Jak nabyć prawo własności nieruchomości przez zasiedzenie?

Odpowiedzi w temacie (2)

mati474

7.9.2012

Już tłumaczę o co chodzi.
Domek w którym mieszka dziadek, a teraz mój syn. Syn tam mieszka od 18 roku życia, bo to wiąże się z jego planami na przyszłość, leśnictwo i agro turystyka.
Dziadek niestety to nie dziadek a osoba którą tak nazywamy. Ma swoją rodzinę, jednak to syn mieszka u niego już 7 rok, ja mieszkałam tam lat 10 z paroma przerwami, ale dalej jestem tam zameldowana, tylko że od roku już tymczasowo.
teraz moje pytanie, jak zrobic tak żeby mogło nastąpić zasiedzenie tego domku przez syna, i czy pomoże coś że jak tam mieszkałam przez lat 10?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

mrozowskim

2012-09-08 12:15:37

W tym przypadku można jedynie mówić o zasiedzeniu w złej wierze, bo wiecie, że nieruchomość nie jest Wasza. Prawo własności przez zasiedzenie nabywa się w postępowaniu sądowym po spełnieniu warunków zasiedzenia. W przypadku zasiedzenia złej wierze musi to być okres 30 lat dysponowania nieruchomością jako właściciel. Wasz okres 30 lat nawet się jeszcze nie rozpoczął, bo obecnie nie dysponujecie nieruchomością jako właściciel. Sam fakt zamieszkiwanie i/lub zameldowania nie daje podstaw do ubiegania się o nabycie własności przez zasiedzenie.

dominika987

2012-09-10 09:07:10

Witam, mam pytaine do pana Mrozowskim, czy za zasiedzenie w złej wierze coś grozi? Jakaś kara czy tylko brak możliwości zasiedzenia?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 24.9.2018

  Zasiedzenie - Kiedy można stać się właścicielem przez zasiedzenie?

  Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. W drodze zasiedzenia można nabyć własność każdej nieruchomości (gruntowej, budynkowej i lokalowej) (...)

 • 19.4.2017

  Czego dotyczy zasiedzenie?

  Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. Zasiedzenie jest więc sposobem nabycia własności przez upływ czasu. Zasiedzenie jest sposobem (...)

 • 30.5.2017

  Czym są dobra i zła wiara i jakie mają znaczenie w stosunkach prawnych

  Dobra wiara jest jedną z klauzul generalnych prawa cywilnego. Mimo, że pojęcie to nie jest zdefiniowane w przepisach prawnych, bardzo często wiele od jej istnienia zależy. Istnienie dobrej wiary ma (...)

 • 4.4.2016

  Zasiedzenie nieruchomości

  Stara rzymska paremia głosi Volenti non fit iniuria (chcącemu nie dzieje się krzywda). Dlatego zawsze należy dbać o swoje interesy, ponieważ w przeciwnym razie możemy ponieś konsekwencje (...)

 • 28.12.2017

  Nabycie przez zasiedzenie użytkowania wieczystego i służebności gruntowej

  Przedmiotem zasiedzenia jako sposobu nabycia jest prawo własności lub użytkowania wieczystego. Ponadto służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie - ale tylko w wypadku, gdy polega na (...)