Wycena darowizny do zachowku

Odpowiedzi w temacie (12)

EKO60

15.3.2011

Mama dokonała darowizny swojego mieszkania spółdzielczego bratu w 2005r nie wiem dokłatnie jaka to kwota - ok. 25 000zł.w 2009r po wylewie z uwagi na konieczną pomoc medyczną musiała zamieszkać w DPS z rehabilitacją. Brat na przed umieszczeniem mamy mówił iż jak najbardziej włączy cię dopłaty do domu opieki tym bardziej iż był pełnomocnikiem do konta mamy a mieszkanie mamy będzie wynajmowane a zyski przeznaczone na opłaty. Nie przewidziałam iż brat zmieni zdanie. W efekcie to ja dopłacałam do pobytu mamy /bratowa "straciła pracę"/i byli oni zwolnieni z opłat. W mieszkaniu mamy zamieszkał siostrzeniec. Nie myślałam nigdy ,że będzie taka sytuacja. Mama zmarła.a ja wystąpię o zachowek. Rzecz w tym iż podobno to mieszkanie zostało wykupione za "przysłowiową złotówkę" .Nie znam obecnych oszczędności mamy , które też podlegają spłacie. W związku z tym mam pytanie. skoro w pozwie muszę podać konkretne kwoty to skąd mam znać ich wartość. Czy prawo do zachowka to wartość wkładu mieszkaniowego czy wartość obecnego mieszkania własnościowego - zachowek to 1/4 wartości. Czy w przypadku oszczędności finansowych to 1/2 wartości czy też 1/4 ?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Malgorzata1122

2011-03-16 11:35:24

Do zachowku byłby brany pod uwagę wkład. Jednak obawiam się, że zachowek Pani się nie należy. Pozdr. Adwokat Małgorzata Woźniak

EKO60

2011-03-16 12:34:10

Nie rozumiem dlaczego nie miałabym mieć prawa do zachowku.Fakt, że gdyby nie ta sytuacja nawet nie myślałabym o zachowku. Nie byłam też osobą wydziedziczoną. Darowizna wkładu mieszkaniowego to nie jest jakaś drobna darowizna.

Malgorzata1122

2011-03-17 12:18:22

Zachowek należy się w sytuacji gdy został pozostawiony testament.

EKO60

2011-03-17 13:49:04

Fakt , nie było testamentu ,ale który to artykuł KC mówi o tym ,że jego brak jednoznacznie skreśla mnie jako osobę , która nie ma prawa ubiegać się o zachowek. Gdyby nie było darowizny , bez zostawienia testamentu prawo do wkładu mieszkaniowego po połowie miałabym z bratem.Będę wdzięczna za odpowiedź.

Malgorzata1122

2011-03-17 13:55:48

z przepisów o zachowku , orzecznictwa etc, 991kc i następne. Jeśli ktoś przed śmiercią uczynił darowiznę, to znaczy ze nie ma spadku, to o jakim zachowku byłaby tu mowa? Okreśłonym osobom, które byłyby powołane z ustawy do dziedziczenia nalezy się zachowek, jesli zostały pominiete w rozdzielniu spadku, czytaj nie ma dla nich miejsca w testamencie, darozine można doliczyć do schedy spadkowej.

EKO60

2011-03-17 17:11:31

Art. 991. § 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek). § 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

EKO60

2011-03-17 17:16:10

"którzy byliby " odczytuję w ten sposób ,że skoro nie było testamentu, nie było darowizny na moją osobę mam prawo wystąpić o zachowek.

Malgorzata1122

2011-03-17 17:32:12

Dobrze, a gdzie jest ten spadek i jaka jest jego wartość. Przeciez darowizna zostala uczyniona za życia. Gdyby spadkodawca umierając pozostawil majatek, lecz do niego powołał inną osobę, wówczas byłoby roszczenie o zachowek. Jeśli nie zostawił nic, a wczesnij uczynił darowiznę, wówczas wg mnie nie ma prawa do zachowku. Taka jest moja opinia, może się Pan z nia nie zgadzać.

EKO60

2011-03-17 18:08:50

Po prostu ,porównuję podobne tematy na forum i wynika z nich iż ,że osoby które byłyby spadkobiercami ustawowymi ,gdyby nie została uczyniona darowizna ,mają prawo /nie jest to obowiązek/ubiegać się o rekompensatę w formie zachowku a wartością domniemanego spadku jest wartość darowizny .Częściej są podawane okresy , kiedy mija możliwość złożenia takiego wniosku do osoby obdarowanej lub do Sądu jeśli nie ma ugody . Koleżanka z pracy spłacała siostrę z mieszkania w którym mieszkała z rodzicami do ich śmierci, którymi się opiekowała , a darowizna była zrobiona za życia rodziców. Stąd też moje uwagi. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

EKO60

2011-03-17 18:15:31

Przykład jednej odpowiedzi z forum: Re: Darowizna mieeszkania Wysłany: 2007-04-12 22:43:04 To nieprawda. Darowizny dokonane przed więcej niż 10 laty od otwarcia spadku (czyli od śmierci spadkodawcy gdy nie było testamentu lub od ogłoszenia testamentu jeśli istniał ) nie wchodzą do spadku tylko wtedy gdy zostały dokonane na rzecz osób innych niż zstępni (np. osobe spoza rodziny, dalekich krewnych ). W pozostałych przypadkach upływ czasu nie ma żadnego znaczenia. W tym więc przypadku dzieci brata będą mogły dochodzić zachowku, bo darowizna została dokonana na rzecz córki czyli zstępnej. Każdemu z dzieci brata będzie się należała równowartość połowy tego co otrzymaliby dziedzicząc wprost z ustawy a więc 1/2 z 1/4 wartości mieszkania czyli po 1/8. Nie ma znaczenia ile obecnie mieszkanie jest warte ani ile było warte w chwili dokonania darowizny. Wartość zachowku ustala się bowiem wg cen z chwili ustalania zachowku ( czyli cen aktualnych na rynku nieruchomości ).

Malgorzata1122

2011-03-17 21:52:39

Niestety ja mam inne doświadczenia. Z cytowanym postem się zgadzam, dolicza się darowizny, ale u Państwa nie ma do czego doliczyć. Proszę próbować. Powodzenia.

Darusia88

2012-12-19 11:25:36

Witam. Mam takie pytanie. Teść w formnie darowizny chce przekazać na mojego męża dom wraz z działką a na mojego męża rodzeństwo pole, czy mimo tego siostry mogą żądać zachówku po jego śmierci?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

  • 29.8.2018

    Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

    Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim majątkiem, jeśli zaś tego nie uczyni, krąg (...)

  • 16.8.2016

    Wydziedziczenie - W jaki sposób dokonać wydziedziczenia?

    Potoczna intuicja łączy termin wydziedziczenie z pozbawieniem uprawnionego możliwości spadkobrania poprzez albo powołanie innych spadkobierców, albo sporządzenie testamentu negatywnego (testament (...)

  • 5.9.2017

    Jednolite standardy wyceny nieruchomości dla sektora bankowego

    1 września 2017 r. Minister Infrastruktury i Budownictwa ustalił standard zawodowy rzeczoznawców majątkowych „Wycena dla zabezpieczenia wierzytelności”.

  • 14.9.2018

    Darowizna - czyli jak coś komuś podarować...

    Jak zawrzeć umowę darowizny, żeby była ona skuteczna. Kiedy i z jakich przyczyn można odwołać darowiznę? Czy w umowie darowizny można obdarowanego do czegoś zobowiązać i jakie to rodzi konsekwencje? (...)

  • 7.7.2016

    Umowa dożywocia a zachowek

    Chcąc przekazać bliskim swoją nieruchomość za życia, wiele osób decyduje się na dokonanie umowy darowizny. Jednakże nie jest to jedyna droga. Warto rozważyć także zawarcie z bliskimi (...)