Odpowiedź prawnika: Pełnomocnik świadkiem
Tak, prawo dopuszcza, by Pani ustanowiła swoim pełnomocnikiem męża. W tym celu należy udzielić mu pełnomocnictwa. Prawo nie wymaga, by pełnomocnictwo było udzielone w formie notarialnej. Moza więc udzielić pełnomocnictwa na kartce papieru podpisanej przez Panią. W takiej sytuacji mąż powinien posiadać oryginał, który pozostawi w sądzie. Jeżeli chcą Państwo pozostawić w sądzie kopię pełnomocnictwa, można ją uwierzytelnić u notariusza. Każdy dokument pełnomocnictwa składany do sądu opłaca się opłatą skarbową 17 zł. Wraz z pełnomocnictwem składa się potwierdzenie dokonania opłaty. Więcej informacji na temat pełnomocnictwa procesowego znajduje się w poradzie: Pełnomocnictwo procesowe
Na naszych stronach znajdzie Pani również przykładowy wzór pełnomocnictwa: Pełnomocnictwo procesowe
Prawo nie zabrania występowania pełnomocnika w charakterze świadka. „Pełnomocnik strony może być przesłuchany w charakterze świadka. Przyjmuje się jednak na ogół, że pełnomocnik powołany na świadka powinien zrzec się pełnomocnictwa" (por. Ereciński Tadeusz w: Najnowsze wydanie: Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Część pierwsza. Postępowanie rozpoznawcze. Część druga, Postępowanie zabezpieczające, Jędrzejewska Maria, Ereciński Tadeusz, Gudowski Jacek, Warszawa 2007 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis wydanie II, za: J. Kobiałka, Odpowiedź prawna i K. Knoppek, Przesłuchanie pełnomocnika procesowego w charakterze świadka). Proszę jednak pamiętać o tym, że zgodnie z art. 264 kpc świadkowie, którzy nie złożyli jeszcze zeznań, nie mogą być obecni przy przesłuchaniu innych świadków. "Art. 264 zd. drugie ma na celu zagwarantowanie prawidłowości i obiektywności zeznań poszczególnych świadków. Okoliczność, że pewne osoby były przy przesłuchaniu świadków, nie wyłącza możliwości następnego powołania ich na świadków i złożenia przez nich zeznań. W razie naruszenia art. 264, sąd powinien uwzględnić tę okoliczność według zasad ogólnych wyrażonych w art. 233" (tak: Ereciński Tadeusz w: Najnowsze wydanie.

Może Pani jak najbardziej powołać na pełnomocnika innego adwokata lub radę prawnego, który mieszka niedaleko sądu, który będzie przesłuchiwał świadka w formie pomocy prawnej (lub innego pełnomocnika z kręgu osób, które można powołać na pełnomocnika). W tym celu należy udzielić mu pełnomocnictwa procesowego (tak jak i mężowi) w formie pisemnej. Na marginesie można dodać, że możliwe jest powołanie pełnomocnika tylko w celu reprezentowania Pani w sprawie przed sądem, który słucha świadka w formie pomocy prawnej.
Zgodnie z art. 273 kpc, zeznanie świadka, po zapisaniu do protokołu, będzie mu odczytane i stosownie do okoliczności na podstawie jego uwag uzupełnione lub sprostowane. Jeżeli jednak sąd nie odczytałby w ogóle zeznań świadka, prawo do wniesienia zastrzeżenia do protokołu wskazujące na uchybienie w procedurze miałyby strony postępowania (lub ich pełnomocnik), a nie świadkowie. Jeżeli świadek jest przesłuchiwany w drodze pomocy prawnej, powinien on również podpisać protokół zawierający jego zeznania. Jeżeli przy przesłuchaniu są obecne strony (lub ich pełnomocnik) , również i one podpisują protokół. Jeżeli sąd nie przedstawiłby protokołu do podpisu, znowu zastrzeżenia może wnieść nie świadek, lecz strona postępowania (lub jej pełnomocnik). Jeżeli świadek ma być przesłuchany w drodze pomocy prawne, sąd zobowiązuje obie strony do przedstawienia pytań, na które świadek ma odpowiedzieć. Dodatkowo również sąd może przygotować swoją listę. Dokumenty te są przesyłane tam, gdzie świadek będzie słuchany i te pytania z listy są zadawane. Jeżeli przy przesłuchaniu obecne są osobiście strony, również i one mogą zadawać pytania.
