e-prawnik.pl Porady prawne

podział majątku przed rozwodem czy po

Odpowiedzi w temacie (4)

grzes01011967

17.1.2014

witam postaram się jak najdokładniej opisać swoją sytuację .Chcę się rozwieść i na pewno bez orzekania o winie , nie chcę prania brudów i szarpaniny . Mąż na razie jest na etapie błagania mnie żebym tego nie robiła ale ja podjęłam już decyzję . Jesteśmy 16 lat po slubie mamy 14-letniego syna . Mamy dom właściwie ja go mam ale zbudowany w trakcie trwania małżeństwa ze sprzedaży mojego panieńskiego mieszkania i mieszkania mojej mamy która mieszka z nami .Wieć jest wspólny mimo że w księdze wieczystej jestem tylko ja oraz we wszystkich dokumentach . Mamy też nieduży kredyt na hipotekę domu jakies 60 tyś.Chciałabym go spłacić po sprzedaży domu . I teraz problem . Ja chcę rozstać się po dobroci normalnie jak ludzie kupić mężowi kawalerkę bo tak naprawdę jego wkład finansowy był nieporównywalnie mniejszy i odejśc zacząć wszystko od nowa . On na tą chwilę jeszcze chyba nie wierzy do końca ale boję się że jak zobaczy że jego prośby nic nie zmienią może zacząć szaleć i wtedy zacznie sie wojna . Nie chcę tego i chciałabym przeprowadzić to po ludzku , dużo złego mi zrobił ale to nie ma już znaczenia nie chcę zemsty tylko wolności . Od czego powinnam zacząć ? Od sprzedaży domu i kupna 2 mieszkań i wtedy złożenia pozwu o rozwód ? Tylko wg tego co wiem wtedy dalej moje mieszkanie bedzie NASZE bo nabyte w trakcie trwania małżeństwa a tego muszę uniknąć . Czy najpierw złożyc pozew o rozwód i dobrowolny podział majątku ? Co jest dla mnie bezpieczniejsze ? Nie chodzi mi o to żeby zostawic go z niczym , wręcz przeciwnie chcę żeby miał swoje mieszkanie i zaczął wszystko od nowa . Nie chcę nawet alimentów na syna bo dobrze zarabiam i utrzymam go sama . Chcę tylko wolności . Pozostawienie domu nie wchodzi w grę bo pewnie musiałabym go spłacić a tekiej gotówki nie posiadam . Dom wart jest jakies 500 tys. wybudowaliśmy go 10 lat temu na działce którą otrzymałam w drodze darowizny od cioci . Dodam jeszcze że od jakichś 12 lat mam zasądzone sądownie alimenty na rzecz syna w wys.250 złdlatego że mój mąz ma dwoje dzieci z poprzedniego związku i chcieliśmy wtedy jeszcze solidarnie razem nie dopuścić do tego że jego była żona zażąda wielkich kwot na dzieci . Nie mieliśmy stwierdzonej sądownie separacji tylko alimenty . Nie mamy rozdzielności majatkowej . Jak mam to przeprowadzić ?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Prawnik1209

2014-01-20 11:40:15

Witam, Nikt niestety Pani nie zagwarantuje bezpiecznego i szybkiego rozwodu. Z treści pytania wynika, że rozwód jest priorytetem. Doradzam raczej zawsze najpierw rozwód może wówczas uda się to zrobić mniejszym kosztem a dopiero po uzyskaniu wyroku rozwodowego spokojnie przeprowadzić podział majątku. Odwrotna sytuacja na pewno będzie dla Pani mniej korzystna. Jak rozumiem ma Pani możliwość wykazania, iż większość majątku pochodzi z majątku osobistego Pani, tak więc proszę zgromadzić jak najwięcej dowodów w tej kwestii. Jednak sprawa może nie być prosta.

mrozowskim

2014-01-21 20:15:45

To nie ma znaczenia, że dom był budowany w trakcie trwania małżeństwa. Jeśli działka była nabyta w drodze darowizny, weszła ona w skład Pan majątku odrębnego. Jeśli działka stanowi Pani majątek odrębny, to i znajdujący się na niej dom. Środki ze sprzedaży Pani mieszkania również stanowią Pani majątek odrębny. Środki, które wniosła Pani mama również nie wliczają się do majątku wspólnego. Wspólne są jedynie wkłady, które wnieśliście z wspólnego majątku dorobkowego, z czego połowa przypada Pani. Pani widnieje sama w KW i sama może Pani sprzedać dom. Mężowi będzie musiała Pani zwrócić wyłącznie wkłady, które on poniósł. Nie jest tak, że wszystko nabyte w trakcie trwania małżeństwa automatycznie wchodzi w skład wspólnego majątku. Pozostaje oczywiście kwestia, co jest Pani w stanie udowodnić przed sądem.

grzes01011967

2014-01-22 04:00:02

bardzo dziekuję za zainteresowanie moim postem . W zasadzie przed sadem mogę udowodnić wszystko posiadam wszystkie akty notarialne oraz faktury na moje nazwisko praktycznie od początku pierwszych prac budowlanych . Jednak sytuacja nie jest taka beznadziejna jak myślałam . Nie wiem czy dobrze rozumiem to co pan napisał - czy w takim razie jeśli sprzedam dom kupię sobie mieszkanie i rozliczę się z mężem (oczywiście nie na piękne oczy ) tylko potwierdzę to wszystko notarialnie to moje mieszkanie dalej będzie moim majatkiem odrębnym ? Czy wtedy sytuacja się zmieni i okaże się że mąż mo prawa równiez do niego ?

mrozowskim

2014-01-22 11:00:36

Jeśli Pani sprzedaje składnik majątku, który w całości lub w części stanowi Pani majątek odrębny i nabywa z środków uzyskanych z takiej sprzedaży kolejny składnik majątku, to on nadal pozostaje Pani majątkiem odrębnym. Nie ma znaczenia, że składnik majątku zostaje nabyty w trakcie trwania małżeństwa. Znaczenie ma z jakich środków jest on nabywany. Nabycie z majątku dorobkowego wspólnego powoduje nabycie do majątku wspólnego małżonków. Nabycie z majątku odrębnego powoduje nabycie do majątku odrębnego, chyba że małżonek dysponujący majątkiem odrębnym oświadczy, że nabywa składnik do majątku wspólnego. Ważne jest, żeby w akcie notarialnym znalazło się oświadczenie, że środki na nabycie mieszkania pochodzą z Pani majątku odrębnego i mieszkanie również ma takowy składnik stanowić i warto mieć udokumentowany cały ciąg transakcji od samego początku, żeby w razie sporu w sądzie wykazać pochodzenie majątku odrębnego. Odpowiadając na Pani pytanie, jeśli sprzeda Pani dom i odda mężowi, to co stanowi jego część wkładu, a następnie nabędzie Pani mieszkanie do majątku odrębnego z środków, które stanowią Pani majątek odrębny, to mieszkanie będzie tylko i wyłącznie Pani. Proszę tylko to bardzo skrupulatnie ująć w akcie notarialnym sprzedaży domu i nabycia mieszkania, oraz udokumentować zwrot mężowi jego nakładów. Przelew na konto męża z odpowiednim opisem, jest tu bardzo wskazany, jeśli mąż odmówi podpisania pokwitowania przyjęcia środków.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM