Przegląd prasy strona 59

Celnicy będą odporni na przekupstwo?

27.7.2010

Ministerstwo Finansów rozpoczyna walkę z korupcją u celników. Resort zatwierdził właśnie antykorupcyjny program polskiej Służby Celnej 2010 - 2013+ - donosi Rzeczpospolita.

PiS szykuje się na walkę z PO

26.7.2010

- Spodziewamy się totalnego ataku, próby zdławienia nas. Wszystko za to, że zajęliśmy się katastrofą smoleńską - mówi Gazecie Wyborczej wiceprezes PiS Adam Lipiński.

Pies musi mieć paszport na wakacyjny wyjazd

26.7.2010

Osoba, która chce zabrać swoje zwierzę w zagraniczną podróż samolotem, promem lub pociągiem, musi je zaszczepić i pamiętać o dokumentach pupila - donosi Gazeta Prawna.

Przeprosiny skrócą odsiadkę za kratkami

26.7.2010

Sędziowie będą orzekać niższe kary pozbawienia wolności w zamian za przeprosiny, jakie przestępca złoży poszkodowanemu - taką zmianę rozważa brytyjski resort sprawiedliwości.

Celnik sprawdzi dane osobowe podatnika

26.7.2010

Ministerstwo Finansów opublikowało wzór upoważnienia, które pozwoli celnikom uzyskać dostęp do danych osobowych obywateli - informuje Rzeczpospolita.

Darmowych porad prawnych szybko nie będzie

23.7.2010

Rząd nie zaakceptował projektu założeń do ustawy o nieodpłatnej informacji i pomocy prawnej dla osób fizycznych finansowanej przez państwo - donosi Rzeczpospolita.

Elektroniczny sąd otrzyma wsparcie

23.7.2010

Jeszcze w tym miesiącu budżet Sądu Rejonowego w Lublinie ma być zwiększony o 1,9 mln zł z przeznaczeniem na e-sąd - donosi Rzeczpospolita.

Fedak pozwoli na wychodzenie z OFE

23.7.2010

Emerytalne propozycje ministra pracy Jolanty Fedak trafią w przyszłym tygodniu na posiedzenie rządu - informuje Gazeta Wyborcza.

PiS obciąża rząd za katastrofę smoleńską

23.7.2010

Gdyby rząd PO kupił nowe samoloty dla VIP-ów, to być może nie doszłoby do tragedii - stwierdził kierowany przez Antoniego Macierewicza zespół badający katastrofę pod Smoleńskiem.

Koszty przeprosin rujnują pozwanych

22.7.2010

Nie pierwszy raz polskie sądy wydaja wyroki nie liczące się z kosztami przeprosin. Nikt nie chce przyjąć za nie odpowiedzialności - czytamy na łamach Rzeczpospolitej.

Kiedy stracimy zasiłek chorobowy?

22.7.2010

Świadczenie to przysługuje w czasie niezdolności do pracy stwierdzonej w zaświadczeniu lekarskim. Można je pobierać nie dłużej niż przez okres wyznaczony obowiązującymi przepisami, na ogół jest to 182 dni - czytamy na łamach Gazety Prawnej.

Unia dopłaci do zamknięcia kopalń

21.7.2010

Komisja Europejska zgadza się wyłącznie na dotacje, których celem jest ułatwienie zamykania nierentownych kopalń węgla - donosi Gazeta Wyborcza.

Posłowie za zmianami w prawie drogowym

21.7.2010

Komisja Infrastruktury przyjęła poprawki Senatu dotyczące m.in. postoju aut wycofanych z ruchu i procedury odholowania oraz przepadku pojazdu - informuje Gazeta Prawna.

Będą pieniądze dla deportowanych

21.7.2010

Wywiezieni w czasie wojny do pracy przymusowej otrzymają teraz specjalne świadczenie. Rzeczpospolita pisze, że na pomoc może liczyć nawet 20 tys. osób.

Komisje śledcze nieudolne i drogie

20.7.2010

Sejmowe komisje śledcze niewiele robią, za to sporo kosztują. Ostatnie cztery pochłonęły ponad 700 tys. złotych - czytamy na łamach Gazety Prawnej.

PIP skontroluje agencje zatrudnienia

20.7.2010

Obecnie kontrolą agencji zajmują się wojewódzkie urzędy pracy. Rząd chce, aby robiła to Państwowa Inspekcja Pracy - donosi Gazeta Prawna.

Nauczyciele negocjują podwyżki

20.7.2010

Rząd chce dać nauczycielom w 2011 roku jedną 7 proc. podwyżkę. Związek Nauczycielstwa Polskiego chce dwóch, każdej po 5 proc. - informuje Gazeta Wyborcza.

Psi paszport

19.7.2010

Każdy kto zamierza zabrać swojego czworonoga razem ze sobą na zagraniczne wakacje korzystając ze środków publicznego transportu musi pamiętać o wyrobieniu dla niego paszportu.

Opieka nad dzieckiem przez pary tej samej płci

19.7.2010

Na mocy wyroku francuskiego Sądu Najwyższego z 8 lipca bieżącego roku stwierdzono, że orzeczenie amerykańskiego sądu cywilnego zezwalającego na adopcję dziecka przez osoby tej samej płci może być uznane i wykonywane na terenie kraju ? donosi Rzeczpospolita.

Rewolucje w wojsku

19.7.2010

Mniej cywilów zatrudnionych w armii, mniej jednostek, likwidacja orkiestr wojskowych, likwidacja większości stołówek. Takie rewolucyjne plany restrukturyzacji armii chce wprowadzić Ministerstwo Obrony Narodowej i jego szef Bogdan Klich.

Reklamy przerwą filmy co 30 minut

16.7.2010

Rząd przyjął założenia do noweli ustawy medialnej. Dokument pozwoli m.in. częściej nadawać reklamy w telewizji - informuje Gazeta Wyborcza.

Polański będzie w Polsce bezpieczny

16.7.2010

Czyn Polańskiego miał miejsce ponad 30 lat temu i według polskiego prawa już się przedawnił. Dlatego wydanie reżysera innemu państwu jest niemożliwe - poinformował, cytowany przez Gazetę Wyborczą, prokurator Prokuratury Generalnej Krzysztof Karsznicki.

Watykan ostrzejszy dla pedofilów

16.7.2010

Kościół zaostrzył w czwartek zasady postępowania z księżmi pedofilami. Eksperci przyznają jednak, że wprowadzone zmiany to jedynie kosmetyka, a nie przełom w walce z wykorzystywaniem nieletnich.

Licealista przejdzie nawet z jedynką

15.7.2010

Resort edukacji opracowuje przepis, który pozwoli, by w szkołach ponadgimnazjalnych promowani byli uczniowie z oceną niedostateczną - informuje Gazeta Prawna.

Składki z OFE przeniesiemy do ZUS?

15.7.2010

W przyszłym tygodniu pod obrady rządu ma trafić projekt, który umożliwi wyjście z OFE i powrót emeryta do ZUS - czytamy na łamach Rzeczpospolitej.

ZUS nauczy prawa za nasze pieniądze

15.7.2010

Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce wydać 200 tys. zł na telewizyjną kampanię. Poinformuje w niej Polaków o zmianach w prawie - donosi Gazeta Prawna.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika