e-prawnik.pl Porady prawne

Jak podzielić majątek po rozwodzie ?

Odpowiedzi w temacie ()

nadbor

30.3.2011

* RUCHOMOŚĆ

czyli o sprzęty (np. samochód, meble, telewizor, pralka, lodówka), wystarcza pisemna umowa, sporządzona przez małżonków i przez nich podpisana. Nie należy też zapominać o dacie.

W umowie trzeba wymienić przedmioty podlegające podziałowi, określić ich wartość i sposób podziału, czyli wyliczyć, co kto ze sobą zabiera. Małżonkowie mają zupełną swobodę przy wycenie składników majątku i mogą też ustalić, że któreś z nich bierze więcej niż drugie.


* NIERUCHOMOŚĆ

czyli mieszkanie lub działkę. W tym przypadku nie wystarczy zwykła pisemna umowa: należy udać się do notariusza i sporządzić akt notarialny. Należy również podać wartość nieruchomości. Powinna to być wartość realna, czyli rynkowa. Oczywiście za tę usługę notariusz pobiera opłaty, ale jeżeli umowa o podział nieruchomości nie zostanie potwierdzona notarialnie, jest nieważna.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

 • Jak podzielić majątek po rozwodzie ? Brak porozumienia między eksmałżonkami !!! W tej sytuacji konieczna jest wizyta w sądzie. Właściwy do rozpoznania wniosku jest sąd rejonowy z miejscowości, (...) czytaj dalej»

 • Podział majątku Komu należy się dom wybudowany na działce nalężącej do jednego ze współmałżonków (niezamieszkały). Jak spłacić drugą stronę stronę wg czego? Nakładów, aktualnej wartości? (...) czytaj dalej»

 • Pozbawienie praw rodzicielskich ojca pomóżcie Czy jest możliwość pozbawienia ojca praw rodzicielskich i żeby także płacił alimenty. Proponował mi bym usuęła ciążę i wogóle nie interesował (...) czytaj dalej»

 • Unieważnienie małżeństwa Kościelnego Prosze o pomoc.Mam 25 lat i od 2 lat jestem po rozwodzie cywilnym.Teraz chcialabym rowodu Koscielnego.Prosze mi pomoc bo nie wiem od czego mam zacząc.Bylam u (...) czytaj dalej»

 • rozwód, alimenty, podział majatku Moja sprawa wydaje się dosyć trudna...ale może się mylę....Rok temu wyprowadziłam się z synem od męża(znęcał się psychicznie nad nami) i zamieszkałam u (...) czytaj dalej»

 • Kiedy można żądać alimentów od dziadków? Były mąż nie płaci alimentów. Komornik stwierdził, ze dług jest nieściagalny (nie pracuje, złożył oświadczenie, że nic nie ma). Prawda (...) czytaj dalej»

 • podzial majatku Witam, Sprawa dotyczy bliskiej mi osoby. Minely 4 lata jak moj tata jest po rozwodzie (z orzeczeniem winy po stronie bylej zony). Nie bylo sprawy o podzial majatku, ale sad przyznal, ze (...) czytaj dalej»

 • ALIMENTY na żonę ?! Jestem w trakcie rozwodu z orzekaniem o winie ze strony męża.. Od pięciu miesięcy jestem osobę bezrobotną bez prawa do zasiłku. Mam zasądzone alimenty na dziecko w wysokości (...) czytaj dalej»

 • Dlaczego tatusiowie nie płacą alimentów Odpowiedź jest prosta - bo nie muszą i to w majestacie prawa. Jak to wygląda? Sąd przyznaje alimenty. Tatuś się na nie godzi. Nawet płaci przez jakiś (...) czytaj dalej»

 • sprawa o alimenty na matkę Witam!! mam problem mój były mąż płaci alimenty na naszego syna w chwili obecnej nasza sytuacja się zmieniła nie mam pracy czy mogę zażądać od niego alimentów i (...) czytaj dalej»

 • Jak podzielić majątek przy rozwodzie ?? Na wniosek jednego z małżonków sąd orzekający rozwód może w tym samym wyroku dokonać podziału majątku wspólnego. Podziału majątku wspólnego w wyroku (...) czytaj dalej»

 • Społeczny kurator sądowy Jakie są obowiązki społecznego kuratora sądowego, na jakich warunkach ( umowa, płaca) pracuje? (Ola) jak sama nazwa wskazuje jest to praca spoleczna, obowiazki wynikaja (...) czytaj dalej»

 • zachowek Mam pytanie i bardzo prosze o odpowiedz. Moj maz z pierwszego malzenstwa ma dwie corki i jest pozbawiony praw rodzicielskich . My wspolnie nie mamy potomstwa, ale w perspektywie czasu nasz wspolny (...) czytaj dalej»

 • Jak wygląda sprawa rozwodowa??? Help!!! Wkrótce mam rozprawę rozwodową. Ja i mój mąż mamy adwokatów i pewnie damy sobie nieźle "czadu". Mąż wniósł o rozwód mimo że mamy maleńkie dziecko (...) czytaj dalej»

 • Moje zarobki a alimenty na dziecko mojego męża Czy ktoś może mi powiedzieć co powinnam zrobić, mój narzeczony jest po rozwodzie i ma z pierwszego małżeństwa 1 dziecko. Zamierzamy wziać ślub, (...) czytaj dalej»