Darowizna a zachowek

Odpowiedzi w temacie (1)

Buddha12

3.7.2018

Witam, mam problem i nie za bardzo wiem od której strony go ugryźć. Mam zamiar założyć sprawę i ubiegać się o zachowek. Czy mieszkanie przekazane w darowiźnie dwa lata przed śmiercią osoby po której staram się o spadek może zostać wliczone do zachowku? Osoba nie zostawiła po sobie testamentu. Z góry dziękuję za wszelkie porady i pomoc.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Malgorzata1122

2018-12-22 13:18:05

Oczywiście, darowizny wchodzą w grę przy wyliczeniu zachowku. Nawet kiedy osoba zmarła rozdysponowała cały majątek przed śmiercią, to zachowek wylicza się właśnie z tych przedmiotów majątkowych rozdysponowanych przed śmiercią. Pozdrawiam, adw. Małgorzata Woźniak spadkoweprawo.com.pl dzialspadkubeztajemnic.pl tel. 503 662 367

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

  Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim majątkiem, jeśli zaś tego nie uczyni, krąg (...)

 • Kto może dochodzić zachowku?

  Roszczenie o zachowek jest formą ochrony prawnej interesów majątkowych osób najbliższych spadkobiercy. Dzięki niemu mogą oni dochodzić części swojej schedy spadkowej, pomimo pominięcia (...)

 • Umowa dożywocia a zachowek

  Chcąc przekazać bliskim swoją nieruchomość za życia, wiele osób decyduje się na dokonanie umowy darowizny. Jednakże nie jest to jedyna droga. Warto rozważyć także zawarcie z bliskimi (...)

 • Jak liczyć termin przedawnia się roszczenie o zachowek?

  Roszczenia majątkowe co do zasady ulegają przedawnieniu. Powoduje to, że w razie ich dochodzenia, ten przeciwko komu przysługuje roszczenie może uchylić się od jego zaspokojenia - czyli nie (...)

 • Druk SD-Z2 - zgłoszenie darowizny lub spadku bez podatku

  Dostajesz darowiznę albo dziedziczysz spadek po kimś z bliskiej rodziny? Jeżeli chcesz skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, złóż formularz (...)

NA SKÓTY