e-prawnik.pl Porady prawne

Eliza pomóż jak umiesz!

Odpowiedzi w temacie ()

-

29.10.2003

Spółka cywilna prowadzona przez dwie osoby zaciągnęła dwa kredyty podpisane wekslami.Jest to rodzeństwo, spłata kredytu juz niebawem ale firma nie ma z czego spłacic całego długu, odmówiono też innych kredytów.Na jakiej podstawie można dłużników pozbawić wolności oraz nieruchomości?Mam na mysli mieszkanie które w połowie nalezy do jednego z dłużników a w połowie do małżonka po orzeczeniu rozdzielności majatkowej przy czy nie było orzeczenia co do podziału mieszkania.Jakie prawa ma komornik co do własności dzieci dłużników-dwóch dorosłych córek jedna pracuje druga studjuje obie maja jakieś cenne rzeczy ale kupione z własnych oszczędnosi!Wiem, że to zbyt ogólne ale błagam o próbe odpowiedzi bo jestem nieco załamana obrotem spraw! (nefretis)
(nefretis)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Eliza

2003-10-31 11:41:50

Kto jest podpisany na wekslach? Ile jest podpisów?

nefretis

2003-10-31 13:50:36

są dwa podpisy...mojeje may i jeje brata to ich spólka cywilna!

Eliza

2003-11-01 15:17:49

W spółce cyw. wspólnicy odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem osobistym za zobowiązania sp. Jeżeli majątek spółki nie wystarcza do zaspokojenia roszczeń wierzycieli, wówczas wierzyciel może dochodzić zaspokojenia swoich roszczeń z majątku osobistego. A więc jeżeli weksle nie zostaną zapłacone w określonym czasie wierzyciel prawdopodobnie wniesie sprawe do sądu. Może spróbowac najpierw z nim negocjować, aby rozłożył zapłatę na raty. Jeżeli jednak sprawa trafi do sądu i zastanie wydany nakaz zapłaty, wydaje mi się że jest jeszcze możliwość wniesienia ( w ciągu dwóch dni od otrzymania nakazu ) zarzutów do sądu, który ten nakaz wydał. Troche to wydłuża. Roszczenia wynikające z weksla przeciwko dłużnikowi ulegają przedawnieniu po upływie 3 lat od dnia płatności weksla. Jeżeli już doszłoby do egzekucji komorniczej - komornik może zająć wszystko oprócz rzeczy osobistych ( łóżko, ubrania itp... oraz nie może zająć urządzeń, które służą do pracy zarobkowej np. kierowcy nie może pozbawić samochodu, którym on zarabia na utrzymanie rodziny ). Komornik zajmuje te rzeczy, które najłatwiej można zlicytować. Ale, też można nie wpuszczać jego do mieszkania ( nie może on naruszyć cudzej własności i nie wyważy drzwi, policja też nie może tego zrobić). Komornik zrobi to na co mu się pozwoli. Jeżeli obawiasz się o swoje rzeczy - ukryj je na jakiś czas - przecież do szaf nie zagląda. Egzekucja byłaby skierowana przede wszystkim przeciwko osobom podpisanym na wekslu. Ty jako osoba pełnoletnia pracująca nie złożyłaś podpisu na wekslu więc dlaczego masz odpowiadać za zobowiązania matki? Chyba niewiele Ci pomogłam - trzymaj się. Może wypowie się ktoś bardziej kompetentny.

Eliza

2003-11-02 21:04:11

Dodam jeszcze, że w razie najścia komornika, nie czerpałyście żadnych korzyści z dochodów spółki.

nefretis

2003-11-02 21:18:00

Wielkie dzięki...szukam wszystkiego na ten temat i każda pomoc jest ogromnie cenna...bardzo Ci dziękuję...pozdrawiam

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

  • Ktoś dał Ci zarobić pół tysiaka tylko za to, że jesteś studentem? Ja mogę to zrobić. Pomóż nam w reklamie, a my pomożemy Ci w budżecie. www.poltysiaka.pl czytaj dalej»

  • Witam, Kończymy prace nad portalem strażniczym. Chcemy dać Polakom narzędzie, dzięki, któremu będą mieli lepszą orientację w istotnych sprawach naszego państwa. Potrzebujemy redaktorów, którzy (...) czytaj dalej»

  • 18 stycznia wracałam ze znajomą do domu, nie kupiłam biletu bo zawsze o tej porze nikt nie wpadał na kanary. Wysiadamy z autobusu a tu przede mną kobieta prosząca o bilet :D, szukam szukam nie znalazłam (...) czytaj dalej»

  • Witam!!! Ostatnio chodził u mnie ksiądz po kolędzie i można powiedzieć że namawiał mnie do unieważnienia małżeństwa. Powiedział ze nie ja pierwsza i nie ostatnia. Jestem od po rozwodzie cywilny. (...) czytaj dalej»

  • Jak co roku dopada Nas pytanie jak wypełnić PIT... Jak zwykle trzeba wydać na to pieniądze aby wypełniono Nam go w Biurach Rachunkowych. Ja od kilku lat robię to za darmo programem do rozliczania (...) czytaj dalej»

  • Pracownik, chcąc uniknąć ewentualnych sankcji za niepowiadomienie pracodawcy o przyczynie swojej nieobecności w pracy, musi pamiętać, że istnieją przepisy powszechnie obowiązujące, które (...) czytaj dalej»

  • Angeliko, czytam uważnie Twoje porady i uprzejmie proszę Cię o pomoc. Mój mąż - alkoholik - opuścił całkowicie dobrowolnie nasze mieszkanie lokatorskie 10 lat temu zabierając ze sobą cały ruchomy (...) czytaj dalej»

  • Szanowni Koleżanki i Koledzy, Zwracam się do Was z prośbą o wsparcie akcji śmigło dla Tatr; www.smiglodlatatr.pl . W styczniu tego roku minie dwa lata od tragicznej lawiny pod Rysami, w której straciło (...) czytaj dalej»

  • Lista kandydatów zakwalifikowanych do konkursu (praca pisemna) na aplikację 2010 r. p. NAZWISKO IMIĘ/IMIONA 1 . Adamczyk Paulina Sylwia 2 . Adamczyk Wojciech Maciej 3 . Adamska Agnieszka 4 (...) czytaj dalej»