zasiedzenie nieruchomości - jakieś szanse?

Odpowiedzi w temacie (1)

korsarz222

7.8.2018

Witam, zamierzam złożyć do Sądu wniosek o zasiedzenie nieruchomości składającej się z 8 działek ewidencyjnych o łącznej powierzchni około 0,7000 ha. Działki są przeze mnie użytkowane od około 1985 roku. Stanowią własność Skarbu Państwa, nie ma dla nich urządzonej księgi wieczystej. Oczywiście działki są w ewidencji gruntów jako własność Skarbu Państwa więc nie płacę za nie podatku. Jednak nieprzerwanie od 1985 roku użytkuję te działki rolniczo (sąsiadują z moimi). Przez 33 lata utrzymuję grunt w dobrym stanie, nakładam swoją pracę oraz ponoszę koszty użytkowania. Użytkuję działki jak swoją własność ,nikt nie rości do nich praw. Spokojnie taki stan rzeczy potwierdzą sąsiedzi. Co do działek nie ma żadnych sporów, roszczeń granicznych itp. Zamierzam działki przeznaczyć na powiększenie gospodarstwa rolnego. Waszym zdaniem jakie mam szanse by te działki zasiedzieć? jest taka możliwość?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

korsarz222

2018-08-07 16:45:06

przepraszam aktualizacja wątku od 2008 Skarb Państwa posiada księgę wieczystą na te działki. wcześniej na 1995 rok działki były we władaniu Gminy a od 2000 roku stały się własnością Skarbu Państwa. (jeszcze wcześniej sąsiadka /nieżyjąca od dawna/ przepisała działki na Gminę za rentę około roku 1978 ). działki będące przedmiotem zasiedzenia użytkował już mój ojciec oraz ja od 1982 roku (nie jak przez pomyłkę wpisałem wcześniej od 1985 roku). jakieś rady? warto starać się o stwierdzenie prawa zasiedzenia?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 24.9.2018

  Zasiedzenie - Kiedy można stać się właścicielem przez zasiedzenie?

  Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. W drodze zasiedzenia można nabyć własność każdej nieruchomości (gruntowej, budynkowej i lokalowej) (...)

 • 4.4.2016

  Zasiedzenie nieruchomości

  Stara rzymska paremia głosi Volenti non fit iniuria (chcącemu nie dzieje się krzywda). Dlatego zawsze należy dbać o swoje interesy, ponieważ w przeciwnym razie możemy ponieś konsekwencje (...)

 • 7.11.2018

  Doliczanie czasu do okresu zasiedzenia

  Zgodnie z ogólnym przepisem dotyczącym zasiedzenia, posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu (...)

 • 19.4.2017

  Czego dotyczy zasiedzenie?

  Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. Zasiedzenie jest więc sposobem nabycia własności przez upływ czasu. Zasiedzenie jest sposobem (...)

 • 30.5.2017

  Czym są dobra i zła wiara i jakie mają znaczenie w stosunkach prawnych

  Dobra wiara jest jedną z klauzul generalnych prawa cywilnego. Mimo, że pojęcie to nie jest zdefiniowane w przepisach prawnych, bardzo często wiele od jej istnienia zależy. Istnienie dobrej wiary ma (...)