Cesja należności zajętej przez komornika

Pytanie:

"Wykonywaliśmy w gminie usługę. Płatność była podzielona na kilka rat. Do rozliczenia została ostatnia rata. Do wykonania zadania wynajmowaliśmy sprzęt od zakładu gospodarki komunalnej sp. z o.o., którego jedynym udziałowcem jest właśnie ten urząd gminy. Na dzień dzisiejszy nie jesteśmy rozliczeni z ZGK Sp. z o.o. Ale mamy nierozliczone w Gminie ostatnią ratę należności ( 5%),która zgodnie z protokołem odbioru będzie zwolniona po dostarczeniu dobrych wyników badań wody. W tej chwili mamy już te wyniki - na razie nie przekazane dla Urzędu Gminy. Z tej ostatniej raty chcemy pokryć zobowiązania wobec ZGK Sp. z o.o. poprzez cesję - chcemy aby środki poszły bezpośrednio na konto ZGK pomijając nasze. Problem w tym, ze na tą chwilę mamy zajęcie wierzytelności w tej gminie przez kancelarię komorniczą. Zobowiązania wobec komornika są spłacane ratami jednak nie wyraża on chęci na zwolnienie zajęcia do czasu rozliczenia się z nim na czysto. Czy w takim przypadku Gmina może odmówić przelania określonej wysokości środków na konto komornika uzasadniając to chęcią pokrycia zobowiązania wobec swojej spółki? Jeśli tak, to na jakiej podstawie?"

Odpowiedź prawnika: Cesja należności zajętej przez komornika

W celu zajęcia komornik:

  1. zawiadomi dłużnika, że nie wolno mu odbierać żadnego świadczenia ani rozporządzać zajętą wierzytelnością i ustanowionym dla niej zabezpieczeniem;  
  2. wezwie dłużnika wierzytelności, aby należnego od niego świadczenia nie uiszczał dłużnikowi, lecz złożył je komornikowi lub do depozytu sądowego.

Odmawiając uiszczenia należności komornikowi, gmina nie zastosuje się do zawiadomienia komornika. Zgodnie z art. 902 kpc, do skutków zajęcia stosuje się odpowiednio art. 885, 887 i 888, kpc, a do skutków niezastosowania się do wezwań komornika oraz do obowiązków wynikających z zajęcia - art. 886 kpc. 
Zatem, zajęcie ma ten skutek, że nieważne są rozporządzenia dłużnika zajętą wierzytelnością w zakresie przekraczającym część wolną od zajęcia. Natomiast gmina, która nie zastosuje  się  do wezwania komornika lub naruszy w inny sposób obowiązki wynikające z zajęcia , odpowiada za wyrządzoną przez to wierzycielowi egzekwującemu szkodę.
Można również dodać, że gmina nie może dokonać potrącenia, gdyż nie jest jednocześnie dłużnikiem i wierzycielem, a to dlatego, że spółka z o.o. jest odrębnym od gminy podmiotem prawa.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Adam 2014-11-12 10:34:19

    Udzielona porada wprowadza w błąd. Proszę zapoznać się z orzeczeniem SN IV CSK 210/2007 Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna: "Artykuł 885 in fine w związku z art. 902 kpc nie uzasadnia w stosunku do wierzyciela egzekwującego bezskuteczności umowy przelewu wierzytelności o zapłatę czynszu zawartej przed zajęciem przelanej wierzytelności."

  • bartek 2014-07-25 16:33:10

    a co jeśli cesja związana z wykonaniem robót została zawarta przed datą dostarczenia zajęcia komorniczego ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika