e-prawnik.pl Porady prawne

Czy małoletni spadkobierca lub urodzony po śmierci spadkodawcy dzidziczy długi spadkowe?

Odpowiedzi w temacie ()

monika73xyz

16.9.2008

Odziedziczyłam zadłużoną nieruchomość, która należała do moich pradziadków. W księdze wieczystej figurują dzieci pradziadków (brat i siostra mojej babci), którzy zmarli na długo przed moim urodzeniem. Został dokonany podział spadku po zmarłej babci (odziedziczył po niej mąż-mój dziadek oraz jej dzieci w tym mój ojciec), a potem po moim zmarłym ojcu (na mnie i mamę). Jest w toku sprawa po moim dziadku i rodzeństwie babci. Gdy zmarł dziadek byłam niepełnoletnia. Czy automatycznie przyjęłam spadek po swoich krewnych z dobrodziejstwem inwentarza?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

miro

2008-09-17 16:40:01

ale jesli masz odziedziczyć długi spadkowe, które są większe niż wartość spadku, to zawsze możesz odmówić przyjęcia spadku

monika73xyz

2008-09-17 19:46:04

Rodzeństwo babci było bezdzietne, więc na pewno dziedziczę. Na odrzucenie spadku jest już za późno, ponieważ przyjęłam spadek po moim ojcu z dobrodziejstwem inwentarza. Sprawy po dalszych krewnych nie były załatwiane latami. Wygląda to tak, że po bracie i siostrze babci dziedziczył mój ojciec (żył w chwili ich śmierci), a po nim ja z mamą. Wartość spadku przewyższa dług, ale niestety jest to nieruchomość i przed jej sprzedażą nie mam z czego spłacać. Czy jeżeli przyjęłam spadek po ojcu z dobrodziejstwem inwentarza, to automatycznie również r dobrodziejstwem inwentarza przyjmę spadek po innych krewnych? Nie jestem jedynym spadkobiercą, wszystkich jest ośmiu.

miro

2008-09-23 17:13:14

no widzisz, to sporo zmienia. Nie jestes jedynym spadkobierca, jest ich jeszcze siedmiu. Niestety, nie mozesz uniknac przejecia dlugow, jakimi obarczony jest spadek, bo jest on zabezpieczeniem wierzycieli. Spłaty długów nie da sie uniknąc. Ale w takim przypadku mozna zwrócić się do sadu o sprzedaż nieruchomosci, pokrycie roszczen i podział spadku. Ale nie pwoiem ci dokladnie co i jak. Musisz sie zwrocic z tym problemem do specjalisty, ewentualnie wczesniej popytaj na forum wieszjaka, tam czesto udzielaja sie experci serwisu, moze oni beda w stanie ci pomoc

elka

2017-11-12 13:53:23

czy prawnuki dziedziczą po dziadkach urodzone już po ich śmierci

elka

2017-11-12 13:56:37

hm chyba żle opisałam mój brat jako wnuk dziadków nie żyje jego dzieci urodziły się juz po śmierci dziadków czy brata dzieci dziedziczą majątek dziadków

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

 • Czy można zrzec się prawa do części spadku (łacznie z jego zyskami i długami)? Witam. Czy można zrzec się prawa do części spadku (łacznie z jego zyskami i długami)? Jest to firma która nie (...) czytaj dalej»

 • czy możliwe jest dziedziczenie długów Ojciec znajomej jest alkoholikiem, ma długu około 20 000 i nie kwapi się żeby coś z tym zrobić , czy córka po śmierci ojca musi te długi spłacać mimo (...) czytaj dalej»

 • zachowek Mam pytanie i bardzo prosze o odpowiedz. Moj maz z pierwszego malzenstwa ma dwie corki i jest pozbawiony praw rodzicielskich . My wspolnie nie mamy potomstwa, ale w perspektywie czasu nasz wspolny (...) czytaj dalej»

 • Długi spadkowe i co dalej?! Witam! Odziedziczyłem po ojcu spadek. Dowiedziałem się o tym 1 miesiąc temu. Dostałem dom o wartości 250 tys. zł i jednocześnie 300 tys. zł długu !!! Bardzo ciekawą (...) czytaj dalej»

 • Darowizna Mam otrzymac mieszkanie wlasnosciowe - darowizna, trzecia grupa podatkowa (darczynca zyje i nadal w nim bedzie mieszkac). Jakich kosztow moge sie spodzieawac i jak ich uniknac. (Piotr) Podatek (...) czytaj dalej»

 • Testament - mam pewne niejasności. Witam, od razu przejdę do rzeczy: Moja Babcia ma 2 córki ( moją mamę i moją ciocię) Dziadek nie żyje już 5 lat ( w grudniu 2016 minęło 5 lat, czyli zachowek (...) czytaj dalej»

 • Przepisanie własności. MOI RODZICE MAJĄ DOMEK NAD JEZIOREM, KTÓRY CHCĄ PRZEPISAĆ W RÓWNYCH CZĘŚCIACH NA MNIE I SIOSTRĘ. JA JEDNAK MAM PEWNE OBAWY. JESTEM ZAMĘŻNA, MÓJ MĄŻ MA NIEŚLUBNEGO (...) czytaj dalej»

 • spadek po mamie Sprawa dotyczy spadku po mamie. Przedstawię sytuację Mama rok temu umarła na skutek wypadku samochodowego i zostawiła po sobie działkę. Działka była po pół własnością jej i (...) czytaj dalej»

 • Darowizna mieszkania Mama moja ponad 5 lat temu zapisała mi mieszkanie w formie darowizny u notariusza mieszkanie społdzielczo-własnosciowe.Nie mam rodzenstwa,poniewaz moj brat zmarł poł roku temu.Zostawił (...) czytaj dalej»

 • Czy można wydziedziczyć bo nie był ktoś na pogrzebie? witam, mam pytanie jesli chodzi o testament i wydziedziczenie - czy mozna to podwazyc. sytuacja wyglada tak 2 lata temu umarl mi dziadek. wtedy (...) czytaj dalej»

 • spadek mam pytanie moja mama zmarła i przeprowadzili podział majatku tylko adwokat tak zatail i podstawił świadkow ze to było gospodarstwo rolne na ktorym mama nie pracowała i całośc nalezy sie (...) czytaj dalej»

 • Ostatnia wola Zmarłego a testament - pytanie o interpretację prawa Witam Bardzo proszę specjalistów o pomoc. Sprawa dotyczy ew. uznania spadkobiercy za niegodnego. Zgodnie z art. 928 &1 ptk 2 i (...) czytaj dalej»

 • Darowizna przed śmiercią a zachowek Witam Bardzo Was proszę o pomoc. Babcia 3 lata temu za zywota zapisala mi umową darowizny mieszkanie. babcia po smierci dziadka byla jeynym włascicielem gdyz tata (...) czytaj dalej»

 • Zachowek po dziadku Witam, mam bardzo ważną sprawę, ale możę zacznę od początku. Mój dziadek miał 2 synów - wója i mojego tatę (który zmarł w 1994 r) dziadek ożenił się po raz 2 (zawarli (...) czytaj dalej»

 • Alimenty dla rodziców Jakie są zasady ubiegania sie rodziców o alimenty od dzieci? Co w przypadku rozwiedzionych rodziców pełnoletnich dzieci? Czy o alimenty od pełnoletniego dziecka ubiegac sie (...) czytaj dalej»