darowizna+scheda+zachowek/darowizna nie wchodzi do schedy mam prawo do zachowku?

Odpowiedzi w temacie (1)

doluje

1.6.2005

Ojciec za zycia (zmarł, fakt darowizny brat ukrywał przede mna) zrobił darowizne na mego brata gdzie w akcie darowizny zapisano ze nie zalicza sie do schedy, czy mam prawo do zachowku lub ustawowego dziedziczenia. Nikt znas nie jesu wydziedziczony etc.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

ona

2008-06-16 14:43:26

jezeli z oswiadczenia spadkodawcy lub z okolicznosci wynika ze darowizna ktora otrzymal brat darowizna zostala dokonana ze zwolnieniem od obowiazku zaliczenia wowczas wszystko jest na korzysc brata

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 29.8.2018

  Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

  Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim majątkiem, jeśli zaś tego nie uczyni, krąg (...)

 • 25.4.2017

  Kto może dochodzić zachowku?

  Roszczenie o zachowek jest formą ochrony prawnej interesów majątkowych osób najbliższych spadkobiercy. Dzięki niemu mogą oni dochodzić części swojej schedy spadkowej, pomimo pominięcia (...)

 • 20.11.2017

  Jak liczyć termin przedawnia się roszczenie o zachowek?

  Roszczenia majątkowe co do zasady ulegają przedawnieniu. Powoduje to, że w razie ich dochodzenia, ten przeciwko komu przysługuje roszczenie może uchylić się od jego zaspokojenia - czyli nie (...)

 • 7.7.2016

  Umowa dożywocia a zachowek

  Chcąc przekazać bliskim swoją nieruchomość za życia, wiele osób decyduje się na dokonanie umowy darowizny. Jednakże nie jest to jedyna droga. Warto rozważyć także zawarcie z bliskimi (...)

 • 14.12.2016

  Zachowek - kto jest uprawniony i w jaki sposób to uprawnienie jest realizowane?

  Według zasady swobody testowania spadkodawca może ustanowić spadkobiercą całego swojego majątku osobę spoza kręgu najbliższych krewnych. Zabezpieczenie interesów osób najbliższych (...)