Jaka część spadku po smierci rodziców nalezy sie dla 4 rodzeństwa ?

Odpowiedzi w temacie (2)

janmo

18.2.2010

Chodzi o następująca sprawę- W roku 2001 zmarł mój ojciec, kilka lat wcześniej mama. Mama nie zostawiła żadnego testamentu, ani jakiegokolwiek dokumentu woli w tym temacie. Ojciec (podobno) opisał przysługującą mu część (podobno przed śmiercią mamy) na wnuczka (syn brata). Ja i moje rodzeństwo (brat, ja, dwie siostry- w sumie 4 rodzeństwa) nie podpisywaliśmy żadnych papierów itp. odnośnie spadku, ani po śmierci mamy, ani po śmierci ojca. Pisząc spadek- mam na myśli 50 m mieszkanie w bloku, niewielką działkę, garaż. Teraz, kilka lat po tym jak zmarł ojciec, brat (ojciec wnuczka, na którego tato opisał (podobno) swoją część) zażądał od nas zrzeczenia się swoich częśći spadku. Przypomnę, że do tej pory nie widzieliśmy rzekomego dokumentu potwierdzającego zrzeczenie się przez tatę swojej części na rzecz wnuka (być może wcale ono nie istnieje). Ja wraz z jedną z sióstr chcemy załatwić sprawę tak jak stanowi prawo, bez jakiegokolwiek zrzekania się, darowizny, itp. Moje pytanie dotyczy tego jaka część spadku w takiej sytuacji nam się należy na dzień dzisiejszy: - jesli dokument o przepisaniu części ojca na wnuka istnieje, - jeśli ten dokument nie istnieje ? Do tej pory niczego nie podpisywaliśmy. Mój brat (ojciec wnuka) twierdzi, że mamy ponosić jakieś koszty związane z opłatami u notariusza oraz za mieszkanie, zwleka z pokazaniem dokumentów, a żąda zrzeczenia się od nas swoich części na rzecz wnuka taty. Dodam, że do tej pory to brat i jego syn użytkowali mieszkanie rodziców, wynajmowali je i opłacali czynsz. Bardzo proszę również o informacje, jak postępować w tej sytuacji, bo niestety chyba brat próbuje bazować na naszej niewiedzy w kwestiach spadkowych. Sprawa wyszła tylko dlatego, że najprawdopodobniej chce on sprzedać mieszkanie (stąd jego wcześniejsza "prośba' o zrzeczenie się naszych części po ponad 9 latach po śmierci ojca- a w sumie rodziców). Będę ogromnie zobowiązany za fachową informację

Nie znalazłeś odpowiedzi?

mrozowskim

2010-02-21 12:02:25

W przypadku dziedziczenia ustawowego każdemu z Was należy się 1/4 majątku spadkodawcy. Nie dajcie się wrobić w zrzekanie się spadku, darowizny czy opłacanie mieszkania, chyba że sami tak chcecie postąpić. O ile doborze pamiętam zrzec spadku można się jedynie w formie aktu notarialnego lub poprzez oświadczenie złożone w sądzie. Kartka papieru spisana w na kolanie jest nieważna. Nawet jeśli brat okaże taki dokument, nie będzie on nic wart nie wnikając w autentyczność takiego dokumentu. Proszę postępować zgodnie z prawem i nie dać się zwodzić wymyślanymi historyjkami.

danutastreusel

2010-02-21 13:02:59

Kochani, pierwsza sprawa to musicie wystapić do sądu o wydanie postanowienia nabycia spadku po rodzicach.Jeśli tata przepisał swoją połowę na wnuka to powinien wnuk wystapić do sądu o wydanie postanowienia w sprawie nabycia spadku po dziadku,czyli 1/2 masy spadkowej, a jeżeli wnuk jest małoletni to występuje do sądu jego rodzic. Druga sprawa to połowa po mamie należy się wam dzieciom po 1/4. Zrzecz się praw spadku można tylko do 6 miesięcy po śmierci spadkodawcy po 6 miesiącach przyjmuje się spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Proponuję napisać wniosek do sądu o wydanie postanowienia w sprawie nabycia spadku i brat bedzie musiał ujawnić zapis ojca. Brat mieszkania sprzedać nie możne bez postanowienia sądu. A wy nie możecie się zrzecz czegoś co do was nie należy. WAŻNE ! wystapić do sądu o wydanie postanowienia w sprawie nabycia spadku bez tego żadnego ruchu żadna ze stron nie zrobi.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 12.9.2016

  Czy i kiedy dziedziczy rodzeństwo spadkodawcy?

  Nie może być wątpliwości, że rodzeństwo spadkodawcy dziedziczy zawsze wtedy, gdy zostanie powołane do spadku w drodze ważnego testamentu. Gdy jednak zmarły nie przekazał potomnym swej ostatniej (...)

 • 29.8.2018

  Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

  Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim majątkiem, jeśli zaś tego nie uczyni, krąg (...)

 • 15.11.2016

  Dziedziczenie spadku przez rodzeństwo spadkodawcy

  Powołanie do spadku może wynikać z testamentu lub z mocy samego prawa. W przypadku dziedziczenia testamentowego wola spadkodawcy wynika z samego testamentu. Natomiast jeżeli nie zachodzi sytuacja dziedziczenia (...)

 • 8.12.2016

  Zrzeczenie się spadku - Gdy nie chcesz po kimś dziedziczyć

  Zgodnie z obowiązującym prawem spadkowym, jeżeli spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu to w momencie otwarcia spadku (czyli śmierci spadkodawcy) obowiązują przepisy ustawowe dotyczące (...)

 • 16.9.2016

  Czy można zbyć udział w spadku?

   Czy można zbyć udział w spadku? Na tak postawione pytanie, należy odpowiedzieć twierdząco. Wynika to z art. 1051 kodeksu cywilnego, który stanowi, że spadkobierca, który spadek (...)