ceny referencyjnej energii z OZE

10.11.2023

9 listopada 2023 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie ceny referencyjnej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, okresów obowiązujących wytwórców, którzy wygrali aukcje oraz referencyjnych wolumenów (...)

Załóż profil zaufany online

6.11.2023

Twój profil był ważny do 31 października i nie udało Ci się przedłużyć ważności na czas? Oznacza to, że Twój profil wygasł, ale nadal masz dostęp do swojego konta. W każdej chwili możesz zalogować się na nie i założyć nowy profil zaufany. Zrób to przez internet (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika