Cesja a podatek od czynności cywilnoprawnych

Pytanie:

"Czy w przypadku umowy trójstronnej (cesja wierzytelności), konieczna jest opłata skarbowa od czynności cywilnoprawnych (podatek)?"

Odpowiedź prawnika: Cesja a podatek od czynności cywilnoprawnych

W pierwszej kolejności należy przeanalizować charakter dokonywanej cesji, gdyż opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają czynności cywilnoprawne wymienione w ustawie.

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego cesja wierzytelności jest czynnością rozporządzającą, niesamoistną. Jest ona dokonywana na podstawie czynności zobowiązującej.

Opodatkowanie cesji będzie uzależnione więc od rodzaju umowy, z jakiej ona wynika. Jeżeli podstawą do dokonania cesji będzie którakolwiek z umów wymienionych w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych, a więc przykładowo – umowa sprzedaży, dokonanie cesji będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych (tak w indywidualnej interpretacji Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tychach, sygn. PO436/1/2004).

Natomiast, zgodnie ze stanowiskiem urzędów skarbowych, reprezentowanym w wydawanych przez nie indywidualnych interpretacjach, jeżeli cesja będzie następowała na podstawie potrącenia, czy też w wyniku zwolnienia z długu, nie będzie ona opodatkowana, gdyż czynności te nie zostały wymienione w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych (tak w indywidualnej interpretacji  Naczenik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, sygn. US72/SPC/436/31/2004/BAP). 

Jeśli przelew wierzytelności stanowi formę zapłaty np. za zrealizowane usługi, to taka cesja nie stanowi przedmiotu opodatkowania wskazanym podatkiem (tak naczelnik gdańskiego US, sygn. PO/005/0021/04).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika