testament!!
Odpowiedzi w temacie (1)

Czy mogę w sądzie zakwestionować testament, który napisał mój żyjący ojciec? uważam że jest bardzo niesprawiedliwy. Czy można przeprowadzić taki proces jeszcze za życia ojca?
Nie znalazłeś odpowiedzi?

Nie można kwestionować testamentu przed otwarciem spadku, gdyż spadkodawca może w każdej chwili swobodnie zmieniać testament i do chwili jego śmierci nie wywołuje on żadnych skutków prawnych.
Spadkodawca może swobodnie rozporządzać swoim majątkiem, więc nie można kwestionować testamentu na tej zasadzie, że spadkobierca dostał mniej, niż w jego odczuciu mu się należało, zaś inny spadkobierca dostał więcej. Można co najwyżej domagać się zachowku, jeśli spadkobierca jest do niego uprawniony, a jego udział na podstawie testamentu jest mniejszy niż przysługujący mu zachowek.
Poza tym można kwestionować samą ważność testamentu.
Art. 945 § 1 k.c. Testament jest nieważny, jeżeli został sporządzony:
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Potrzebujesz porady prawnej?
PODOBNE TEMATY NA FORUM
-
przez: moniczka | 2011.4.19 12:38:56
tak, oczywiście jest taka możliwość ale wymogi co do takiej formy również istnieją, można doczytac na testamenty . pl czytaj dalej»
-
przez: Malgorzata76 | 2010.5.10 12:22:1
Brak daty nie powoduje, że testament jest nieważny. Trzeba złożyć go w sądzie albo u notariusza aby nastąpiło jego ogłoszenie. Złożysz oświadczenie o przyjęciu spadku (zwykłe lub z dobrodziejstwem (...) czytaj dalej»
-
czy można zakwestionować testament?
przez: krupeczek | 2010.8.18 20:4:4
Czy można zakwestionować testament osoby, o której wiadomo że w ostatnich latach życia leczyła się psychiatrycznie z powodu depresji? czytaj dalej»
-
przez: mieciu36 | 2011.9.19 13:7:44
Czy testament sporządzony w obecności notariusz zawsze będzie ważny? Czy muszą byc spełnione dodatkowe warunki? Osoba, która spisywała testament jest niewidoma a jako podpis jest jej odcisk palca (...) czytaj dalej»
-
Domyślny spadkobierca w przypadku braku testamentu
przez: Mamba | 2007.3.16 11:7:52
wg mnie dziedziczą krewni w linii prostej - zstępni – dzieci, wstępni - rodzice (czyli w tym przypadku dziadkowie) i rodzeństwo czytaj dalej»