Ubezpieczenia zdrowotne: Pozostałe - Zmiany w prawie (strona: 3)

Program „Ciąża +”

21.7.2019

Fundamentalnym założeniem przygotowanych zmian jest zapewnienie dostępu do bezpłatnych leków dla wszystkich kobiet w ciąży – od momentu stwierdzenia ciąży przez ginekologa do chwili porodu dziecka. 

Powiadomienia ZUS

19.7.2019

Z uwagi na obostrzenia związane z przepisami z zakresu ochrony danych osobowych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi zmienić treść powiadomień przekazywanych mailem oraz smsem pracodawcom, które dotyczą zwolnień lekarskich ich pracowników.

Więcej studiów dla pielęgniarek i położnych

1.7.2019

Rządowy projekt umożliwi kształcenie na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo na studiach pierwszego stopnia prowadzonych także w formie niestacjonarnej. Pielęgniarki i położne będą mogły skorzystać z płatnego urlopu szkoleniowego – do 6 dni roboczych rocznie. Urlop ten będzie (...)

Narodowa Strategia Onkologiczna w walce z rakiem

25.5.2019

Celem nowej stawy jest stworzenie ram prawnych umożliwiających opracowanie i przyjęcie Narodowej Strategii Onkologicznej – dokumentu o charakterze kompleksowym i długookresowym, stanowiącego odpowiedź na wzrost zachorowań i śmiertelności na choroby nowotworowe w Polsce.

Od kwietnia obowiązek wysyłania raportów do systemu ZSMOPL

31.3.2019

Od 1 kwietnia 2019 r. rozpoczyna się obowiązek raportowania do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL) obrotu produktami leczniczymi w zakresie określonym tym przepisem dla podmiotów odpowiedzialnych, hurtowni farmaceutycznych, aptek i punktów aptecznych (...)

Od grudnia tylko e-zwolnienia

15.11.2018

Od 1 grudnia br. w całej Polsce lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia tylko w formie elektronicznej. To ma być ułatwienie dla pacjentów, przedsiębiorców i lekarzy. 

Asystenci medyczni wystawią e-zwolnienie

18.10.2018

Pielęgniarki, ratownicy medyczni, sekretarki medyczne – wszyscy już od najbliższego poniedziałku będą mogli wystawić e-zwolnienie w imieniu lekarza. Zakład Ubezpieczeń Społecznych właśnie rozpoczął szkolenia asystentów medycznych.

Wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych

5.10.2018

Nowelizacja ma na celu objęcie zakresem podmiotowym nowelizowanej ustawy także tzw. pracowników działalności podstawowej, innych niż pracownicy wykonujący zawody medyczne, wykonujących pracę pozostającą w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w komórkach organizacyjnych (...)

Mała nowelizacja prawa farmaceutycznego

20.9.2018

Nowelizacja prawa farmaceutycznego m.in. rozszerza zakaz prowadzenia przez jednego przedsiębiorcę kilku rodzajów działalności gospodarczej, w zakresie której może on nabywać produkty lecznicze. 

Ochrona zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego

11.9.2018

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia Programu Wieloletniego „Ochrona zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego” na lata 2019-2023 r. Jest ona kontynuacją trzech dotychczasowych edycji Programu realizowanych nieprzerwanie od 2003 r.

Zmiany w finansowaniu służby zdrowia

28.8.2018

Nowelizacja przepisów ma na celu podwyższenie nakładów na finansowanie ochrony zdrowia oraz reguluje kwestię przeznaczania tych środków na podwyższenie wynagrodzeń lekarzy specjalistów oraz lekarzy rezydentów.

Zatrudnieni w podmiotach leczniczych mają zarabiać więcej

25.7.2018

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych, przygotowany przez ministra zdrowia, trafi do Sejmu. Co przewiduje?

Od 1 grudnia 2018 r. tylko e-ZLA

28.6.2018

Dopiero od 1 grudnia jedynym możliwym sposobem wystawienia zwolnienia lekarskiego będzie internet. Nowelizacja zmienia termin wejścia w życie obowiązującej jego formy - e-ZLA.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika