Forum prawne

Odrzucenie spadku - kilka wątpliwości

Osoby dramatu: Jadwiga Kowalska - matka zmarłego Adam Kowalski - zmarły Marek Kowalski - syn zmarłego, wnuk Jadwigi Alicja Kowalska - córka Marka, wnuczka zmarłego Dobry Duszek - po prostu dobry duszek :) Akt pierwszy: rok 2000 Adam Kowalski cieszy się dobrym zdrowiem. Korzysta z życia (najróżniejsze kredyty, karty kredytowe itp.), ale też dobrze zarabia i spłaca zadłużenie. W tym czasie w formie darowizny przekazuje synowi Markowi prawo do spółdzielczego własnościowego mieszkania. Akt drugi: rok 2002 Adam traci pracę, dostaje małą rentę, jest niewypłacalny. Przestaje spłacać długi. Akt trzeci: rok 2004 Adam umiera. Nie pozostawia żadnego majątku, jedynie środki z polisy ubezpieczeniowej (ale jak rozumiem to nie wchodzi do masy spadkowej i nie jest przedmiotem rozważań). Więcej majątku nie ma (komornicy się o to postarali). Akt czwarty: rok 2004, później Dobry Duszek szepcze Markowi (synowi zmarłego), że dłużnicy czekają na upłynięcie półrocznego terminu na odrzucenie spadku oraz radzi się tym zająć. Marek googluje, czyta ustawy ale ma kilka wątpliwości. I teraz pytania: 1. Czy żeby zabezpieczyć przed długami zmarłego wszystkie wymienione osoby należałoby odrzucać spadek w kolejności: syn, wnuczka, matka zmarłego? Czy w imieniu niepełnoletniej wnuczki spadek odrzucają rodzice? 2. W jakiej formie odrzucić spadek? Marek wyczytał, że można to zrobić przed notariuszem lub przed sądem. Co jest lepsze (mniej kłopotliwe, tańsze)? Jeśli przed sądem to jakim i w jaki sposób (co trzeba wysłać lub zanieść do sądu)? 3. Czy mieszkanie podarowane przez dłużnika synowi 4 lata wcześniej może wejść do masy spadkowej na wniosek wierzycieli (zapewniam, że wykorzystają wszelkie możliwości). Tak jak pisałem wyżej było podarowane w czasie, kiedy dłużnik był wypłacalny i nie miało to na celu uniemożliwienie wieżycielom odzyskania długów.

2004.12.5 3:28:48

Odpowiedzi w temacie: Odrzucenie spadku - kilka wątpliwości (3)

gdzie jest odpowiedz

2006.1.4 19:20:41

Takie podejście do tematu jak P. MISIA jest poniż pasa. Czy za zamówienie tej pozycji mogę zapłacić w naturze? -tego samego typu odpowiedź.

2008.1.21 22:32:7

po pierwsze mieszkanie absolutnie nie wchodzi do masy spadkowej, ponieważ w wyniku darowizny stało się własnością syna, chyba że wierzyciele podniosą roszczenia pauliańskie z KC, według mnie jednak nie wchodzi to w grę ponieważ jak pani napisała świadczenie nie miało na celu uniknięcia egzekucji z tej części majątku. Skoro spadek nie przedstawia żadnych aktywów, a jedynie pasywa należy go w oczywisty spoób odrzucić, można to zrobić dostarczając sądowi jedynie oświadczenie woli dotyczące odrzucenia spadku. Po wtóre za małoletnich nie posiadających zdolności do czynności prawnych powinni dokonać tego ich przedstawiciele ustawowi czyli rodzice. Tak według mnie należałoby postąpić.

2008.8.27 22:7:22

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika