e-prawnik.pl Porady prawne

Zwolnienie z podatku od spadku

Odpowiedzi w temacie (2)

-

12.9.2002

Potrzebuje odpowiedzi czy jeżeli otrzymałam decyzję z US o zwolnieniu z podatku od spadku na podstawie art.16 czy muszę w mieszkaniu którego sprawa dotyczy meldować się na stałe czy wystarczy na czasowo
(gabrysia-K)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

kasia r.w.

2002-10-08 14:26:36

powinienes sie zameldowac na stale bo wedlug przepisów musi tam byc twoje centrum zyciowe

carolec

2015-04-10 21:36:27

Moje pytanie dotyczy możliwości uzyskania zwolnienia z zapłaty podatku od spadków i darowizn. Otrzymałem w spadku mieszkanie po osobie niespokrewnionej (III grupa podatkowa). Przez ponad 2 lata sprawowałem opiekę nad spadkodawcą (na podstawie pisemnej umowy pomiędzy mną a spadkodawcą, z podpisami notarialnie poświadczonymi); mieszkanie ma powierzchnię 35 m2; nie jestem właścicielem innego lokalu ani budynku - czyli do tego miejsca spełniam warunki art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn (ust. 1 pkt 3, ust. 2 pkt 1-3). Pojawia się jednak problem i wątpliwość odnośnie spełnienia pozostałych warunków zawartych w art. 16, mianowicie: 1) Obecnie jako 4-osobowa rodzina wynajmujemy lokal (oczywiście nie jest to mieszkanie otrzymane w spadku), umowa najmu zawarta jest na nazwisko żony. Czy w takiej sytuacji ja również jestem najemcą lokalu i konieczne będzie rozwiązanie umowy najmu w ciągu 6 miesięcy - zgodnie z ust. 2 pkt 4? 2) Zamieszkanie w podarowanym lokalu przez naszą rodzinę (w tym oczywiście przeze mnie) nie będzie możliwe ze względu na to, że mamy dwójkę dzieci w wieku szkolnym, a mieszkanie jest 1-pokojowe. Chciałbym sprzedać mieszkanie i kupić większe - uwzględniając zasady zawarte w ust. 7 pkt 2 oraz ust. 8 - czyli w ciągu 2 lat za pieniądze ze sprzedaży nabędę większy lokal i w nabytym lokalu będę zamieszkiwał przez min. 5 lat. Czy zbycie lokalu przed zamieszkaniem ze względu na niemożność zamieszkania w nim przeze mnie i moją rodzinę spowodowaną zbyt małą powierzchnię lokalu, wyczerpie znamiona "konieczności zmiany warunków lub miejsca zamieszkania" określone w ust. 7 pkt 2 oraz ust. 8?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM