Ubezpieczenia zdrowotne: Pozostałe - Zmiany w prawie

Tabletka „dzień po” zawetowana

3.4.2024

Prezydent RP Andrzej Duda, na podstawie art. 122 ust. 5 Konstytucji RP, zdecydował o skierowaniu nowelizacji Prawa farmaceutycznego do Sejmu RP z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie ustawy (tzw. weto).

Wróci antykoncepcja awaryjna?

24.1.2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne, przedłożony przez minister zdrowia. Zakłada on przywrócenie antykoncepcji awaryjnej.

Odwołanie zagrożenia epidemią

4.7.2023

Stan zagrożenia epidemicznego wprowadzony w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 już nie obowiązuje. Został odwołany rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dniem 1 lipca br.

Ustawa o medycynie laboratoryjnej

2.11.2022

Ustawa z dnia 15 września 2022 r. o medycynie laboratoryjnej określa zasady i warunki wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej, wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego, zasady nadzoru i kontroli laboratoriów oraz organizację i działanie samorządu diagnostów laboratoryjnych. 

UCC dłużej ważne

18.6.2022

Od 26 kwietnia 2022 r. Unijne Certyfikaty COVID (UCC) wydane w Polsce dla osób, które przyjęły szczepienie przypominające, nie tracą ważności po 270 dniach, tylko pozostają dalej ważne.

Od dziś koniec z maseczkami i izolacją

28.3.2022

Minister zdrowia Adam Niedzielski podjął decyzję o zniesieniu od 28 marca br. obowiązku noszenia maseczek. Nie dotyczy to podmiotów leczniczych, tam nadal będzie obowiązek zakrywania twarzy. Zarekomendował jednocześnie noszenie maseczek w miejscach dużych skupisk ludzkich. Zniesiona także (...)

Ustawa o jakości w ochronie zdrowia

28.7.2021

Placówki, które będą miały lepszą jakość na trzech poziomach – klinicznym, konsumenckim i zarządczym - będą mogły liczyć na dodatkowe współczynniki podnoszące finansowanie - to główne założenia projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie (...)

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych

27.7.2021

Pacjenci, u których wystąpią niepożądane działania po podaniu szczepionki, będą mogli uzyskać świadczenie pieniężne. Zapewni to utworzony przez rząd Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych.

Raport w sprawie założeń reformy szpitalnictwa

6.6.2021

Ministerstwo Zdrowia przedstawia raport pn. „Założenia reformy podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne”. Dokument jest efektem prac zespołu powołanego przez ministra zdrowia 23 grudnia 2020 roku. Założenia zawarte w tym dokumencie (...)

ZIP połączył się z IKP

27.4.2021

Od 1 maja 2021 r. Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP) przestanie być aktywny. Jego dotychczasowi użytkownicy będą mogli korzystać już tylko z Internetowego Konta Pacjenta (IKP).

Wracają godziny dla seniora

10.10.2020

Godziny dla seniora w sklepach, aptekach i drogeriach, zaostrzone zasady epidemiczne w placówkach opieki i domach pomocy społecznej, a także samoizolacja osób powyżej 70. roku życia – to wprowadzone przez rząd nowe zasady wsparcia osób starszych, które przedstawił (...)

Nowe obostrzenia

6.10.2020

Minister zdrowia Adam Niedzielski oraz komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk przedstawili propozycje rozwiązań umożliwiających lepszą egzekucję obostrzeń obowiązujących w czasie pandemii. 

Ograniczenie obrotu wierzytelnościami szpitali

25.9.2020

25 sierpnia 2020 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił orzeczenie (sygn. akt SK 33/15) w sprawie połączonych skarg konstytucyjnych spółki M.S.A. dotyczących nieważności czynności prawnych mających na celu zmianę wierzyciela samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej następujących (...)

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży

5.9.2020

Jesteś w ciąży? Od września masz prawo do wielu bezpłatnych leków. Na liście leków refundowanych jest obecnie 114 leków najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Lista będzie uzupełniana o kolejne pozycje.

Zmiany dotyczące zasad kwarantanny i izolacji

28.8.2020

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło do konsultacji pakiet projektów rozporządzeń, zawierających propozycje zmian zasad prowadzenia kwarantanny. Istotą proponowanych regulacji jest uproszczenie sytemu zwalniania z kwarantanny oraz powiązanie zasad zwalniania z izolacji ze stanem klinicznym (...)

Zmniejszony dystans

28.7.2020

Od 25 lipca obowiązkowy dystans społeczny został ograniczony do 1,5 metra. Dotychczas wymagana odległość od innych osób, jaką trzeba było zachowywać w przestrzeni publicznej, wynosiła 2 metry. Jeśli nie możesz zachować dystansu, pamiętaj o zasłonięciu nosa i ust!

Prezydencki projekt ustawy o Funduszu Medycznym

9.7.2020

Zapowiadany projekt ustawy o Funduszu Medycznym został przez Prezydenta złożony w Sejmie; będzie opiewał na kwotę 4 mld zł rocznie. Prezydencka inicjatywa przewiduje utworzenie Funduszu, który będzie się znajdował w gestii ministra zdrowia.

Ortezy na miarę dziecka wsparte z Funduszy Europejskich

21.6.2020

Indywidualnie dopasowane, wytrzymałe, lekkie, kolorowe, niedrogie, a co najważniejsze – gotowe w kilka dni. Innowacyjne ortezy, do których wytwarzania zostaną wykorzystane najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, będą służyć dzieciom z nabytymi oraz wrodzonymi niepełnosprawnościami (...)

Znoszenie ograniczeń związanych z epidemią

17.4.2020

Od 20 kwietnia zmienią się niektóre zasady bezpieczeństwa. Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejdziemy w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej. Rząd podejmuje ostrożne (...)

Stan epidemii!

20.3.2020

Rząd wprowadził stan epidemii, który daje odpowiednim organom państwowym nowe uprawnienia, ale na nas wszystkich nakłada również nowe obowiązki. Zawieszono zajęcia edukacyjne aż do Świąt Wielkanocnych. Lekcje będą odbywać się poprzez platformy e-learningowe. Podwyższono (...)

Ustawa ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem

15.3.2020

Celem ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych jest określenie zasad i trybu zapobiegania oraz zwalczania zakażenia i rozprzestrzeniania (...)

Kwarantanna obowiązkowa

12.3.2020

Jeżeli pacjent jest objęty kwarantanną domową, to musi być odpowiedzialny i nie narażać innych na ryzyko. Złamanie kwarantanny może podlegać karze wynikającej z Kodeksu karnego lub nakładanej przez służby sanitarne.

Połączenie instytutów badawczych związanych z ochroną zdrowia

21.1.2020

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie połączenia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie oraz Instytutu Żywności i Żywienia im. prof. dra med. Aleksandra Szczygła, przedłożone przez ministra zdrowia.

Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty

21.1.2020

Wzrośnie rola i pozycja farmaceutów. Będą oni mogli brać znaczący udział w działaniach związanych z profilaktyką, promocją zdrowia i farmakoterapią. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zawodzie farmaceuty, przedłożony przez ministra zdrowia.

Odpowiedzialność finansowa samorządu terytorialnego za szpitale

24.11.2019

20 listopada 2019 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Sejmiku Województwa Mazowieckiego dotyczący odpowiedzialności finansowej jednostek samorządu terytorialnego (samorządu województwa mazowieckiego jako podmiotu tworzącego) za stratę netto samodzielnych publicznych zakładów (...)

Program „Ciąża +”

21.7.2019

Fundamentalnym założeniem przygotowanych zmian jest zapewnienie dostępu do bezpłatnych leków dla wszystkich kobiet w ciąży – od momentu stwierdzenia ciąży przez ginekologa do chwili porodu dziecka. 

Powiadomienia ZUS

19.7.2019

Z uwagi na obostrzenia związane z przepisami z zakresu ochrony danych osobowych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi zmienić treść powiadomień przekazywanych mailem oraz smsem pracodawcom, które dotyczą zwolnień lekarskich ich pracowników.

Więcej studiów dla pielęgniarek i położnych

1.7.2019

Rządowy projekt umożliwi kształcenie na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo na studiach pierwszego stopnia prowadzonych także w formie niestacjonarnej. Pielęgniarki i położne będą mogły skorzystać z płatnego urlopu szkoleniowego – do 6 dni roboczych rocznie. Urlop ten będzie (...)

Narodowa Strategia Onkologiczna w walce z rakiem

25.5.2019

Celem nowej stawy jest stworzenie ram prawnych umożliwiających opracowanie i przyjęcie Narodowej Strategii Onkologicznej – dokumentu o charakterze kompleksowym i długookresowym, stanowiącego odpowiedź na wzrost zachorowań i śmiertelności na choroby nowotworowe w Polsce.

Od kwietnia obowiązek wysyłania raportów do systemu ZSMOPL

31.3.2019

Od 1 kwietnia 2019 r. rozpoczyna się obowiązek raportowania do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL) obrotu produktami leczniczymi w zakresie określonym tym przepisem dla podmiotów odpowiedzialnych, hurtowni farmaceutycznych, aptek i punktów aptecznych (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika